GS__4464

Zwycięzcy konkurów poświęconych Cyprianowi Norwidowi pod patronatem szefa KPRM zostali nagrodzeni w środę

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W środę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala wręczenia nagród laureatom wszystkich konkursów poświęconych Cyprianowi Norwidowi, zrealizowanych pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, w tym konkursu na najlepszą monografię Norwida.
Reklama

Konkursy zorganizowane przez premiera Morawieckiego miały przywołać i przypomnieć dorobek Cypriana Kamila Norwida w 2021 r., który został ustanowiony przez Sejm rokiem Norwida.

Jednym z rozstrzygniętych konkursów był konkurs zorganizowany przez Instytut De Republica na najlepszą monografię Norwida wydaną w latach 2016-2021, w którym:

  • I miejsce zdobyła Edyta Chlebowska za pracę Cyprian Norwid. Katalog prac plastycznych (2017-2020);
  • II miejsce (ex aequo) – zajęła Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz za pracę Antyczny Rzym Norwida (2016);
  • II miejsce (ex aequo) zajął Piotr Chlebowski za pracę Polihymnia CN. Studia i szkice interpretacyjne (2019);
  • III miejsce zdobyła Magdalena Siwiec za pracę Sytuacja Norwida – Sytuacja Baudelaire`a. Paralele Nowoczesności (2021).

Nagrody specjalne otrzymali: Józef Franciszek Fert (Norwid, Zdania i uwagi o społeczeństwie obywatelskim), Stanisław Falkowski, (Gladiator prawdy. Norwid – poeta naszych czasów), Edyta Chlebowska (za wybór prac i komentarz), Cyprian Norwid. Wierny portret, Adam Cedro (za prace edytorskie), Cyprian Norwid. Wierny portret.

– Wśród nagrodzonych prac mamy między innymi te, które przybliżają nam twórczość plastyczną Norwida, prezentują starożytny Rzym jako niezwykle istotny punkt odniesienia dla jego twórczości i estetyki, zestawiają Norwida z Baudelairem, porównując przy tym ich biografie, postawy i twórczość na wielu różnych płaszczyznach, czy wreszcie prezentują jakże aktualne poglądy Norwida na kwestie społeczne – powiedział Dyrektor Instytutu De Republica, dr hab. Bogumił Szmulik, prof. ucz. podczas wręczenia nagród.

Wśród pozostałych nagrodzonych znaleźli się laureaci konkursów: Ministerstwa Edukacji i Nauki na „projekt edukacyjny z elementami pracy badawczej przedstawiającej życie i twórczość poety”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” na „projekt graficzny koszulki promującej życie i twórczość Norwida” oraz Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach na „pudełko zwane wyobraźnią – Cyprian Kamil Norwid”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama