Gdyby dziś nad Wisłą doszło do referendum w sprawie członkostwa we Wspólnocie, to jego zwolennicy wygraliby z dużą przewagą. Ale gdyby Bruksela wstrzymała transfery finansowe do Warszawy, to te proporcje mogłyby się zmienić. Europejscy decydenci to wiedzą.
Argumenty prawne Komisji stawiają pod znakiem zapytania suwerenność narodów europejskich. A to właśnie suwerenne państwa narodowe powinny stanowić o prawach, które obowiązują na ich terytorium. Z całą mocą wspieram Polaków i ich rząd w afirmowaniu autonomii polskiego porządku prawnego.
O Zemmourze obecnie mówią wszyscy. Zapełnia wielkie sale na tysiąc osób, książki podpisuje godzinami. I słucha ludzi, a ci mu mówią, że go potrzebują i na niego liczą. Niektórzy widzą w nim prawie zbawcę. Oczywiście są tam tylko jego zwolennicy, ale jest ich niemało.
„Causeur” to tygodnik francuskich wpływowych środowisk intelektualnych, politycznych i biznesowych założony przez Élisabet LÉVY, Gila MIHAELY i François MICLO. W tytule stale publikują m.in. Alain FINKIELKRAUT, Charles BEIGBEDER, Chantal DELSOL, Pascal BRUCKNER, Xavier NIEL, Luc ROSENZWEIG, Marcel GAUCHET, Régis de CASTELNEAU. Eryk MISTEWICZ tłumaczy francuskim czytelnikom “Causeur” „polską duszę”, także w najnowszym kontekście polskiego i węgierskiego weta wobec pozatraktatowych prób narzucenia ograniczeń w przyznawaniu funduszy.
Nr 33 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei
Prof. Joseph STIGLITZ. Mike PENCE. Satoru NAGAO. Kai-Olaf LANG. Alexandre MASSAUX. Prof. Stanisław ŻERKO. Prof. Marc SCHUILENBURG. Bp Mirosław MILEWSKI. Mateusz MORAWIECKI. Prof. Bryn ROSENFELD. Prof. Jan WOLEŃSKI. Prof. Massimo PIGLIUCCI. Prof. Jeff JARVIS. Agnieszka LEGUCKA. Andrzej DUDA. Bogusław SONIK. Prof. Arkady RZEGOCKI. Prof. Ryszard LEGUTKO. Prof. Francisco José CONTRERAS. Prof. Renato CRISTIN. Todd HUIZINGA. prof. Thomas Hylland ERIKSEN. Bjørn LOMBORG. Zofia GOŁUBIEW. Alessandro TOMMASI. Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI. Agaton KOZIŃSKI. Prof. Mikołaj MALINOWSKI. Prof. Andrzej NOWAK…
Po 1992 roku polska gospodarka nie przestawała rosnąć, a poziom dochodów obywateli zbliżał się do poziomu dochodów w zamożnych krajach europejskich. Kryzys wywołany przez COVID-19 osłabił jednak tę dynamikę.
Świat powoli wychodzi z pandemii koronawirusa, ale jednocześnie wchodzi w nową epokę niepewności. W obliczu nowych zagrożeń i wyzwań trzeba nowego spojrzenia na geopolityczne realia. To siła krajowych gospodarek będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.
W Unii Europejskiej są dwa obszary szybkiego wzrostu gospodarczego – na zachodzie Irlandia, a na wschodzie dwanaście krajów Trójmorza, których wzrost gospodarczy od przystąpienia do UE wyniósł 2,8 proc. rocznie. Międzynarodowi inwestorzy jeszcze nie w pełni wykorzystali możliwości, które daje szybki rozwój tego regionu.
W ciągu 30 lat Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była świadkiem i uczestnikiem odtworzenia rynku kapitałowego w centrum Europy. Jej otwarcie w 1991 roku w dawnym gmachu partii komunistycznej symbolizowało odrzucenie komunizmu i wybór systemu gospodarki kapitalistycznej.
W ponad 50 mediach na całymświecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o sile polskiej gospodarki, ważnej dla bezpieczeństwa Polski i Europy, z ciekawymi podpowiedziami dla innych. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa Giełdy Papierów wartościowych, ekspertów OECD ukażą się w ramach najnowszej odsłony “Opowiadamy Polskę światu”.
W sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.
Był jednym z najwybitniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku. Przywrócił światu powab klasycznego piękna. Inspirował się antykiem: tekstami greckich poetów i okruchami rzeźb. Jego sztukę charakteryzują oniryczny wdzięk i poetyka fragmentu.
Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!
Wielka Brytania ma długie i bliskie związki z muzyką Fryderyka Chopina. |