Żołnierze Gwardii Republikańskiej, a także innych formacji mundurowych przejęli władzę nad afrykańskim krajem 30 sierpnia. Ogłaszając, że zostają anulowane wcześniejsze wybory oraz ich wyniki ogłoszone ostatecznie w godzinach nocnych z 29 sierpnia na 30 sierpnia przez komisję wyborczą, w których na trzecią kadencję wybrano 64-letniego Aloe BONGO. Wojskowi ogłosili, że występują w imieniu krajowych sił zbrojnych.
Żołnierze podkreślali, że ich celem jest zapewnienie spokoju, a także zakończenie „obecnych reżimowych rządów”. Dodając, że dotychczasowy prezydent znajduje się w areszcie domowym.

















