51825965146_7a5d165ec2_o

Minister Marlena Maląg zapowiedziała wejście w życie ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała ustawę specjalną regulującą dostęp uchodźców z Ukrainy do polskiego rynku pracy. Dodała także, że uchodźcy z Ukrainy otrzymają prawo do wszystkich świadczeń socjalnych przysługujących w Polsce. Rodzice będą mogli liczyć na świadczenie z programu 500+, a także innych programów pomocowych. Specjalne przepisy mają być gotowe jeszcze dziś, aby weszły w życie jak najszybciej. 

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia minister Marlena Maląg podkreśliła, że wszyscy ukraińscy uchodźcy przebywający w Polsce legalnie będą mogli podejmować pracę. W tej sprawie toczyły się rozmowy z Forum Dialogu Społecznego oraz z organizacjami zrzeszającymi pracodawców oraz stroną społeczną. „Musimy, otwierając rynek pracy, patrzeć tak, żeby on był dostosowany do pracy kobiet i opieki nad dziećmi” – mówiła minister Marlena Maląg.

Dodała, że na stronie pomagamukrainie.gov.pl pracodawcy już teraz mogą zgłaszać gotowość do zatrudnienia osób uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Pakiet ofert pracy będzie regularnie uaktualniany, a strona ułatwi kontakt pomiędzy pracodawcami a uchodźcami.

Minister dodała również, że legalny pobyt i prawo do pracy umożliwią obywatelom Ukrainy występowanie o świadczenia społeczne.

„Zarówno świadczenie 500+, w późniejszym etapie – jeżeli te kobiety będą planowały zostać w Polsce – inne świadczenia, takie jak Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Te świadczenia będą się należały” – mówiła minister Marlena Maląg.

Rozważane jest również utworzenie długofalowych pakietów integracyjnych dla uchodźców, którzy będą gotowi zostać w Polsce na stałe.
Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że toczą się rozmowy z instytucjami europejskimi na temat rekompensaty dla polskiego budżetu w związku ze zwiększonymi wydatkami socjalnymi.

foto: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać