Ukryte Skrzydła

Nasza oferta jest bardzo rozbudowana i dopasowana do potrzeb dzieci i seniorów

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Nasze sztandarowe działania to streetworking i placówka wsparcia dziennego. Prowadzimy też trzy centra aktywności seniora i mieszkania treningowe dla pełnoletnich, usamodzielniających się wychowanków domów dziecka. Większość naszych działań prowadzonych jest na terenie Nowej Huty – pisze Martyna Majzer z Fundacji „Ukryte Skrzydła”.

Fundacja Ukryte Skrzydła powstała w 2013 roku na bazie działającej o wiele dłużej, bo działającej do 2001 roku Fundacji Teatru Ludowego założonej przez Jerzego Fedorowicza. Cel był prosty, zawiera się w naszej misji: Poprzez działania twórcze i edukacyjne odkrywamy, rozwijamy i wzmacniamy potencjał tych, którzy trafiają pod nasze skrzydła. Taką mamy misję i tym się kierujemy. Naszym głównym celem jest wyrównywanie szans osób i rodzin poprzez: kształtowanie kompetencji społecznych i wychowawczych, integrację między pokoleniami i kreowanie aktywnych i twórczych postaw poprzez pobudzanie wrażliwości na kulturę i sztukę.

Jesteśmy jedną z pierwszych organizacji pozarządowych, która realizuje działania streetworkingowe metodą mobile school. To duży, ciężki wózek na kółkach, który przywieźliśmy z Belgii i który nasi wolontariusze parkują na osiedlach. Wózek jest wypełniony różnorodnymi grami edukacyjnymi i przyrządami, którymi można się bawić a jednocześnie rozwijać swoje talenty. Wózek jest bardzo charakterystyczny i wywołuje ciekawość dzieciaków. W miejscach, gdzie parkujemy od lat, dzieciaki znają nas dobrze i traktują nasz przyjazd jako okazję do świetnej zabawy. Mieszkańcy tych osiedli też już wiedzą, kim jesteśmy i jaka jest nasza propozycja edukacyjna. Prowadzimy także działania w naszym Międzypokoleniowym Klubie „Fruwająca Ryba”, gdzie każdy może poczuć się jak u siebie, spotkać się z drugim człowiekiem, realizować swoje pasje, spełniać marzenia. Klub jest przystosowany do prowadzenia zajęć ruchowych, tanecznych, sportowych, plastycznych oraz imprez siedzących.

We „Fruwającej Rybie” nasza oferta zajęć jest bardzo rozbudowana i dopasowana do potrzeb uczestników. Są to i darmowe korepetycje, i konsultacje dla dzieciaków z trudnościami społecznymi czy wychowawczymi. Dzieciaki gotują, tańczą, bawią się, mają wyjazdy w czasie wakacji i ferii zimowych. Nasi opiekunowie są otwarci na wszelką pomoc, reagują na sygnalizowane potrzeby i pomagają rozwiązywać trudności. W wielu przypadkach wystarczy zwykła rozmowa i okazanie zainteresowania. Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących.

Kolejnym naszym działaniem jest aktywizacja seniorów. Miasto Kraków wspiera CAS-y, czyli Centra Aktywności Seniora poprzez dofinansowanie ich organizacji. Aktualnie prowadzimy trzy CAS-y. To miejsca, gdzie seniorzy się spotykają, mają swoją przestrzeń, mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczyć nowych umiejętności, wrócić do pasji sprzed lat, np. do tańca. Są też zajęcia informatyczne przybliżające seniorom świat nowych technologii, lekcje języka obcego. Do tego oczywiście aktywności na powietrzu, wspólne wyjazdy i wyjścia na imprezy. Seniorzy świetnie reagują na nasze propozycje, na prawie każdych frekwencja jest stuprocentowa. Członkowie naszych CAS-ów z chęcią uczestniczą w tworzeniu i kreowaniu atmosfery tych miejsc, budują się między nimi więzi i przyjaźnie.

Martyna Majzer, kierownik pedagogiczny Fundacji Ukryte Skrzydła

O Fundacji:

Od 2008 roku pracami Fundacji Ukryte Skrzydła kieruje Stanisław Banaś. Siedziba Fundacji mieści się na os. Na Skarpie 35, w Krakowie. Od 2012 roku Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego i ma możliwość starania się o przekazywanie na jej rzecz 1,5% podatków. Środki na działalność Fundacji pochodzą przede wszystkim z konkursów oraz od sponsorów.

https://ukryteskrzydla.pl/

https://ukryteskrzydla.pl/dolacz-do-skrzydlatych/

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać