pump-jack-g061017f27_1920

USA planują uwolnić zapasy ropy

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Administracja prezydenta Joe Bidena rozważa zwolnienia na rynek prawie 180 milionów baryłek ropy naftowej ze strategicznych rezerw ropy (SPR) w przeciągu kilku następnych miesięcy. Biały Dom stara się obniżyć ceny paliw.
Reklama

To już trzeci raz, kiedy Stany Zjednoczone sięgają po swoje rezerwy strategiczne w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Rozważana ilość amerykańskiej ropy, która pokrywa około dwa dni światowego popytu, stanowiłaby największą ilość zwolnionych rezerw w prawie 50-letniej historii SPR.

Kraje członkowskie Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) mają się spotkać w piątek o godz. 12:00 GMT, by podjąć decyzję o wspólnym uwolnieniu ropy na rynek – poinformował agencję Reuters rzecznik nowozelandzkiego ministra energetyki. Celem jest uspokojenie światowych cen ropy, które w tym miesiącu osiągnęły 14-letnie maksima w związku z wojną Rosji z Ukrainą.

„Kwota potencjalnego zbiorowego uwolnienia (rezerw surowca) nie została jeszcze ustalona” – dodała rzeczniczka ministra Megan Woods. „Na spotkaniu zostanie ustalona łączna ilość, a następnie dokonane zostaną przydziały dla poszczególnych krajów” – powiedziała. Choć nie było jasne, czy pobór ropy z amerykańskiego SPR będzie częścią szerszego, skoordynowanego uwalniania ropy na świecie, to wiadomość ta wywołała poruszenie na rynkach ropy, powodując spadek cen po obu stronach Atlantyku o ponad 6 dolarów za baryłkę.

Prezydent Joe Biden wygłosi w czwartek przemówienie na temat działań swojej administracji, jak poinformował Biały Dom.

Ceny ropy wzrosły od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, na którą Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zareagowali nałożeniem na Rosję dotkliwych sankcji. Rosja jest jednym z trzech największych producentów ropy naftowej i odpowiada za około 14% światowych dostaw. Sankcje i niechęć do kupowania rosyjskiej ropy mogą spowodować, że od kwietnia z rynku zniknie około 3 mln baryłek dziennie (bpd) rosyjskiej ropy – podała MAE. Rosja eksportuje od 4 do 5 mln. bpd. Obawy o podaż spowodowały wzrost cen ropy Brent do około 139 dolarów za baryłkę w tym miesiącu. Jest to najwyższa cena od kryzysu w 2008 roku.

Wiadomość o potencjalnym uwolnieniu ropy pojawia się przed spotkaniem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników, w tym Rosji, grupy producentów ropy naftowej znanej jako OPEC+. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje już wcześniej wzywały OPEC+ do szybkiego zwiększenia wydobycia. Nie oczekuje się jednak, by OPEC+ podczas czwartkowego spotkania odstąpiło od planu stopniowego zwiększania wydobycia.

Administracja Bidena rozważa również czasowe zniesienie ograniczeń w letniej sprzedaży mieszanek benzynowych o wyższej zawartości etanolu, co ma obniżyć koszty paliwa dla amerykańskich konsumentów.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać