dna-3539309_1920

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski wydał opinię dotyczące szczepionek przeciw COVID-19

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu – podkreślił Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski.

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski opublikował dzisiaj dokument, w którym przedstawia swoje stanowisko w sprawie szczepionek przeciw COVID-19. KEP podkreśla, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Zespół ekspertów w dokumencie podkreśla znaczenie wszelkich szczepionek, przypominając, że pierwsze takie remedium została opracowana w 1885 r. przez Ludwika Pesteura.

Jak czytamy w dokumencie: „W efekcie szczepień wiele ze wspomnianych chorób zaczęło zanikać, a niektóre z nich nie są już notowane (jak ospa prawdziwa).

Jednakże – odkąd zaczęto rozpowszechniać negatywne opinie na temat szczepionek i w efekcie coraz więcej osób zaczęło rezygnować ze szczepień – choroby zakaźne zaczęły na nowo powracać, niosąc stopniowe pogorszenie stanu zdrowia osób i całych społeczeństw, czasem prowadząc nawet do śmierci”.

Zespół KEP nie zajmuje stanowiska co do samej szczepionk i przeciw COVID-19, „zwłaszcza wobec opinii i publikacji wyrokujących o przyszłościowych skutkach szczepionek”, jak podkreśla – nie mając żadnej pewności co do ich słuszności. Jednak w oświadczeniu zaznaczono, że niektóre z tych opinii zespół uznaje „zdecydowanie za nieodpowiedzialne i pozbawione podstaw naukowych”.

W dokumencie możemy zapoznać się z odpowiedzią KEP nt. popularnych opinii o szkodliwości szczepionek, a także ich etycznego i moralnego wymiaru. Między innymi zespół ekspertów przedstawia ocenę korzystania ze szczepionek przygotowanych na bazie płodowych linii komórkowych podkreślając, że nie wszystkie szczepionki były lub są produkowane z wykorzystaniem tej technologii.

Mając na uwadze moralnie istotny problem związku szczepionek z aborcją (tych, które z niej korzystają), dokument wskazuje na trzy stopnie odpowiedzialności: 1) ciężka odpowiedzialność moralna z tytułu aborcji przeprowadzonej „w sposób zamierzony jako cel lub środek”; 2) ciężka odpowiedzialność z tytułu wykorzystania „materiału biologicznego” pochodzącego z płodów abortowanych w produkcji omawianych szczepionek. W tym przypadku aborcja stanowi nieodłączne ogniwo w osiągnięciu tych szczepionek, a tym samym zawiera w sobie akceptację aborcji jako czynu potrzebnego i przynoszącego korzystny efekt; 3) warunkowa odpowiedzialność osób korzystających z tych szczepionek. Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych zaznacza, że nie ponoszą winy osoby, które są przeciwne aborcji i przemysłowemu wykorzystaniu ludzkiego materiału biologicznego. Nie uczestniczą one w procesie produkcyjnym tych szczepionek, ale w trosce o swoje życie lub zdrowie mogą z nich korzystać.

W podsumowaniu Zespół Eskpertów KEP podkreśla także, że decyzja o szczepieniu powinna zostać podjęta zgodnie z własnym sumieniem, a więc także uwzględniając całościowo obowiązek troski o zdrowie i życie, mając na uwadze związane z nimi fundamentalne wartości moralne.

„W omawianym problemie chodzi o skutek dobroczynny szczepionki dla zdrowia i życia tak konkretnej osoby, jak i ludzkiej społeczności” – czytamy w dokumencie.

Warto przeczytać: Stanowisko Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczące szczepionek

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać