Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, wyd. 385: Nicolas TENZER, Dominika ĆOSIĆ, Reinhard BÜTIKOFER, Jan ROKITA, prof. Piotr BIŁOS, prof.Brigitte GRANVILLE, prof. Łukasz HARDT, Michał KUCZMIEROWSKI, Krzysztof MAZUR, Justyna JANIEC-PALCZEWSKA…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 8 sierpnia 2021 r.
Wydanie 385
Nakład: 28 692 odbiorców

Niegdyś wakacyjne miesiące – lipiec i sierpień – były okresem spokoju, przez niektórych nazywanym nawet „sezonem ogórkowym”. Dziś to określenie musi odejść do lamusa. Niemalże na naszych oczach niezależnie od dnia, miesiąca czy pory roku, świat zmienia się bowiem w nieprawdopodobnie szybkim tempie. Wobec tak gwałtownych i ciągłych zmian naturalnym zdaje się poszukiwanie analogii historycznych. Jednakże, jak w fantastycznym tekście pisze Nicolas TENZER, zmiany zachodzące dziś w polityce międzynarodowej nie mają wiele analogii historycznych: współczesny, skonfliktowany świat niewiele przypomina okres „Zimnej Wojny”. Oznacza to nowe wyzwania i nowe zagrożenia. Jakie? Aby się przekonać zachęcam do lektury bardzo ważnego tekstu Nicolasa TENZERA.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” przeczytają Państwo także niezwykle ciekawy tekst Łukasza JASINY o tym, jak będzie wyglądać Wielka Brytania kiedy zabraknie królowej Elżbiety II, oraz tekst Dominiki ĆOSIĆ o byłej Jugosławii a tak naprawdę – jak pisze w dyskusji prof. Piotr BIŁOSo pewnym doświadczeniu tyleż intymnym, co ogólnoeuropejskim – rozpadzie wieloetnicznego kraju o nazwie – już tylko historycznej – Jugosławia.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktiora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Nicolas TENZER
To już nie jest zimna wojna 

Nicolas TENZER: To już nie jest zimna wojnaCi, którzy dzisiaj mówią o zimnej wojnie jako o okresie „stabilnym” i „czytelnym”, zdają się kierować jakąś nierozważną nostalgią. Okres ten był przede wszystkim okresem dominacji nad narodami, czasem pełnej kontroli ideologicznej i policyjnej w każdym aspekcie życia obywateli. Tylko Putin może żałować tamtej epoki. Dzisiejsza sytuacja jest zupełnie inna, ale przynosi całą masę zagrożeń, nierzadko poważnych, których nie dostrzegamy, siląc się za wszelką cenę na porównania z czasami zimnej wojny.


Łukasz JASINA
Ostatni autorytet starej Europy 

Łukasz JASINA: Ostatni autorytet starej EuropyŚmierć Elżbiety II może stać się „końcem Imperium Brytyjskiego”, nawet w jego symbolicznym wymiarze. Jej następca nie zostanie z automatu głową Wspólnoty Narodów – pisze Łukasz JASINA


Dominika ĆOSIĆ
Był kiedyś pewien kraj. Nazywał się Jugosławia 

Dominika ĆOSIĆ: Był kiedyś pewien kraj. Nazywał się JugosławiaHistoria wojny w Jugosławii pokazuje także, jak łatwo z wykorzystaniem zewnętrznych czynników i mediów rozniecić nienawiść. Nie można oczywiście porównywać Polski z dawną Jugosławią, ale wojna w Jugosławii powinna być dla nas lekcją.


Prof. Piotr BIŁOS
Niezamknięta bransoletka – o „Balkan express” Dominiki Ćosić 

Prof. Piotr BIŁOS: Niezamknięta bransoletka – o „Balkan express” Dominiki ĆosićHistoria bransoletki opowiedziana jest „po prostu, jakby nigdy nic” i do końca zachowuje pozory zwyczajnego i nadzwyczajnego zarazem przypadku.


Prof. Brigitte GRANVILLE
Europa skręciła w prawo 

Prof. Brigitte GRANVILLE: Europa skręciła w prawoSzok wywołany pandemią rozbudził wspólnotowego ducha, pokazał, że interwencja rządu w sytuacjach kryzysowych jest niezbędna, a także zwrócił uwagę opinii publicznej na społeczne znaczenie niektórych najgorzej opłacanych pracowników – takich jak kasjerzy w supermarketach czy śmieciarze.


Reinhard BÜTIKOFER
Niemcy nie mogą lekceważyć zastrzeżeń Polski do Nord Stream 2 

Reinhard BÜTIKOFER: Niemcy nie mogą lekceważyć zastrzeżeń Polski do Nord Stream 2Niemiecko-rosyjski projekt, który ignoruje Polskę, budzi mroczne historyczne wspomnienia. Dodatkowo Nord Stream 2 podważa bezpieczeństwo Ukrainy, krajów nadbałtyckich i innych państw leżących nad Bałtykiem. Służy przede wszystkim autorytarnemu reżimowi Putina i jego agresywnej polityce – pisze Reinhard BÜTIKOFER


Justyna JANIEC-PALCZEWSKA
Pomaganie jest sztuką 

Justyna JANIEC-PALCZEWSKA: Pomaganie jest sztukąZnam powiedzenia „świata nie zbawisz” i „wszystkim nie jesteś w stanie pomóc”. Znam je aż nazbyt dobrze. Ale wiem też, że z miejsca, w którym jesteśmy, dysponując tym, co mamy, zawsze możemy coś zrobić.


Jest już nr 31 „Wszystko co Najważniejsze”. Zapraszamy do EMPIKów w całym kraju, wysyłkowo – w Sklepie Idei, także do Księgarni Polskiej w Paryżu

Jest już nr 31 "Wszystko co Najważniejsze". Zapraszamy do EMPIKów w całym kraju, wysyłkowo - w Sklepie Idei, także do Księgarni Polskiej w Paryżu“Sądziłem kiedyś, że polska inteligencja przetrwa, ale pomyliłem się. Przeceniłem wpływ „Solidarności” na zachowania naszych elit, nie zauważyłem przyrodzonego polskiej klasie intelektualnej połączenia pychy i poddaństwa” – smutnie konstatuje prof. Ryszard LEGUTKO.


Chase PADUSNIAK
Katechetyczna teologia polityczna Josepha Ratzingera 

Chase PADUSNIAK: Katechetyczna teologia polityczna Josepha RatzingeraCzłowiek jest rzeczywiście, jak mówi Arystoteles, „istotą polityczną”, ale nie można go zredukować do polityki i ekonomii. Prawdziwy i najgłębszy problem z teologiami wyzwolenia widzę w ich skutecznym pominięciu idei Boga.


Brent WATERS
Sprawiedliwy kapitalizm.
Chrześcijańska etyka globalizacji gospodarczej 

Brent WATERS: Sprawiedliwy kapitalizm. Chrześcijańska etyka globalizacji gospodarczejChrześcijanie zwykle źle reagują na globalizację. Ale ja będę jej bronić. Globalna wymiana rynkowa oferuje najlepszy sposób na rozwój i najbardziej realistyczny i obiecujący sposób wyjścia z ubóstwa – pisze prof. Brent WATERS, teolog.STRATEGIE


Prof. Łukasz HARDT
Polski Ład a polityka pieniężna 

Prof. Łukasz HARDT: Polski Ład a polityka pieniężnaWażnym składnikiem Polskiego Ładu jest program inwestycyjny o wartości do 770 mld złotych, który może w istotny sposób przyczynić się do modernizacji gospodarki. Z jednej strony w krótkim i średnim okresie będzie on zwiększał stopień ekspansji fiskalnej, a więc może stymulować inflację, ale z drugiej strony, choć już w długim okresie, może zwiększać wydajność produkcji, a tym samym oddziaływać potencjalnie dezinflacyjnie.


Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansą

Prof. Teodor SEDLARSKI
Trójmorze jest naszą wspólną szansą 

Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory

Jan ŚLIWA
Kto rządzi informacją?
Kanały, śluzy, zapory 

Prof. Meelis KITSING: Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza

Prof. Meelis KITSING
Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza PIĘKNO NAUKI


Ella ALDERSON
Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii.
Smutna prawda o teleportacji 

Ella ALDERSON: Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii. Smutna prawda o teleportacjiTeleportacja jest równoważna morderstwu. Zanim wejdziecie do maszyny, powinniście zadać sobie pytanie: czy posiadam duszę?


Tomás SIDENFADEN: Do kogo należy Mars? Elon Musk i rządy w kosmosie

Tomás SIDENFADEN
Do kogo należy Mars?
Elon Musk i rządy w kosmosie 

Prof. Jurand WOJEWODA: Co musimy wiedzieć o stanie wód w Polsce i na świecie?

Prof. Jurand WOJEWODA
Co musimy wiedzieć o stanie wód w Polsce i na świecie? 


POLSKA WŁAŚNIE


Michał KUCZMIEROWSKI
Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysy 

Michał KUCZMIEROWSKI: Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysyJedną z ważniejszych lekcji, jakie wynieśliśmy, jest przekonanie, że państwo musi mieć sprawne i skuteczne narzędzia, żeby realnie wzmacniać bezpieczeństwo swoich obywateli. Tylko w ten sposób będziemy zdolni realnie radzić sobie w kryzysie i być istotnym wsparciem dla sojuszników.


Krzysztof MAZUR
Wolność w czasach pandemii 

Krzysztof MAZUR: Wolność w czasach pandemiiNie ulegajmy złudzeniu, że wolność to pojęcie z porządku filozoficznego, o którego barwy i cienie mogą spierać się akademicy. W pierwszej kolejności wolność to wyzwanie praktyczne. Pandemia przywróciła mu całą powagę.


Jan ROKITA
Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolność 

Jan ROKITA: Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolnośćJeśli ktoś roznosi zarazę, może podlegać z tego tytułu nawet dotkliwym restrykcjom, czyniącym z jego swobód na czas choroby niemal zupełną fikcję.


KSIĘGARNIA


Prof. Scott GALLOWAY
Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy

Prof. Scott GALLOWAY: Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszyW dobrym tonie jest narzekać na rząd i podważać jego rolę w funkcjonowaniu wspólnoty. Ten nasz brak szacunku okazał się słabym punktem, w który uderzyła pandemia.


Leon R. KASS: Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny

Leon R. KASS
Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny 

Prof. Zbigniew BANIA: Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość

Prof. Zbigniew BANIA
Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość 

Agata KAŁABUNOWSKA: Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne

Agata KAŁABUNOWSKA
Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator?

Ewa K. CZACZKOWSKA
Kardynał Wyszyński. Doradca „Solidarności” czy mediator? MULTILANGUAGE


Nicolas TENZER: This is not a Cold War anymore 

Nicolas TENZER: This is not a Cold War anymore

Reinhard BÜTIKOFER: Germany cannot disregard Poland’s objections to Nord Stream 2 

Reinhard BÜTIKOFER: Germany cannot disregard Poland’s objections to Nord Stream 2


PODCASTY


Nicolas TENZER: To już nie jest zimna wojna


PÉPITES


Stany Zjednoczone zwracają władzom Iraku tysiące zabytków 

Stany Zjednoczone zwracają władzom Iraku tysiące starożytnych artefaktów

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać