ElUlzPTXYAAwUcr

Premier zapowiada powszechne badania prenatalne i antykryzysową tarczę branżową

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Podczas konferencji prasowej 27 października szef rządu Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Gastronomia, rozrywka, fitnes, sprzedaż detaliczna – przedsiębiorcy z tych branż będą mogli liczyć m.in. na zwolnienie z ZUS-u i świadczenia postojowe za listopad, a także dotacje w wysokości 5 tys. zł. Rząd przeznaczy na ten cel ponad 1,8 mld zł. Tarcza Branżowa może pomóc 200 tys. firm oraz 372 tys. pracowników.

W ramach Tarczy Branżowej przedsiębiorcy mogą liczyć na instrumenty wsparcia. Wśród nich znajdują się: zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku; świadczenie postojowe (za listopad) – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku; mała dotacja w wysokości 5 tys. zł – w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;

Pracownicy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł.

Oprócz tego wydłużona zostanie możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

Zapowiedziane rozwiązania związane są z trwającą w Polsce, pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 66 tys. tekstów i potwierdzono 16,3 przypadków zakażenia koronawirusem. Najgorsza sytuacja jest w woj. mazowieckim (3529 przypadków), małopolskim (1884), wielkopolskim (1577), kujawsko-pomorskim (1499), łódzkim (1421) i śląskim (1298). Do tysiąca przypadków na dobę zbliża się także woj. dolnośląskie (917).

Premier Morawiecki odniósł się także do trwających protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego zaostrzającemu prawo aborcyjne. Morawiecki podkreślił, że we wszystkich przypadkach ciąż, w których zagrożone jest życie lub zdrowie kobiet wyrok TK nie ma do nich odniesienia. Wskazał ponadto, że w wyroku TK chodzi „o wykluczenie tzw. przesłanki eugenicznej, a nie o to, aby wpływać na decyzję”. Szef rządu zapowiedział także zalecanie wprowadzenie badań prenatalnych dla wszystkich, nie tylko jak jest dzisiaj – dla kobiet powyżej 35 roku życia. Premier podkreślił, że wolność wyboru jest fundamentalna, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia. Morawiecki zaapelował także o powstrzymywanie się od aktów agresji podczas protestów.

foto: Krystian Maj/ KPRM

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać