Natural gas pipeline transport. A close-up of natural gas pipeline network with valves.

UE przyjmuje nowe sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Unia Europejska formalnie przyjęła w piątek piąty pakiet sankcji przeciwko Rosji od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę 24 lutego, w tym zakaz importu węgla, drewna, chemikaliów i innych produktów. Środki te uniemożliwią również wielu rosyjskim statkom i ciężarówkom dostęp do UE, co jeszcze bardziej sparaliżuje handel, a także wprowadzą zakaz wszelkich transakcji z czterema rosyjskimi bankami, w tym z VTB.
Reklama

Zakaz importu węgla będzie w pełni obowiązywał od drugiego tygodnia sierpnia. Od piątku, kiedy to sankcje mają zostać opublikowane w dzienniku urzędowym UE, nie będzie można podpisywać żadnych nowych kontraktów. Istniejące kontrakty będą musiały zostać rozwiązane do drugiego tygodnia sierpnia, co oznacza, że do tego czasu Rosja może nadal otrzymywać płatności z UE za eksport węgla. „Te najnowsze sankcje zostały przyjęte w następstwie okrucieństw popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne” – powiedział w oświadczeniu Josep Borrell.

Kreml powiedział, że zachodnie zarzuty, iż rosyjskie siły zbrojne popełniły zbrodnie wojenne, rozstrzeliwując cywilów w ukraińskim mieście Bucza, są „potwornym fałszerstwem” mającym na celu oczernienie rosyjskiej armii. Komisja szacuje, że sam zakaz wydobycia węgla może przynieść Rosji 8 mld euro rocznie w postaci utraconych dochodów. To dwa razy więcej niż powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Oprócz węgla, nowe sankcje UE zakazują importu z Rosji wielu innych towarów i produktów, w tym drewna, gumy, cementu, nawozów, wysokiej jakości owoców morza, takich jak kawior, oraz alkoholi, takich jak wódka, o łącznej wartości szacowanej na 5,5 mld euro rocznie. UE ograniczyła również eksport do Rosji szeregu produktów, w tym paliwa lotniczego, komputerów kwantowych, zaawansowanych półprzewodników, elektroniki wysokiej klasy, oprogramowania, delikatnych maszyn i sprzętu transportowego, o łącznej wartości 10 mld euro rocznie. Sankcje zabraniają również rosyjskim firmom udziału w zamówieniach publicznych w UE i rozszerzają zakazy dotyczące korzystania z kryptowalut, które są uważane za potencjalny sposób na obejście sankcji. Komisja poinformowała, że w ramach nowego pakietu sankcji na czarną listę UE wpisano kolejne 217 osób, co oznacza, że ich aktywa w UE zostaną zamrożone i będą podlegać zakazowi podróżowania do UE. Większość z nich to liderzy polityczni separatystycznych regionów Ługańska i Doniecka, ale sankcje dotknęły również czołowych biznesmenów, polityków i wojskowych bliskich Kremlowi. Tym samym liczba osób objętych sankcjami UE od początku inwazji Rosji na Ukrainę wzrosła do 900.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać