Jest to tak oczywisty przypadek bandyckiego zachowania, że tylko tak właśnie należy to zdarzenie traktować. Nie może się to jednak sprowadzić wyłącznie do mocnych stwierdzeń. Konieczne są konkretne decyzje dotyczące konkretnych środków.
Patrząc na częstotliwość spotkań szefów dyplomacji Waszyngtonu i Berlina, można odnieść wrażenie, że bardziej na dokończeniu budowy Nord Stream 2 zależy Niemcom niż Rosji.
Zachód wykazuje się reaktywnością, ospałością w nakładaniu sankcji i brakiem czytelnego planu. Zbyt często Zachodowi nie udaje się przewidzieć działań Kremla, zrozumieć jego intencji czy w pełni pojąć dynamiki bezpieczeństwa w krajach euroazjatyckich.
Woodrow Wilson koncepcję równowagi sił uważał za niemoralną, bo krojącą słabe narody jak sery na użytek wielkich mocarstw. Przykładem tego była Polska podzielona między Rosję, Prusy i Austrię. W USA dziedzictwo liberalne, które pozostawił po sobie Wilson, uznano za pułapkę dla amerykańskiej polityki zagranicznej.
Zarówno w języku dziennikarskim, jak i akademickim istnieje współcześnie oczekiwanie, że do opisywania spraw społecznych i międzynarodowych będzie się używać określonego zestawu terminów. Znajdują się w nim pojęcia „pozytywne”, takie jak „demokracja”, „prawa reprodukcyjne”, „różnorodność”, „wielokulturowość”, „równość”, „sprawiedliwość społeczna”, „LGBTQ+” i „Black Lives Matter”. Lista znaczeń „negatywnych” jest dłuższa i obejmuje takie słowa, jak: „faszyzm”, „nacjonalizm”, „populizm”, „nierówność”, „rasizm”, „autokracja”, „biały przywilej”, „dyskryminacja” i wreszcie „mowa nienawiści”, „przestępstwa z nienawiści”, przy czym te ostatnie mają posmak orwellowskich „przestępstw myślowych”.
W jaki sposób nowy amerykański przywódca i liberalny papież – podobnie jak prezydenci i papieże przed nimi – mogą współpracować na rzecz transformacji amerykańskiej polityki?
Współczesny świat pozbawiony jest architektury sensu. Skutkiem tej dekompozycji, poprzedzonej wcześniejszą dekonstrukcją dokonaną przez filozofię Zachodu, jest całkowita samotność za cenę źle pojętej ludzkiej wolności. Na naszych oczach wali się struktura, na której oparta była cała Europa.
Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!
Michel HOUELLEBECQ, Chantal DELSOL, Jan ROKITA, Douglas MURRAY, prof. Michał KLEIBER, Mo IBRAHIM, prof. Brigitte GRANVILLE, Ludwik DORN, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Andrzej DUDA, Jarosław SZAREK, prof. Marek KORNAT, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Mateusz MORAWIECKI, prof. Jan WOLEŃSKI, ks. prof. Stanisław KOWALCZYK, Marcin CHLUDZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prof. Aleksander SURDEJ, Piotr ARAK, prof. Jerzy ŻYŻYŃSKI, prof. Leokadia ORĘZIAK, Wiesław KOT, Roman BERCHENKO, Agaton KOZIŃSKI, Thomas GOMART…
W tym roku ze względu na pandemię Kongres Polska Wielki Projekt został podzielony na dwie części. Pierwsza, majowa, niejako zwiastun części głównej, jesiennej, zostanie poświęcona kwestii bezpieczeństwa.
|