coal-gc6f969a9d_1920

Ukraina jest gotowa do eksportu węgla do Polski

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość wprowadzenia kwot eksportu węgla do Polski – powiedział w sobotę premier Ukrainy Denys Szmyhal. Chodzi o eksport 100 tys. ton węgla we wrześniu – dodał.

„Obecnie przygotowujemy się wspólnie z Unią Europejską do przejścia przez najtrudniejszą od wielu lat zimę. Wczoraj omówiliśmy z polskim premierem Mateuszem Morawieckim wspólny plan działania w tym kierunku” – napisał ukraiński premier w wiadomości Telegram.

Ukraina jest gotowa rozważyć możliwość wprowadzenia kwot eksportowych węgla do Polski, powiedział. „Chodzi o około 100 tys. ton we wrześniu, które są teraz krytycznie potrzebne naszym polskim partnerom” – zaznaczył.

Premier Ukrainy zwrócił uwagę, że zapasy węgla w ukraińskich składach wynoszą prawie 2 mln ton – 2,5 razy więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Poinformował też o trwających pracach nad linią energetyczną między Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. „Planowaliśmy zakończyć je przed 14 grudnia, ale dzięki przyspieszeniu prac możemy zakończyć je (je) tydzień wcześniej. Dzięki temu będziemy mogli wyeksportować do Polski nawet dodatkowe 1 tys. MW” – stwierdził.

Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w sobotę, że Ukraina zaoferowała Polsce wsparcie w dostawach węgla. „Potwierdzam, że Ukraina zaoferowała wsparcie w tym zakresie. Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w piątek w Kijowie o kwestiach energetycznych, a rozmowy na poziomie roboczym będą w tej chwili finalizowane” – przekazał Müller.

W Kijowie w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński spotkał się z Morawieckim i prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Jednym z tematów rozmów była możliwość sprzedaży przez Ukrainę energii elektrycznej do Polski.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać