injection-5722329_1920

BioNTech i Pfizer dostarczą łącznie do 600 milionów dawek szczepionek w 2021 roku

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 w pierwszym kwartale br.; w sumie w tym okresie AstraZeneca dostarczy 40 mln dawek, co stanowi jedynie połowę dawek, do jakich pierwotnie w pierwszym kwartale 2021 r. zobowiązała się firma.

Pod koniec stycznia br. brytyjsko-szwedzka firma zapowiedziała, że zamiast zakontraktowanych 80 mln dawek będzie w stanie dostarczyć tylko 31 mln. tłumaczyła to niższą niż spodziewaną wydajnością jednej z fabryk. – Firmy BioNtech i Pfizer dostarczą 75 milionów dodatkowych dawek szczepionek w drugim kwartale roku, czyli łącznie do 600 milionów w 2021 roku – poinformowała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w UE szczepionkę AstraZeneca po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Remedium ma być podawane w dwóch dawkach, przy czym drugą należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej. Szefowa europejskiej Komisji podkreśliła w niedzielę w niemieckiej telewizji publicznej ZDF, że celem UE jest zaszczepienie do końca lata przeciwko COVID-19 70 proc. dorosłych w Unii Europejskiej. – Jeśli uda nam się to zrobić, będzie to wielkie osiągnięcie. W Polsce dotąd wykonano 1 176 904 szczepień, w tym 200 536 osobom podano drugą dawkę.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać