Prime Minister Boris Johnson bilateral meeting with President of the European Commission, Ursula von der Leyen.

Brexit: „Spotkanie ostatniej szansy”. Boris Johnson udaje się do Brukseli w celu kontynuacji negocjacji umowy handlowej po Brexicie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Premier Boris Johnson udaje się w środę do Brukseli, celem kontynuacji rozmów na temat porozumienia handlowego po Brexicie. Jego spotkanie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen jest ostatnią szansą na osiągnięcie przełomu w negocjacjach, zanim Wielka Brytania opuści jednolity rynek UE. Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską w ciągu trzech tygodni bez umowy handlowej, opóźnienia, z którymi będą musieli się zmierzyć podróżni i fracht na jej granicach z Unią Europejską, zostaną spotęgowane przez cła importowe.

Johnson rozmawiał z Von der Leyen w poniedziałek telefonicznie. Wtedy też zakończyły się negocjacje prowadzone przez Michela Barniera i Davida Frosta. Ich rozmowy nie przyniosły porozumienia.„Zawsze jestem pełen nadziei, ale muszę być z wami szczery, sytuacja w tej chwili jest trudna” – powiedział Johnson we wtorek. „Nasi przyjaciele muszą zrozumieć, że Wielka Brytania opuściła UE, aby sprawować demokratyczną kontrolę nad swoim terytorium. Nadal jesteśmy daleko od porozumienia” – powiedział. W międzyczasie Barnier przedstawił ministrom europejskim krytyczne wnioski z negocjacji przed czwartkowym szczytem przywódców UE, a następnie napisał na Twitterze: „Nigdy nie poświęcimy naszej przyszłości dla teraźniejszości. Dostęp do naszego rynku wiąże się z warunkami”. „Kwestią sporną w negocjacjach jest klauzula równoważności wymagana przez UE w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji, jeśli Wielka Brytania odmówi dostosowania się w czasie do unijnych standardów podatkowych, społecznych i środowiskowych” – powiedziało źródło France 24 z unijnej administracji.

Dzień wcześniej udało się wyeliminować jedną z przeszkód negocjacyjnych, dot. ustawy o rynku wewnętrznym Wielkiej Brytanii (Internal Market Bill), która zastąpiłaby umowę o wystąpieniu UE, zobowiązującą Londyn do poszanowania wyjątkowego statusu Irlandii Północnej. Jednak we wtorek minister Wielkiej Brytanii Michael Gove i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maros Sefcovic powiedzieli, że „co do zasady” zawarto porozumienie w sprawie uzgodnień granicznych. Przełom obejmuje towary przewożone z kontynentu brytyjskiego do Irlandii Północnej, a następnie przez Irlandię na jednolity rynek UE. W rezultacie Londyn usunie trzy kontrowersyjne klauzule w ustawie przechodzącej przez parlament Wielkiej Brytanii, które odmówiłyby Brukseli prawa głosu w przyszłych porozumieniach handlowych między prowincją a Irlandią.

Wieczorem premier Boris Johnson spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w środę wieczorem. Do tematów negocjacyjnych należy kwestia regulacji rybołówstwa, równych i sprawiedliwych zasad konkurencji oraz rozwiązywania sporów i roli Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać