dwnld485248241

Andrzej Duda: Co z wielkimi inwestycjami w czasie pandemii koronawirusa? Te inwestycje muszą trwać

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
„Jest nas 38 mln i wiem, że jesteśmy w stanie realizować ambitne cele” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji poświęconej Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu w czwartek 3 czerwca. CPK to inwestycja położona w centralnej części Polski, która przez integracje transportu lotniczego i kolejowego ma stać się hubem komunikacyjnym Europy Środkowej.

Prezydent Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia podkreślił znaczenie inwestycji – Centralnego Portu Komunikacyjnego – dla przyszłości kraju. Jak wskazał: „Centralny Port Komunikacyjny to strategiczna inwestycja dla Polski” oraz ogromny impuls rozwojowy dla gospodarki.

– Szacuje się, że realizacja CPK stworzy ok. 150 tys. miejsc pracy. 40 tys. w samym porcie lotniczym. Powstanie 1800 km nowych linii kolejowych, 400 km nowych dróg szybkiego ruchu – powiedział Andrzej Duda.

W opinii prezydenta Centralny Port Komunikacyjny wpisuje się w plan Trójmorza, a więc międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego, której bezpośrednim celem jest wzmacnianie regionu Europy Środkowej pod kątem infrastruktualnym.

CPK będzie największym portem komunikacyjnym w  regionie – powiedział Andrzej Duda – który zepnie komunikacyjnie  wszystkie regiony Polski poprzez rozwiniętą sieć kolejową i drogową; który wreszcie będzie dawał Polsce rozpoznawalność na całym świecie i spowoduje, że Polska stanie się także atrakcyjnym miejscem do tworzenia wielkiego światowego biznesu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy oraz drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

TREŚĆ WYSTĄPIENIA:

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1824,prezydent-cpk-bedzie-ogromnym-impulsem-rozwojowym-dla-polskiej-gospodarki.html

foto: Fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać