Stowarzyszenie Przyjaciół Woli Duchackiej powstało w 2009 roku. W tym czasie naszym bardzo wówczas zaniedbanym parkiem dworskim zaczął interesować się deweloper i była obawa, że powstanie tam blokowisko. Postanowiliśmy zawalczyć o to, by park nadal był parkiem i choć trochę to trwało, skończyło się dobrze. Obecnie park został zrewitalizowany i stał się wizytówką naszej dzielnicy.
Wola Duchacka, obecnie XI dzielnica Krakowa, ma bardzo długą historię. Już w czasach neolitu na tych terenach istniały osady mieszkalne różnych kultur, co potwierdzają liczne badania archeologiczne. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku wieś lokowano na prawie magdeburskim i nazwano Wolą. Późniejszy zespół dworski powstał na terenie położonego w centrum ówczesnej wsi gospodarstwa sołtysa ze stawami. W XV wieku wieś Wola stała się własnością zakonu kanoników regularnych Świętego Ducha w Krakowie. To, dlatego otrzymała przydomek Duchacka. W br. obchodzimy 660-lecie powstania Woli i choć oczywiście to miejsce w niczym już tego dawnego nie przypomina, chcemy, żeby nowi mieszkańcy, których cały czas przybywa, wiedzieli, gdzie mieszkają. Takim świadectwem przeszłości jest właśnie dwór, otaczający go dworski park i kapliczka przy ul. Malborskiej.
W nasze działania przede wszystkim angażują się starzy mieszkańcy, z których większość urodziła się na terenie Woli. Mieliśmy tutaj dwie położne, większość dzieci rodziła się w domach. Jednak z biegiem lat podział na rdzennych i napływowych mieszkańców zaciera się. Ludzie, którzy mieszkają już tutaj 30 czy 35 lat to już przecież Wolanie. W naszych działaniach wspiera nas też parafia. Zawsze możemy liczyć na udostępnienie ogłoszeń czy salę na spotkania albo wystawę.
Jako stowarzyszenie organizujemy różne imprezy i lokalne wystawy. Już po raz 16. organizujemy np. konkurs Szopki krakowskiej a nasze szopkarki w krakowskim konkursie szopek otrzymują główne nagrody. W ub. roku 5 nagród głównych trafiło do artystek z naszych warsztatów.
Obecny rok mamy wyjątkowo pracowity w związku z obchodami 660-lecia. Do kwietnia 2025 roku odbywać się będą imprezy dla mieszkańców przybliżające historię i tradycje dzielnicy. Większość wydarzeń odbywa się w naszym domu kultury, bo jako stowarzyszenie nie mamy swojego lokalu. W wyremontowanym niedawno parku dworskim jest budynek gospodarczy, który także został poddany renowacji. W części mają być toalety, ale jest tam salka, którą my jako stowarzyszenie, mamy obiecaną. Na razie nic jednak nie może ruszyć, bo są kłopoty z doprowadzeniem prądu, ale czekamy cierpliwie i robimy swoje.
Spotykamy się w domu kultury, którego pracownicy także bardzo się angażują. W ramach obchodów 660-lecia Woli organizowaliśmy na przykład wystawę w Muzeum Podgórza. Zorganizowaliśmy już wędrujący piknik pod Spichlerzem, były żywe obrazy, potańcówka i gra terenowa „Spektakl Teatru Cieni”.
Z okazji Dnia Nauczyciela pokazaliśmy wystawę o historii edukacji na Woli Duchackiej, która była bardzo ciekawa. Przed wybuchem II wojny światowej wójtowie miejscowej gminy ze składek mieszkańców wybudowali murowaną, nowoczesną na owe czasy szkołę, która miała być otwarta we wrześniu 1939 roku. Wiadomo, co się stało, dzieci do szkoły nie poszły a budynek szybko zajęli Niemcy, by uczyć tam dzieci folksdojczów. Nasze dzieci wróciły do niej dopiero po wojnie.
W kalendarzu naszych działań są także uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości 11 listopada. Na 20 października natomiast zaprosiliśmy mieszkańców na 19. już edycję Sąsiedzkiej wyprzedaży Pod Dębem. 31 października zapraszamy na Radosny Orszak Świętych.
Danuta Zamulińska, prezes Towarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej
Bieżące informacje na temat działań Stowarzyszenia Przyjaciół Woli Duchackiej poprzez profil FB: https://www.facebook.com/StowarzyszeniePrzyjaciolWoliDuchackiej/?locale=pl_PL