injection-5722329_1920

AstraZeneca, Moderna i Pfizer: Opóźnienia w dostawach szczepionek

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Minister Dworczyk podczas konferencji prasowej poinformował, że dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta z wtorku na najwcześniej w weekend. – To jest kolejne kilka dni, kiedy kolejny producent informuje w ostatnich chwili o zmianie terminu dostawy – poinformował szef kancelarii premiera.

Pierwsze 29 tys. szczepionek Moderny dotarło do Polski 12 stycznia. W poniedziałek ok. 10 tys. szczepionek Moderny miało zostać rozdystrybuowane do szpitali węzłowych w całym kraju. Dostawy miało zostać zwiększone w ciągu tygodnia. DWORCZYK dodał także, że jest szansa, aby do końca tygodnia zarejestrowana została przez Europejską Agencję Leków szczepionka firmy AstraZeneca, która wcześniej zapowiedziała, że kraje UE mogą spodziewać się znacznych braków we wczesnych dostawach szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadziła w poniedziałek pilne rozmowy z szefem firmy AstraZeneca Pascalem Soriotem w sprawie dotrzymania terminów dostarczenia szczepionki na rynek europejski. Szczepionka AstraZeneca jest już stosowana w Wielkiej Brytanii i została dopuszczona do stosowania w nagłych wypadkach w pół tuzinie krajów, w tym w Indiach, Pakistanie, Argentynie i Meksyku. Zapowiedź AstraZeneca, że ​​dostarczy UE mniej szczepionek na wczesnym etapie, zwiększyła presję na blok 27 krajów, zwłaszcza że firma Pfizer tymczasowo ograniczyła dostawy szczepionek do UE i Kanady, modernizując fabrykę w Belgii, aby zwiększyć ogólną produkcję. Włochy zagroziły pozwaniem Pfizera za opóźnienia.

Oprac. MKr

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać