{D0F4FB0E-2DD8-074D-AC01-2591E8290A39}

UE ma sfinansować transfer pacjentów z Covid-19 między krajami członkowskimi

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Unia Europejska sfinansuje transfer pacjentów przez granice w ramach wspólnoty, aby zapobiec przeciążeniu szpitali w związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń Covid-19 na kontynencie.

Po wirtualnym szczycie przywódców UE, którzy zebrali się celem omówienia sytuacji Unii w związku z pandemią COVID-19 przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​organ wykonawczy UE przeznaczy 220 milionów euro na przewóz pacjentów z Covid-19 przez granice poszczególnych krajów członkowskich.

„Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie podejmiemy pilnych działań” – powiedziała. Na spotkaniu przywódcy uzgodnili lepszą koordynację wysiłków w walce z wirusem.

Liczba infekcji w Europie przekroczyła 10 milionów, czyniąc kontynent ponownie epicentrum pandemii. Kraje UE chcą obecnie uniknąć podziałów, które uniemożliwiały sprawną współpracę na początku pandemii. Wówczas państwa członkowskie rywalizowały ze sobą m.in. o zakup sprzętu medycznego. Aby lepiej śledzić rozwój infekcji, von der Leyen powiedział, że UE będzie pracować nad szybką walidacją na poziomie UE testów antygenowych, które pozwolą uzyskać szybsze wyniki niż standardowe zestawy molekularne PCR. Komisja intensyfikuje również wysiłki, aby uzyskać potencjalne szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi. UE prowadziła dotąd rozmowy z czterema firmami i podpisała już umowy na dostawy z kolejnymi trzema, powiedział von der Leyen. Blok zabezpieczył potencjalne szczepionki opracowywane przez AstraZeneca, Sanofi i Johnson & Johnson. Komisja prowadzi również rozmowy z Moderną, CureVac i partnerstwem Pfizer i BioNTech, natomiast Reuters podał we wrześniu, że UE prowadzi również wstępne rozmowy z Novavaxem.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, powiedział, że przywódcy UE zobowiązali się do sprawiedliwej dystrybucji szczepionek, gdy te będą dostępne. Wszystkie kraje w UE otrzymają szczepionkę na koronawirusa w tym samym czasie i na takich samych warunkach, w ilościach odpowiadających stosunkowi liczebności ich populacji do populacji całej UE, powiedziała von der Leyen. Michel dodał, że plany szczepień na szczeblu krajowym mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​pierwsze ograniczone dawki szczepionek będą mogły zostać szybko przekazane najbardziej potrzebującym. Jednak wiele krajów nie opracowało jeszcze swoich planów szczepień.

Źródło: FRANCE 24
foto: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać