shutterstock_1607834011-1900x885

USA: Amerykanie wybierają następnego prezydenta

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
O godz. 12:00 czasu polskiego we wtorek otworzyły się pierwsze lokale wyborcze w wyborach prezydenckich w USA. Rezultaty wyborcze zaczną pojawiać się po północy czasu polskiego z wtorku na środę.

O zwycięstwie w amerykańskich wyborach nie decyduje liczba bezpośrednich głosów, lecz reprezentujący poszczególne stany członkowie Kolegium Elektorskiego. W prawie wszystkich stanach obowiązuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Zgodnie z nią kandydat, który wygrał wybory w danym stanie otrzymuje głosy wszystkich jego elektorów. Tylko w Nebrasce i Maine głosy rozdzielane są proporcjonalnie.

W wyborach uczestniczy dwóch kandydatów: urzędujący prezydent Donald Trump i Joe Biden, kandydat partii demokratycznej. W większości sondaży prowadzi Biden.

Wybory w tym roku są wyjątkowe z uwagi na masowe głosowanie wczesne. Z powodu pandemii koronawirusa wprowadzono system głosowania korespondencyjnego. Do wtorku rano w ten sposób w wyborach wzięło udział już co najmniej 99,6 mln obytwalii USA, co stanowi ponad 72 proc. całkowitej frekwencji z wyborów w 2016 roku.

Pierwsze rezultaty dot. wyniku wyborów prezydenckich zaczną spływać w nocy z wtorku na środę, a zwycięzca elekcji powinien być znany w środę nad ranem.

Wszystko, co warto wiedzieć o wyborach w USA znaleźć można w dedykowanym serwisie na portalu „Wszystko co Najważniesze”.

Źródło: PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać