Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” wyd. 380: Piotr ARAK, Mateusz KRAWCZYK, prof. Piotr GLIŃSKI, Witold SPIRYDOWICZ, prof. Michał KLEIBER, Julia MISTEWICZ, Stanisław ŻARYN, prof. Norman NAIMARK, Karolina BACA-POGORZELSKA, Ewa K. CZACZKOWSKA…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 4 lipca 2021 r.
Wydanie 380, Nakład: 28 613 odbiorców

UNICEF podaje, że w 2019 roku na świecie blisko 700 milionów osób cierpiało głód, najwięcej w Azji i Afryce a dziś szacuje się, że pandemia mogła tę liczbę zwiększyć. Klęska głodu może mieć różne oblicza ale – jak pisze w bardzo ważnym tekście Mateusz KRAWCZYK – może też spotkać się z różnoraką reakcją. Niestety, głód może być bowiem wykorzystywany jako narzędzie politycznego nacisku. O tym przeczytacie Państwo w tekście „Głód jako broń polityczna”. Bardzo polecam Państwu tę niełatwą lekturę.

Ofiarami kryzysów, tak ekonomicznych jak zdrowotnych, bardzo często padają najmłodsi. Piotr ARAK w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze o globalnych kosztach dorastania w czasie pandemii i zdecydowanie jest to tekst, który bardzo warto przeczytać. Podobnie jak świetną opowieść Karoliny BACY-POGORZELSKIEJ o transformacji energetycznej w dobie pandemii.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Mateusz KRAWCZYK
Głód jako broń polityczna 

Mateusz KRAWCZYK: Głód jako broń politycznaPołączenie głodu i konfliktu zbrojnego dociera do nas z otchłani XX wieku. Znów rośnie liczba ofiar walki politycznej, w której wykorzystuje się brak żywności.


Piotr ARAK
Koszty dorastania w czasie pandemii 

Piotr ARAK: Koszty dorastania w czasie pandemiiMłode pokolenie ma pecha, że wchodzi na rynek pracy w czasie globalnej recesji. Musimy wziąć to pod uwagę i uwzględnić w naszych wysiłkach na rzecz ożywienia gospodarczego.


Prof. Piotr GLIŃSKI
Sprawa honoru.
Restytucja utraconych dóbr kultury 

Prof. Piotr GLIŃSKI: Sprawa honoru. Restytucja utraconych dóbr kulturySzacunki powojenne mówiły o ponad 516 tysiącach zrabowanych bądź zniszczonych dzieł sztuki, wycenianych łącznie na kilkadziesiąt miliardów ówczesnych dolarów. Obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prowadzi ponad 80 postępowań restytucyjnych w kraju i za granicą, m.in. na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Austrii i Stanów Zjednoczonych.


Jest już nr 30 „Wszystko co Najważniejsze” – w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w Paryżu

Jest już nr 30 "Wszystko co Najważniejsze" - w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w ParyżuProf. Andrzej NOWAK, Nicolas TENZER, Paweł SOLOCH, Hans-Gert PÖTTERING, Jan PARYS, prof. Marco PATRICELLI, prof. Artur ANDRZEJUK, Brigit KELLE, prof. Marcina PIĄTKOWSKI, prof. Mariana MAZZUCATO, prof. Alessandra SMERILLI FMA, Jan ŚLIWA, Bogusław SONIK, Prof. Norman NAIMARK, Adam BODNAR, prof. John MILBANK, Peter SWIRSKI, Simon INGS, Eliezer YUDKOWSKY, prof. Michał KLEIBER, prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON, Jan ROKITA, Shirley APTHORP, Andrew NAGORSKI…


Witold SPIRYDOWICZ
„Khalil” – współczesny ptak ababil.
O terroryzmie oczyma algierskiego pisarza 

Witold SPIRYDOWICZ: „Khalil” – współczesny ptak ababil. O terroryzmie oczyma algierskiego pisarzaW krajach europejskich przez lata nikt nie wymagał integracji, respektowania miejscowych tradycji, zwyczajów, zachowań. Przeciwnie, władze centralne i samorządowe starają się dostosowywać do obyczajów religijnych i kulturowych imigrantów. Zanikają w przestrzeni publicznej święta chrześcijańskie; w miejscach zbiorowego żywienia, w stołówkach, kantynach, próżno szukać dań z „nieczystej” wieprzowiny; choć poligamia jest oficjalnie zakazana, w praktyce jest tolerowana.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Lipiec 2021OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Prof. Norman NAIMARK
Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historii 

Prof. Norman NAIMARK: Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historiiPolaków i inne narody Europy Środkowej charakteryzuje silne przywiązanie do własnych państw. To dlatego państwa te odradzają się po każdym upadku.


Stanisław ŻARYN
Putin fałszuje historię 

Stanisław ŻARYN: Putin fałszuje historięArtykuł Władimira Putina opublikowany w niemieckiej prasie to kolejna próba wplątania przez Rosję wątków historycznych w jej bieżącą politykę imperialną.


W światowych mediach o innowacyjnej Polsce i pomysłach na wychodzenie z pandemii Covid-19

W światowych mediach o innowacyjnej Polsce i pomysłach na wychodzenie z pandemii Covid-19W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w ten weekend teksty o innowacyjnej Polsce i o pomysłach na wychodzenie z pandemii. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa NBP, historyków i innych intelektualistów ukażą się w ramach najnowszej odsłony “Opowiadamy Polskę światu”.


Sherry AMATENSTEIN
Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowania 

Sherry AMATENSTEIN: Jak media społecznościowe potęgują poczucie wyalienowaniaNie każdy ma świadomość negatywnych skutków korzystania z mediów społecznościowych. Badania sugerują, że istnieje związek między czasem spędzanym w mediach społecznościowych a samotnością.


STRATEGIEMateusz MORAWIECKI
Polski Nowy Ład.
W kierunku Polski prawdziwie solidarnej 

Mateusz MORAWIECKI: Polski Nowy Ład. W kierunku Polski prawdziwie solidarnejCzas po pandemii Polska wykorzystuje do takiej przebudowy systemu gospodarczo-społecznego, aby był bardziej odporny na następne kryzysy, bardziej sprawiedliwy, pozwolił nam wejść na nowy poziom rozwoju.


William A. ALLEN: Mądre wzmacnianie siły Polski

William A. ALLEN
Mądre wzmacnianie siły Polski 

Prof. Adam GLAPIŃSKI: Stabilizacja i wyzwania po pandemii

Prof. Adam GLAPIŃSKI
Stabilizacja i wyzwania po pandemii 

Prof. Aleksander SURDEJ: Edukacja i cierpliwe inwestycje: polskie klucze dla wzrostu innowacyjności

Prof. Aleksander SURDEJ
Edukacja i cierpliwe inwestycje: polskie klucze dla wzrostu innowacyjności PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Polacy pionierami badań polarnych, dziś jednych z ważniejszych badań nad ekologią planety 

Prof. Michał KLEIBER: Polacy pionierami badań polarnych, dziś jednych z ważniejszych badań nad ekologią planetyBadania prowadzone w polskich stacjach polarnych cieszą się zasłużoną, wysoką międzynarodową renomą i stanowią istotny wkład naszego kraju w światowe badania o kluczowym znaczeniu dla przyszłości naszej planety.


Jarosław SZAREK: Polscy innowatorzy zmienili świat

Jarosław SZAREK
Polscy innowatorzy zmienili świat 

Marcin JAKUBOWSKI: Polscy naukowcy - kreatywni, zaangażowani, myślący poza schematami

Marcin JAKUBOWSKI
Polscy naukowcy – kreatywni, zaangażowani, myślący poza schematami 


POLSKA WŁAŚNIE


Karolina BACA-POGORZELSKA
W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmu 

Karolina BACA-POGORZELSKA: W pandemii wszystko jest trudniejsze. Także tworzenie filmuTen film jest dla mnie dużym wyzwaniem. Jest dla mnie także swoistym pożegnaniem z branżą, choć oczywiście mówimy o węglu energetycznym, bo koksujący – baza do produkcji stali – na razie jest na liście surowców krytycznych UE. Wiele kopalń, w których byłam, już nie działa. To ostatni dzwonek, by zrealizować ten dokument.


Łukasz GIBAŁA
Krakowskie sny o potędze 

Łukasz GIBAŁA: Krakowskie sny o potędzeW Krakowie nabywcę znajdzie każde nowe mieszkanie. Szacuje się, że około 40 proc. z nich to mieszkania kupowane jako lokata kapitału i pod wynajem. Wielu kupujących nawet nie ogląda tego, za co płaci. Otoczenie, dostęp do żłobka czy szkoły, dojazd – to dla nich kwestie drugorzędne. Krakowskie mieszkania w dużej części nie są budowane po to, by w nich wygodnie mieszkać – lecz po to, by tylko na nich zarobić.


Andrzej KRAJEWSKI
Rewolucja naftowa zaczęła się od Polaków 

Andrzej KRAJEWSKI: Rewolucja naftowa zaczęła się od PolakówKariera ropy naftowej jako najważniejszego dla cywilizacji surowca energetycznego nie byłaby tak błyskawiczna, gdyby nie czterech obrotnych Polaków.


KSIĘGARNIA


Ewa K. CZACZKOWSKA
Kardynał Wyszyński. Doradca „Solidarności” czy mediator? 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Kardynał Wyszyński. Doradca "Solidarności" czy mediator?Prymas Wyszyński kilkadziesiąt lat umacniał w Polakach wewnętrzną wolność, poczucie godności i domagał się od komunistycznych władz respektowania praw człowieka. Wyprowadzając ludzi na ulice, uczył w wolności manifestować swe poglądy religijne, przełamywać wzajemną nieufność.


Alister McGRATH: Czy rozsądnie jest wierzyć w Boga?

Alister McGRATH
Czy rozsądnie jest wierzyć w Boga? 

Michel HOUELLEBECQ: Irytująca jest konstatacja, że wciąż potrafię mieć nadzieję

Michel HOUELLEBECQ
Irytująca jest konstatacja, że wciąż potrafię mieć nadzieję 

Paweł BŁAŻEWICZ: „Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa

Paweł BŁAŻEWICZ
„Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Ewa K. CZACZKOWSKA
Prymas Wyszyński.
Wiara, nadzieja, miłość MULTILANGUAGE


Проф. Адам Гляпиньски: Центральные банки после пандемии – шансы и вызовы 

Проф. Адам Гляпиньски: Центральные банки после пандемии – шансы и вызовы

Marcin JAKUBOWSKI: Polish Scientists. Creative, Committed, Thinking out of the Box 

Marcin JAKUBOWSKI: Polish Scientists. Creative, Committed, Thinking out of the Box


PODCASTY


„Neoimperialny projekt Putina” | 30. numer „Wszystko Co Najważniejsze”

PÉPITESCzy homo longi (smoczy człowiek) napisze na nowo historię rasy ludzkiej?

Czy homo longi (smoczy człowiek) napisze na nowo historię rasy ludzkiej?

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać