industry-gfa59dffcc_1920

Zanieczyszczenie powietrza nadal przyczynia się do 307 tys. zgonów rocznie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według raportu Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA) opublikowanego w poniedziałek, zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 307 tys. zgonów w 2019 r. Jak podaje raport, w ciągu ostatnich trzech dekad jakość powietrza w Europie się poprawiła.
Reklama

Jak podaje raport EEA, co najmniej 58% – czyli 178 000 zgonów – można by uniknąć, gdyby wszystkie państwa członkowskie UE osiągnęły poziom wytycznych WHO dotyczący jakości powietrza wynoszący 5 µg/m sześciennych. Wskaźnik zanieczyszczenia powietrza spada jednak rocznie o 10% w całej Europie, co – jak podaje raport – jest długoterminową tendencją spowodowaną wdrażaniem polityk mających na celu zmniejszenie emisji CO2.

– [UE] stawia sobie za cel zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu narażenia na drobny pył zawieszony o ponad 55% do 2030 r. w porównaniu z 2005 r. Zgodnie z analizą EEA UE jest obecnie na dobrej drodze do osiągnięcia celu, ponieważ liczba tych zgonów spadła o około jedną trzecią w latach 2005-2019 – przekazała EEA.

Według raportu na początku lat 90. cząsteczki pyłu PM 2,5 doprowadziły do prawie miliona zgonów w 27 krajach członkowskich UE. W 2005 r. liczba ta została zmniejszona o połowę – do 450 tys. Natomiast ranking opublikowany w poniedziałek informuje o 307 tys. zgonów rocznie. Jak podaje dokument, w 2019 r. najwyższy wskaźnik zgonów w Europie (na mieszkańca), do których przyczyniło się zanieczyszczenie powietrza, odnotowano w Polsce – 39 300.

Według EEA ​​zanieczyszczenie powietrza pozostaje największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia ludzkiego w Europie. Choroby serca i udar są najczęstszymi przyczynami przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, a następnie chorobami płuc i rakiem płuc. Jak podaje organizacja zanieczyszczenia mogą zaburzać u dzieci rozwój płuc oraz powodować infekcje dróg oddechowych i zaostrzać astmę.

– Oddychanie czystym powietrzem powinno być podstawowym prawem człowieka. Jest to warunek konieczny dla zdrowych i produktywnych społeczeństw – powiedział dyrektor regionalny WHO na Europę Hans Henri P. Kluge.

Według ONZ na całym świecie zanieczyszczenie powietrza powoduje 7 mln przedwczesnych zgonów rocznie

Oprac. KR
Źródło: AFP, EEA

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać