man-g720480d4d_1920

Izrael i Palestyński Islamski Dżihad ogłosiły zawieszenie broni

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Po trzech dniach walk między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem, w niedzielę strony ogłosiły rozejm. Zawieszenie broni jest naruszane przez obie strony.
Reklama

W czasie weekendu siły izraelskie i islamskiego dżihadu wzajemnie uderzały na siebie m.in. poprzez ataki rakietowe. W atakach szczególnie zagrożona był region południowego Izraela i miast takich jak Tel Awiw i Aszkelon. Urzędnicy Gazy przekazali , że do tej pory zginęło 44 Palestyńczyków, prawie połowa z nich to cywile, w tym także dzieci; ponad 300 Palestyńczyków zostało rannych.

Trzydniowe starcia były echem wystąpień odnoszących się do poprzednich wojen w Strefie Gazy. Po wystąpieniu na konferencji prasowej w Teheranie przywódca Islamskiego Dżihadu Ziyad al-Nakhala powiedział, że Kair będzie „pracował nad uwolnieniem” aresztowanego wcześniej przez Izrael przywódcy grupy, Bassama al-Saadiego. Izrael rozpoczął w piątek „uderzenia wyprzedzające”, tłumacząc, że atak przeciwników był spodziewany. W piątek i sobotę siły zbrojne Izraela ostrzelały w ramach działań Strefę Gazy zabijając dwóch przywódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Izraelska armia poinformowała, że od piątku Palestyński Islamski Dżihad wystrzelił ze Strefy Gazy w kierunku Izraela ponad 900 rakiet.

W niedzielę Islamski Dżihad rozszerzył zasięg ataków, kierując cele w kierunku Jerozolimy. Jak stwierdzili miał być to odwet za zabicie przez Izrael dowódcy w południowej Gazie. Przywódca był drugim najwyższym rangą człowiekiem w grupie.

Porozumienie o zawieszeniu broni

W niedzielę o 23:30 (czasu lokalnego) wszedł w życie rozejm pomiędzy Izraelem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Zostało ono ogłoszone w oświadczeniu Islamskiego Dżihadu, a następnie w oddzielnym dokumencie przez Izrael. W zawarciu porozumienia pośredniczył Egipt. W opublikowanych komunikatach obie strony zarezerwowały sobie prawo do ataków odpowiadających, jeśli przeciwnik złamie warunki umowy. Uzgodnione porozumienie przewiduje także zobowiązanie Egiptu do pracy mającej na celu zwolnienie więzionych przewódców Islamskiego Dżihadu – Basama Saadiego i Chalila Awawdeha, aresztowanych 1 sierpnia.

Jak jednak poinformowała agencja AFP, mimo wejścia w życie rozejmu Izrael dokonał nowych ataków na Strefę Gazy. Na południu Izraela, w pobliżu Strefy Gazy ogłoszono natomiast alarm w związku z atakami rakietowymi.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama