Tygodnik „Wszystko Co Najważniejsze” wyd. 375: Carl BILDT, Marcin ROSZKOWSKI, Neil MELVIN, Ewa THOMPSON, Jan TOKARSKI, Jean-Pierre BOURGUIGNON, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Rafał WOŚ, Jacek SUTRYK, Ewa CURIE…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 30 maja 2021 r.
Wydanie 375
Nakład: 28 572 odbiorców

W najnowszym wydaniu Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o tym, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Na naszych łamach Marcin ROSZKOWSKI analizuje sytuację międzynarodową wokół Nord Stream 2, a Carl BILDT twierdzi, że w związku z porwaniem przez białoruskie władze samolotu Ryanair Zachód musi podjąć konkretne decyzje. Jakie? O tym przekonacie się Państwo po lekturze tekstu byłego szwedzkiego premiera i ministra spraw zagranicznych.

Ponadto w tym wydaniu bardzo polecam Państwu esej prof. Piotra CZAUDERNY o „architekturze sensu” we współczesnym świecie. Czym jest ta „architektura” albo: czym jest jej brak? Jeśli podobnie jak ja zastanawiacie się Państwo nad tym pojęciem, ów niezwykle erudycyjny wywód będzie znakomitą lekturą na niedzielne popołudnie. Jak zawsze też możecie Państwo słuchać naszych podcastów i czytać papierowe wydanie miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze”. Do czego najserdeczniej zapraszam!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Carl BILDT
Musimy być zdecydowani. Białorusią rządzi bandyta 

Carl BILDT: Musimy być zdecydowani. Białorusią rządzi bandytaJest to tak oczywisty przypadek bandyckiego zachowania, że tylko tak właśnie należy to zdarzenie traktować. Nie może się to jednak sprowadzić wyłącznie do mocnych stwierdzeń. Konieczne są konkretne decyzje dotyczące konkretnych środków.


Marcin ROSZKOWSKI
Lekcje dla Polski z Nord Stream 2 

Marcin ROSZKOWSKI: Lekcje dla Polski z Nord Stream 2Patrząc na częstotliwość spotkań szefów dyplomacji Waszyngtonu i Berlina, można odnieść wrażenie, że bardziej na dokończeniu budowy Nord Stream 2 zależy Niemcom niż Rosji.


Neil MELVIN
Zachód jest zbyt ospały wobec Rosji 

Neil MELVIN: Zachód jest zbyt ospały wobec RosjiZachód wykazuje się reaktywnością, ospałością w nakładaniu sankcji i brakiem czytelnego planu. Zbyt często Zachodowi nie udaje się przewidzieć działań Kremla, zrozumieć jego intencji czy w pełni pojąć dynamiki bezpieczeństwa w krajach euroazjatyckich.


Joseph S. NYE Jr.
Czy moralność ma znaczenie? 

Joseph S. NYE Jr.: Czy moralność ma znaczenie?Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.


Prof. Ewa THOMPSON
Puste słowa, płytka polityka 

Prof. Ewa THOMPSON: Puste słowa, płytka politykaZarówno w języku dziennikarskim, jak i akademickim istnieje współcześnie oczekiwanie, że do opisywania spraw społecznych i międzynarodowych będzie się używać określonego zestawu terminów. Znajdują się w nim pojęcia „pozytywne”, takie jak „demokracja”, „prawa reprodukcyjne”, „różnorodność”, „wielokulturowość”, „równość”, „sprawiedliwość społeczna”, „LGBTQ+” i „Black Lives Matter”. Lista znaczeń „negatywnych” jest dłuższa i obejmuje takie słowa, jak: „faszyzm”, „nacjonalizm”, „populizm”, „nierówność”, „rasizm”, „autokracja”, „biały przywilej”, „dyskryminacja” i wreszcie „mowa nienawiści”, „przestępstwa z nienawiści”, przy czym te ostatnie mają posmak orwellowskich „przestępstw myślowych”.


Timothy NAFTALI, Christopher WHITE
Joe Biden i papież Franciszek mogą dokonać cudu w najważniejszej kwestii 

Timothy NAFTALI, Christopher WHITE: Joe Biden i papież Franciszek mogą dokonać cudu w najważniejszej kwestiiW jaki sposób nowy amerykański przywódca i liberalny papież – podobnie jak prezydenci i papieże przed nimi – mogą współpracować na rzecz transformacji amerykańskiej polityki?


Prof. Piotr CZAUDERNA
Architektura sensu 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Architektura sensuWspółczesny świat pozbawiony jest architektury sensu. Skutkiem tej dekompozycji, poprzedzonej wcześniejszą dekonstrukcją dokonaną przez filozofię Zachodu, jest całkowita samotność za cenę źle pojętej ludzkiej wolności. Na naszych oczach wali się struktura, na której oparta była cała Europa.


Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!

Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika "Wszystko co Najważniejsze" - wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!Michel HOUELLEBECQ, Chantal DELSOL, Jan ROKITA, Douglas MURRAY, prof. Michał KLEIBER, Mo IBRAHIM, prof. Brigitte GRANVILLE, Ludwik DORN, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Andrzej DUDA, Jarosław SZAREK, prof. Marek KORNAT, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Mateusz MORAWIECKI, prof. Jan WOLEŃSKI, ks. prof. Stanisław KOWALCZYK, Marcin CHLUDZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prof. Aleksander SURDEJ, Piotr ARAK, prof. Jerzy ŻYŻYŃSKI, prof. Leokadia ORĘZIAK, Wiesław KOT, Roman BERCHENKO, Agaton KOZIŃSKI, Thomas GOMART…


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy. XI Kongres Polska Wielki Projekt 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Europy. XI Kongres Polska Wielki ProjektW tym roku ze względu na pandemię Kongres Polska Wielki Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza, majowa, niejako zwiastun części głównej, jesiennej, zostanie poświęcona kwestii bezpieczeństwa.


STRATEGIE


Jan TOKARSKI
Liberalizm na rozdrożu 

Jan TOKARSKI: Liberalizm na rozdrożuKryzys 2008 r. sprawił, że upadł mit doskonale racjonalnego rynku. Ale w wymiarze ekonomii politycznej możliwy jest również inny liberalizm. Taki, który do działania „niewidzialnej ręki rynku” odnosi się z daleko posuniętym sceptycyzmem. Dla którego wolność to przede wszystkim wolność człowieka.


Justyna ORŁOWSKA: W obronie cyfrowej demokracji

Justyna ORŁOWSKA
W obronie cyfrowej demokracji 

Mateusz MORAWIECKI: Podatki nie mogą służyć tylko silnym

Mateusz MORAWIECKI
Podatki nie mogą służyć tylko silnym 

Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania PIĘKNO NAUKI


Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej 

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczejJeżeli Europa nie weźmie się w garść i nie znajdzie nowego sposobu na wykorzystanie rodzimych talentów, aby utrzymać swoją pozycję na świecie, nie zapominając przy tym o wspólnych wartościach, takich jak swoboda badań, współpraca i pokój, jej znaczenie na arenie międzynarodowej znacznie spadnie.


Tomasz TUROWSKI: Gdy bioetyka spotkała pandemię

Tomasz TUROWSKI
Gdy bioetyka spotkała pandemię 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja... I co dalej?

Prof. Piotr CZAUDERNA
Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja… I co dalej? POLSKA WŁAŚNIE


Rafał WOŚ
Pięć warunków lepszej debaty polskiej 

Rafał WOŚ: Pięć warunków lepszej debaty polskiejPolska jest zbyt dużym krajem, by zdać się jedynie na import myśli z zagranicy. Trzeba nam żywej, oryginalnej i nieoczywistej debaty publicznej. Oto kilka sposobów, jak pójść (albo przynajmniej zacząć iść) w tym właśnie kierunku.


Jacek SUTRYK
Nie możemy zaprzepaścić popandemicznego planu Marshalla 

Jacek SUTRYK: Nie możemy zaprzepaścić popandemicznego planu MarshallaKrajowy Plan Odbudowy może odbudować w Polsce dużo więcej niż tylko gospodarkę.


Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE
Nasz Wrocław.
Dziesięć miejsc, które trzeba zobaczyć 

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Nasz Wrocław. Dziesięć miejsc, które trzeba zobaczyćDzięki modernizacji nabrzeży Odry oraz otaczających ją bulwarów można przejść od mostu Grunwaldzkiego aż do Piaskowego bez konieczności przeprawy przez most Pokoju. O dziesięciu miejscach, których nie można we Wrocławiu pominąć – opowiadają Maria WANKE-JERIE i Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA.


KSIĘGARNIA


Ewa CURIE
Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu 

Ewa CURIE: Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia raduPraca uczonego jest zbyt skomplikowana i subtelna na to, by w jednym momencie pewność nowej wielkiej prawdy mogła przed nim zabłysnąć. Maria, stojąc znużona przed swymi aparatami, nie odczuła, być może, żadnego radosnego triumfu.


Abp Fulton J. SHEEN: Znajomość siebie samego

Abp Fulton J. SHEEN
Znajomość siebie samego 

Jordan PETERSON: Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna

Jordan PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna 

Patrick J. DENEEN: Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki

Patrick J. DENEEN
Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki 

Prof. Rémi BRAGUE: Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas

Prof. Rémi BRAGUE
Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas MULTILANGUAGE

Sławomir DĘBSKI: Nord Stream 2. German and U.S. Credibility Suffers Serious Damage 

Sławomir DĘBSKI: Nord Stream 2. German and U.S. Credibility Suffers Serious Damage

Mateusz MORAWIECKI: Les impôts ne doivent pas servir qu’aux riches 

Mateusz MORAWIECKI: Les impôts ne doivent pas servir qu’aux riches


PODCASTY


Jan ROKITA: Zeszyty KaczyńskiegoPÉPITES

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu 

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać