Morricone

Zmarł Ennio Morricone

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W wieku 91 lat zmarł Ennio Morricone. O śmierci włoskiego kompozytora i dyrygenta poinformowała jego rodzina.

Ennio Morricone był twórcą muzyki filmowej, m.in. do filmów „Misja” i „Dawno temu w Ameryce”. W 2007 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości, a w 2016 za muzykę do „Nienawistnej ósemki” Quentina Tarantino.

Muzykę filmową pisał od 1955 roku, a międzynarodową sławę przyniosła mu rozpoczęta w 1964 roku współpraca z reżyserem Sergio Leone. Morricone współpracował z takimi reżyserami, jak Bernardo Bertolucci, Giuseppe Tornatore czy Pier Paolo Pasolini. Wśród muzyków, wykonujących skomponowaną przez niego muzykę, są m.in. Andrea Bocelli, Celine Dion, czy Bruce Springsteen.

Morricone wielokrotnie odwiedzał Polskę. Jest autorem muzyki do dwóch telewizyjnych filmów o Janie Pawle II w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem w roli głównej.

„Odszedł jeden z wielkich włoskich artystów o wyrafinowanym talencie, który swymi melodiami potrafił wzruszyć świat”-powiedział po śmierci kompozytora włoski minister kultury, Dario Franceschini. 

Ennio Morricone zmarł w poniedziałek 6 lipca w szpitalu w Rzymie, gdzie trafił po upadku w którym złamał kość udową. 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać