woman-60639_1280

Afgańczycy masowo opuszczają Pakistan

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Od środy 1 listopada w Pakistanie mają rozpocząć się aresztowania Afgańczyków, którzy nie posiadają ważnych dokumentów. Będą oni przewożeni do nowych ośrodków, skąd zostaną deportowani do Afganistanu. Jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Pakistanu, w kraju mieszka 4,4 miliona Afgańczyków; szacunkowo 1,7 miliona z nich przebywa na terenie kraju nielegalnie. Rząd pakistański podjął decyzję o wydaleniu Afgańczyków z kraju, ze względu na to, że od początku roku w kraju doszło do 24 ataków terrorystycznych. Minister Spraw Wewnętrznych, Sarfraz Bugti, podał, że z jedenastu terrorystów, ośmiu było pochodzenia afgańskiego.

W Afganistanie talibowie narzucają surową interpretację prawa islamskiego, która między innymi pozbawia kobiety dostępu do edukacji. Dlatego wielu Afgańczyków nie chce wracać do kraju. Jak wskazała agencja AFP, niektórzy planują pozostać w Pakistanie, nawet jeśli miałoby się to odbywać nielegalnie. Wielu jednak postanowiło opuścić Pakistan. Dlatego dzień przed wejściem w życie prawa, na granicy pakistańsko-afgańskiej, w Torkham, zgromadziło się ponad 10 tysięcy uchodźców. Od początku października Pakistan opuściło 100 tysięcy afgańskich migrantów. Ponad 80% wyjechało przez przejście graniczne w Torkham.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać