Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” wyd. 384: Edward SNOWDEN, prof. Bogdan de BARBARO, prof. Edward NĘCKA, prof. Jan WOLEŃSKI, Kai WEISS, Michał KUCZMIEROWSKI, Christopher BERNARD, Jan ŚLIWA, Teodor SEDLARSKI, Jan OŁDAKOWSKI …

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 1 sierpnia 2021 r.
Wydanie 384
Nakład: 28 657 odbiorców

Samotność dotyka coraz więcej osób. I nie jest to tylko kwestia pandemii, ale także zmian cywilizacyjnych oraz rozwoju technologicznego ostatnich lat. W Stanach Zjednoczonych 1 na 3 Amerykanów podczas pandemii cierpi z powodu „poważnej samotności”, w tym aż 60 proc. osób w wieku 18-25 lat. W najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” właśnie samotność bierzemy pod lupę. Na naszych łamach o samotności piszą między innymi prof. Bogdan de BARBARO i prof. Edward NĘCKA. Bardzo polecam tę lekturę!

Technologia jest dziś jedną z głównych zmiennych, wpływających na kształt i stan naszych społeczeństw. W tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze” publikujemy niezwykle ciekawe słowa Edwarda SNOWDENA, które warto czytać w kontekście ostatnich informacji dotyczących używania oprogramowania „Pegasus”, służącego do inwigilacji użytkowników Sieci, w tym dziennikarzy i polityków.

Pamiętamy o bohaterach. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego polecam Państwu lekturę tekstu Jana OŁDAKOWSKIEGO, przypominającą o bohaterstwie powstańców i mieszkańców Warszawy, nie tylko w 1944 roku.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktiora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Jan ŚLIWA
Szwajcaria – 730 lat „Narodu połączonego wolą” 

Jan ŚLIWA: Szwajcaria – 730 lat „Narodu połączonego wolą”Szwajcaria wydaje się oazą zdrowego rozsądku. Wyborcy potrafią blokować rozdawnictwo socjalne. Nie ma wojen ani rewolucji. Nie pali się bibliotek, wielu mieszka tam, gdzie mieszkał ojciec i dziad. Nie przesuwano dawno granic ani nie bombardowano niczego. To oczywiście szczęście, ale szczęściu temu trzeba było też pomóc. Konfederacja Szwajcarska obchodzi w tym roku 730 lat swojego istnienia.


Prof. Bogdan DE BARBARO
Pudełko zwane wyobraźnią 

Prof. Bogdan DE BARBARO: Pudełko zwane wyobraźniąMedialny chaos, ponowoczesne pomieszanie prawdy z fałszem i dobra ze złem nachalnie atakujące nasz umysł utrudniają nam dotarcie do samotności pozwalającej na wewnętrzną refleksję. Lecz gdy zadbamy o siebie poprzez zbudowanie przestrzeni dla samotności będącej zadumą, ochronimy ważną cząstkę swego istnienia.


Prof. Edward NĘCKA
Pochwała samotności 

Prof. Edward NĘCKA: Pochwała samotnościGłównym pożytkiem z samotności jest przejściowe odłączenie się od świata zewnętrznego, a to ułatwia proces myślenia.


Prof. Jan WOLEŃSKI
Wolność zwykła i „prawdziwa” 

Prof. Jan WOLEŃSKI: Wolność zwykła i „prawdziwa”Zwrot „kultura unieważniania” dotyczy ostracyzmu za głoszenie poglądów innych niż wypływające z tak lub inaczej rozumianej poprawności politycznej.


Edward SNOWDEN
Ufaj jedynie tym ludziom, z którymi sam chcesz się kontaktować 

Edward SNOWDEN: Ufaj jedynie tym ludziom, z którymi sam chcesz się kontaktowaćPrzedsiębiorstwa informacyjne nadużyły swojej pozycji i zawiodły zaufanie globalnej społeczności. Pytanie: co z tym zrobimy?


Kai WEISS, Christopher BERNARD
Powrót do zielonego konserwatyzmu 

Kai WEISS, Christopher BERNARD: Powrót do zielonego konserwatyzmuCzynienie świata zieleńszym miejscem powinno być nieodzowną częścią duszy każdego konserwatysty – piszą Kai WEISS, Christopher BERNARD.


Brent WATERS
Sprawiedliwy kapitalizm.
Chrześcijańska etyka globalizacji gospodarczej 

Brent WATERS: Sprawiedliwy kapitalizm. Chrześcijańska etyka globalizacji gospodarczejChrześcijanie zwykle źle reagują na globalizację. Ale ja będę jej bronić. Globalna wymiana rynkowa oferuje najlepszy sposób na rozwój i najbardziej realistyczny i obiecujący sposób wyjścia z ubóstwa – pisze prof. Brent WATERS, teolog.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Sierpień 2021Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Jest już nr 31 „Wszystko co Najważniejsze”. Zapraszamy do EMPIKów w całym kraju, wysyłkowo – w Sklepie Idei, także do Księgarni Polskiej w Paryżu

Jest już nr 31 "Wszystko co Najważniejsze". Zapraszamy do EMPIKów w całym kraju, wysyłkowo - w Sklepie Idei, także do Księgarni Polskiej w Paryżu“Sądziłem kiedyś, że polska inteligencja przetrwa, ale pomyliłem się. Przeceniłem wpływ „Solidarności” na zachowania naszych elit, nie zauważyłem przyrodzonego polskiej klasie intelektualnej połączenia pychy i poddaństwa” – smutnie konstatuje prof. Ryszard LEGUTKO.


Jan OŁDAKOWSKI
Nic, co polskie, nie mogło ocaleć 

Jan OŁDAKOWSKI: Nic, co polskie, nie mogło ocaleć

Niemcy bombardowali Warszawę każdego dnia. Samoloty latały wahadłowo między dwoma warszawskimi lotniskami, biorąc kolejne bomby i zrzucając je na zabudowania. Wykonywały w ciągu jednego dnia nawet 132 przeloty. Gdyby Armia Czerwona chciała, mogłaby je bardzo szybko unieszkodliwić, bo tych sztukasów było raptem sześć! Potem zresztą jeden z nich został zestrzelony przez powstańców. A wojska byłego sojusznika Hitlera stały za rzeką i patrzyły na śmierć miasta.


Jan ŚLIWA
PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej? 

Jan ŚLIWA: PW 1944. Czy potrafimy wyznaczyć granice historii alternatywnej?Zbliża się kolejny pierwszy sierpnia, kolejna rocznica powstania, kolejne pytanie, czy było trzeba, czy było można, czy było wolno.


Piotr GURSZTYN
„Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona” 

Piotr GURSZTYN: "Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona"Babcia po mojej lewej ręce klęczała, siedziała na piętach i trzymała różaniec. Nie słyszałem jej słów, tylko widziałem, że wargi się poruszają. Natomiast moja mama chciała się modlić i zapomniała modlitwy. Cały czas powtarzała: «Zdrowaś Mario», zapomniała, co dalej. Jak Niemiec ruszył bronią, mama mnie wzięła przed siebie, mówi: «Zamknij oczy, będzie mniej bolało» – i przytuliła”


STRATEGIEProf. Teodor SEDLARSKI
Trójmorze jest naszą wspólną szansą 

Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansąBadania naukowe i innowacje odgrywają kluczową rolę w strategii rozwoju i zatrudnienia Unii Europejskiej. Stymulowanie działań w tych sektorach pozwoli opracować odpowiednie rozwiązania umożliwiające sprostanie istotnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne, bezpieczeństwo energetyczne, zdrowie publiczne, warunki życia i pracy.


Jan ŚLIWA: Kto rządzi informacją? Kanały, śluzy, zapory

Jan ŚLIWA
Kto rządzi informacją?
Kanały, śluzy, zapory 

Prof. Meelis KITSING: Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza

Prof. Meelis KITSING
Scenariusze dla innowacyjnego Trójmorza 

Anthony B. KIM: Inicjatywa Trójmorza leży w interesie amerykańskiego bezpieczeństwa oraz amerykańskiej gospodarki

Anthony B. KIM
Inicjatywa Trójmorza leży w interesie amerykańskiego bezpieczeństwa oraz amerykańskiej gospodarki PIĘKNO NAUKI


Tomás SIDENFADEN
Do kogo należy Mars?
Elon Musk i rządy w kosmosie 

Tomás SIDENFADEN: Do kogo należy Mars? Elon Musk i rządy w kosmosieZakładając, że SpaceX, Stany Zjednoczone Ameryki, Chiny, Unia Europejska, Rosja i Indie są wszystkie potencjalnymi graczami w kosmicznym wyścigu, do tej grupy mogłoby dołączyć także kilka innych firm. SpaceX może być pionierem w tej materii, ale prawdopodobnie znajdzie swoich następców.


Ella ALDERSON: Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii. Smutna prawda o teleportacji

Ella ALDERSON
Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii.
Smutna prawda o teleportacji 

Prof. Jurand WOJEWODA: Co musimy wiedzieć o stanie wód w Polsce i na świecie?

Prof. Jurand WOJEWODA
Co musimy wiedzieć o stanie wód w Polsce i na świecie? 


POLSKA WŁAŚNIE


Aleksandra GOZDANEK, Anna BOROWSKA
Dzieci i młodzież w cieniu pandemii 

Aleksandra GOZDANEK, Anna BOROWSKA: Dzieci i młodzież w cieniu pandemiiObjawy u dzieci zmieniały się w zależności od czasu trwania pandemii, wzrostu bądź spadku liczby zakażeń, poziomu zamknięcia, były silnie uzależnione od tego, czy nauczanie przebiegało w systemie stacjonarnym, czy zdalnym. Część dzieci i ich rodziców nawet w trakcie „twardego” lockdownu zgłaszała poprawę samopoczucia, co związane było z większą ilością czasu spędzanego razem, zacieśnianiem więzi.


Michał KUCZMIEROWSKI
Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysy 

Michał KUCZMIEROWSKI: Wyprowadziliśmy wnioski. Pandemia wymusiła lepsze przygotowanie na kolejne kryzysyJedną z ważniejszych lekcji, jakie wynieśliśmy, jest przekonanie, że państwo musi mieć sprawne i skuteczne narzędzia, żeby realnie wzmacniać bezpieczeństwo swoich obywateli. Tylko w ten sposób będziemy zdolni realnie radzić sobie w kryzysie i być istotnym wsparciem dla sojuszników.


KSIĘGARNIA


Leon R. KASS
Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny 

Leon R. KASS: Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst politycznyWielu wybitnych myślicieli studiowało Biblię, poszukując wiedzy na temat kształtowania się władzy.


Prof. Zbigniew BANIA: Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość

Prof. Zbigniew BANIA
Jak Stanisław Koniecpolski zbudował drugi Zamość 

Agata KAŁABUNOWSKA: Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne

Agata KAŁABUNOWSKA
Współczesne Niemcy coraz bardziej radykalne 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator?

Ewa K. CZACZKOWSKA
Kardynał Wyszyński. Doradca „Solidarności” czy mediator? 

Alister McGRATH: Czy rozsądnie jest wierzyć w Boga?

Alister McGRATH
Czy rozsądnie jest wierzyć w Boga? MULTILANGUAGE


Jan OŁDAKOWSKI: Il ne devait y rester rien qui soit polonais 

Jan OŁDAKOWSKI: Il ne devait y rester rien qui soit polonais

Marcin JAKUBOWSKI: Scienziati polacchi. Creativi, impegnati, che pensano fuori dagli schemi 

Marcin JAKUBOWSKI: Scienziati polacchi. Creativi, impegnati, che pensano fuori dagli schemi


PODCASTY


Nicolas TENZER: To już nie jest zimna wojna

PÉPITESNaukowcy po raz pierwszy dostrzegli światło zza czarnej dziury 

Naukowcy po raz pierwszy dostrzegli światło zza czarnej dziury

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać