Flag_of_Nicaragua.svg

Uwolnieni biskupi i księża z Nikaragui

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego, lewicowe ugrupowanie które z przerwami rządzi w Nicaragui od 1979 roku, ogłosił wypuszczenie z więzienia więzionych 17 duchownych. 

Księża, w tym biskup Rolando ÁLVAREZ i biskup Isidoro Mora of SIUNA trafili do więzienia podczas akcji, która zyskała miano „Czarnych Świat”. To właśnie wtedy rządzący w Nicaragui reżim, aresztował kapłanów krytykujących prezydenta Daniela ORTEGE. W ubiegłym roku jego rząd wielokrotnie zwracał się przeciwko kościołowi. W sierpniu 2023 roku przejęto prowadzony przez jezuitów uniwersytet. Front Wyzwolenia Narodowego usunął także z prawnych rejestrów ponad 300 chrześcijańskich organizacji, a ambasada Stolicy Apostolskiej została zamknięta, gdy rząd ogłosił chęć zaprzestania dyplomatycznych relacji. 

Duchowni zostali uwolnieni po negocjacjach, które prowadzili przedstawiciele Watykanu. To tam przyjęto byłych więźniów. Są oni w gronie ponad 100 księży, którzy w świetle ostatnich wydarzeń opuścili swój kraj. 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać