Fundacja Mapa Pasji została założona w 2016 roku, ale jako zespół działaliśmy już wiele lat wcześniej w różnych innych organizacjach pozarządowych o podobnym charakterze. Za cel postawiliśmy sobie odkrywanie lokalnych skarbów, zarówno ciekawych miejsc i dziedzictwa kulturowego, przyrody, jak i tego, co można dotknąć, czyli rękodzieła, ale też skarbów w postaci ludzi, którzy są w tych miejscach, współtworzą je i starają się je promować. A ponieważ jesteśmy Mapą Pasji, więc nasza najważniejszą pasją stało się tworzenie Questów – Wypraw Odkrywców, czyli nieoznakowanych szlaków, po których prowadzą rymowanki opowiadające o tych miejscach. Jeżeli rozwiąże się wszystkie zagadki, dociera się do skarbu, czyli do pudełka, pudełeczka, a czasem wielkiej skrzyni z pamiątkową pieczęcią. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, a jedynie ściągnięcia aplikacji, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Takich gier stworzyliśmy już w Polsce tysiąc i można je znaleźć na naszym portalu www.questy.org.pl.
Questy tworzymy zazwyczaj we współpracy z lokalnymi społecznościami. Organizujemy warsztaty, podczas których zastanawiamy się z mieszkańcami, jakie ciekawe miejsca z ich najbliższego otoczenia warto zaprezentować. Powstają międzypokoleniowe grupy, które współpracują przy tworzeniu opisów tych miejsc. Questowicze, którzy korzystają z tych materiałów, tworzą bardzo dużą społeczność. Zarejestrowanych jest ponad 40 tysięcy użytkowników, w tym wiele rodzin. Niedawno obchodziliśmy święto – jedna z questowiczek ukończyła sama 1000 questów. Takich zapaleńców jest więcej. Użytkownicy gier uważają questy za rodzaj przewodnika po wyjątkowych i niezadeptanych jeszcze miejscach. Kiedy w ankietach pytamy użytkowników, za co lubią questy, mówią i piszą, że nigdy nie pojechalibyśmy w to czy inne miejsce, gdyby nie było tam questów.
Questy są bardzo wdzięcznym punktem wyjścia do innych ciekawych działań. Na przykład projekt „Questy. Łączymy miejsca i pokolenia” łączy różnymi działaniami trzy miejscowości: Biały Dunajec, Piaseczno i Tarnów. Mamy tam grupy międzypokoleniowe, które tworzą questy na swoim terenie, ale też realizują różne inne międzypokoleniowe inicjatywy. Seniorzy uczą młodych, młodzi uczą seniorów. Jedna grupa się zajmuje kulinariami, inna edukacją ekologiczną i zmianami klimatu, kolejna dziedzictwem kulturowym. Wszyscy uczą się od siebie nawzajem i realizują inicjatywy dla swoich lokalnych społeczności. W październiku w Piasecznie odbyła się konferencja dotycząca szeroko pojętych zmian klimatu i edukacji ekologicznej. Z kolei w Tarnowie był jesienny piknik międzypokoleniowy, gdzie seniorzy i młodzież wymieniali się przepisami i uczyli od siebie nawzajem, jak zdrowo i smacznie się odżywiać.
Podobne działania realizowane były także u naszego partnera we Flekkefjord w Norwegii. Współpraca z Norwegami zawiązała się podczas realizacji jeszcze innej naszej pasji, innego działania. W 2017 roku rozpoczęliśmy realizację projektu dotyczącego ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego górali niepodhalańskich w Małopolsce pn. „Skarby górali spoza Podhala”. Powstał portal internetowy www.skarbygorali.pl i aplikacja mobilna Skarby Górali. To bardzo ciekawy projekt, bo mało kto wie, że w samej tylko Małopolsce, poza góralami podhalańskimi, mamy jeszcze 9 innych grup górali, którzy mają swoje nazwy, stroje, gwarę, tradycje i zwyczaje. To przeogromne bogactwo, które jest bardzo mało znane. W ramach różnych projektów kontynuujemy wiele różnych inicjatyw związanych z góralami, od edukacji młodzieży i zachęcania jej do dokumentowania swojego dziedzictwa zaczynając, a na realizacji wyjątkowych przedstawień teatralnych kończąc.
Realizujemy je we współpracy ze świetnym reżyserem Arkadiuszem Ziętkiem. To taki teatr ze społecznością, przedstawienia, których scenariusz tworzą sami mieszkańcy na podstawie tego, co uważają za ciekawe w swoim najbliższym otoczeniu. Były to dotąd bardzo różne motywy, od starych tradycji i zwyczajów, po rzeczy bardzo nowoczesne, choćby np. hokej w Krynicy-Zdroju. W miejscach, gdzie odbyły się te przedstawienia, angażowało się w to mnóstwo osób, które wspierały nas w organizacji tych wydarzeń i oczywiście tworzeniu questów zachęcających do odkrywania tych miejsc. W ramach tego projektu razem z partnerami z Norwegii zastanawialiśmy się, jaką ofertę warsztatów czy wydarzeń przygotować i promować, by zachęcić do przyjazdu i zaangażowania się w nie turystów zagranicznych. Projekt „Questy. Łączymy miejsca i pokolenia” jest właśnie kontynuacją tych działań.
Kolejną wielką pasją naszej Fundacji jest praca z seniorami i aktywizowanie ich. W poprzednich latach pomagaliśmy zakładać gminne rady seniorów, tworzyć polityki lokalne, badać potrzeby. Wraz z seniorami stworzyliśmy wiele questów, w całej Polsce mamy zaprzyjaźnione grupy seniorów, które łączymy w różnych działaniach. Kiedy np. ogłosiliśmy, że zapraszamy do projektu „Questy. Łączymy miejsca i pokolenia” grupy z trzech miejscowości, zgłoszeń mieliśmy ponad 20.
W ramach projektów międzynarodowych realizowanych z programu Erasmus+ chętnie angażujemy się także w tworzenie różnego typu narzędzi edukacyjnych. W tej chwili realizujemy dwa takie projekty, był czas, kiedy było ich nawet pięć na raz. W tych działaniach także wymieniamy się doświadczeniami z partnerami z różnych krajów, poszukując innych metod aktywizacji seniorów czy wspierania bezpieczeństwa cyfrowego. W październiku prezentowaliśmy metodę questów jako narzędzie aktywizacji dla partnerów z dwóch projektów międzynarodowych. Przyjechali przedstawiciele ośmiu krajów, którzy uczestniczyli w warsztatach tworzenia questu w Lasku Wolskim w Krakowie.
W planach mamy oczywiście dalsze rozwijanie questów. Chcemy na przykład po raz pierwszy stworzyć questy dla przedszkolaków. Dostaliśmy na to dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Na co dzień działania Fundacji wspiera dziewięcioosobowy zespół, mamy też wokół siebie kilkudziesięcioosobową grupę bardzo zaangażowanych wolontariuszy, którzy pomagają nam przy różnych imprezach i eventach.
Anna Jarzębska, prezes zarządu
O działaniach Fundacji Mapa Pasji można przeczytać na stronie: www.mapapasji.pl
Questy można znaleźć na stronie: www.questy.org.pl