KGHM atom w Polsce

KGHM: Atom w Polsce w ciągu najbliższych 10 lat

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Elektrownie atomowe powstaną w Polsce do końca najbliższej dekady. KGHM Polska Miedź SA podpisała memorandum ze światowym liderem technologii SMR.
.Jak wynika z podpisanego przez KGHM Polską Miedź SA oraz SN Nuclearelectrica SA, Polska wdroży na swoim terenie technologię małych elektrowni jądrowych. Według komunikatu spółki, elektrownie atomowe powstaną w Polsce w ciągu najbliższej dekady. Pierwsza z nich ma zapewnić dostawy energii do zakładów należących do KGHM.
W tym zakresie KGHM złożył już wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki o ocenę technologii i przygotowania studium lokalizacyjnego. W tym celu trwają prace nad utworzeniem w Polsce Symulatora Sterowni SMR (Centrum Edukacji – Centrum E2) do szkolenia operatorów i specjalistów jądrowych, czytamy w komunikacie spółki.
Wybór SN Nuclearelectrica SA na partnera w zakresie wdrażania na terenie Polski energetyki jądrowej jest nieprzypadkowy. Jak mówi dyrektor generalny spółki-partnera, Cosmin Ghita, Rumunia jest jedynym krajem, którego technologia SMR jest certyfikowana na poziomie międzynarodowym.
Międzynarodowe zainteresowanie rozwojem małych reaktorów modułowych jest wprost proporcjonalne do zainteresowania państw zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięcia celów dekarbonizacji, biorąc pod uwagę innowacyjne cechy tej technologii: modułwość i elastyczność, mające bezpośredni wpływ na niższe koszty i krótszy czas opracowania projektu. Rumunia, z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej, jest pierwszym krajem europejskim, który zainicjował rozwój projektu NuScale SMR. (…) Cieszymy się, że możemy współpracować i dzielić się naszymi doświadczeniami i konkluzjami oraz wspierać KGHM w pierwszych krokach we wdrażaniu bezpiecznej, czystej i innowacyjnej technologii, mówi Dyrektor Generalny, SN Nuclearelectrica SA.
Współpraca pomiędzy KGHM a SN Nuclearelectrica zakłada trwającą 36 miesięcy wymianę know-how. Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA, zwraca uwagę, że decyzja zasilania zakładów spółki energią jądrową wynika ze zwiększenia konkurencyjności polskiego producenta miedzi na arenie międzynarodowej.
Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia, mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA.
Więcej na temat polskiej energetyki jądrowej pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze m.in. Minister Energii, Krzysztof TCHÓRZEWSKI w tekście „Dlaczego Polska potrzebuje atomu?” [LINK]. Wspomina o tym również Tomasz NOWACKI, były dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii oraz Państwowego Instytutu Geologicznego w „Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?” [LINK]. Przejście na energetykę jądrową w 100 proc. jest jednym z elementów, który za konieczny uważa prof. Marcin PIĄTKOWSKI, ekonomista w Akademii Leona Koźmińskiego, autor książki „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” o czym pisze w artykule „Polska moich marzeń”, który ukazał się na łamach 43. numeru miesięcznika Wszystko co Najważniejsze.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać