Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 394: Prof. Andrew TETTENBORN, Jan ŚLIWA, Eric ZEMMOUR, Mathilde MESNARD, Mateusz MORAWIECKI, Marek DIETL, Eryk MISTEWICZ, Petr FIALA, prof. Aleksander SURDEJ, Gavin DIXON, prof. Jerzy MIZIOŁEK ….

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Niedziela, 10 października 2021 r.
Wydanie 394
Nakład: 28 771 odbiorców

Analogie historyczne to wdzięczne narzędzie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła: z jednej strony, w obliczu rywalizacji Chin i USA wielu wieszczy powrót Zimnej Wojny. Z drugiej, coraz częściej pojawiają się głosy mówiące, że okres niezwykłej prosperity naszej części świata w ostatnich kilku dziesięcioleciach nie ma porównania z niczym, co było wcześniej.

Na ten drugi fakt uwagę zwraca Mathilde MESNARD, która w kolejnej odsłonie projektu „Opowiadamy Polskę Światu” twierdzi, że polska gospodarka nie przestawała rosnąć przez ostatnie trzydzieści lat. Na łamach tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” wtórują jej Marek DIETL i prof. Aleksander SURDEJ pisząc, jak otwarcie rynku kapitałowego dało impuls do prosperity Polski i całego regionu. Premier Mateusz MORAWIECKI puentuje zaś na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, że w dzisiejszym świecie gospodarka jest kluczowa dla bezpieczeństwa państwa. Teksty te po polsku przeczytacie Państwo na łamach tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze”, ale przeczytają je także Czytelnicy w wielu innych krajach, oczywiście w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”.

W tym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” polecam także zwrócić uwagę na dwa niezwykle interesujące artykuły o polskiej kulturze. Prof. Jerzy MIZIOŁEK pisze o genialnym polskim artyście Igorze MITORAJU, a Brytyjczyk Gavin DIXON zachwyca się Chopinem i pisze o trwającym właśnie Konkursie Chopinowskim.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego 


Prof. Andrew TETTENBORN
Urzędnicy i prawnicy Brukseli zachowują się jak legiony rzymskie, które otrzymywały w Rzymie rozkaz podporządkowania kolejnych prowincji 

Prof. Andrew TETTENBORN: Urzędnicy i prawnicy Brukseli zachowują się jak legiony rzymskie, które otrzymywały w Rzymie rozkaz podporządkowania kolejnych prowincjiGdyby dziś nad Wisłą doszło do referendum w sprawie członkostwa we Wspólnocie, to jego zwolennicy wygraliby z dużą przewagą. Ale gdyby Bruksela wstrzymała transfery finansowe do Warszawy, to te proporcje mogłyby się zmienić. Europejscy decydenci to wiedzą.


Éric ZEMMOUR
Z całą mocą wspieram Polaków 

Éric ZEMMOUR: Z całą mocą wspieram PolakówArgumenty prawne Komisji stawiają pod znakiem zapytania suwerenność narodów europejskich. A to właśnie suwerenne państwa narodowe powinny stanowić o prawach, które obowiązują na ich terytorium. Z całą mocą wspieram Polaków i ich rząd w afirmowaniu autonomii polskiego porządku prawnego.


Jan ŚLIWA
Kandydat Zemmour 

Jan ŚLIWA: Kandydat ZemmourO Zemmourze obecnie mówią wszyscy. Zapełnia wielkie sale na tysiąc osób, książki podpisuje godzinami. I słucha ludzi, a ci mu mówią, że go potrzebują i na niego liczą. Niektórzy widzą w nim prawie zbawcę. Oczywiście są tam tylko jego zwolennicy, ale jest ich niemało.


Eryk MISTEWICZ
Od 200 lat współtworzymy republikańskiego ducha Europy. I nigdzie się z Europy, naszej Europy, nie wybieramy 

Eryk MISTEWICZ: Od 200 lat współtworzymy republikańskiego ducha Europy. I nigdzie się z Europy, naszej Europy, nie wybieramy„Causeur” to tygodnik francuskich wpływowych środowisk intelektualnych, politycznych i biznesowych założony przez Élisabet LÉVY, Gila MIHAELY i François MICLO. W tytule stale publikują m.in. Alain FINKIELKRAUT, Charles BEIGBEDER, Chantal DELSOL, Pascal BRUCKNER, Xavier NIEL, Luc ROSENZWEIG, Marcel GAUCHET, Régis de CASTELNEAU. Eryk MISTEWICZ tłumaczy francuskim czytelnikom “Causeur” „polską duszę”, także w najnowszym kontekście polskiego i węgierskiego weta wobec pozatraktatowych prób narzucenia ograniczeń w przyznawaniu funduszy.


Nr 33 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 33 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie IdeiProf. Joseph STIGLITZ. Mike PENCE. Satoru NAGAO. Kai-Olaf LANG. Alexandre MASSAUX. Prof. Stanisław ŻERKO. Prof. Marc SCHUILENBURG. Bp Mirosław MILEWSKI. Mateusz MORAWIECKI. Prof. Bryn ROSENFELD. Prof. Jan WOLEŃSKI. Prof. Massimo PIGLIUCCI. Prof. Jeff JARVIS. Agnieszka LEGUCKA. Andrzej DUDA. Bogusław SONIK. Prof. Arkady RZEGOCKI. Prof. Ryszard LEGUTKO. Prof. Francisco José CONTRERAS. Prof. Renato CRISTIN. Todd HUIZINGA. prof. Thomas Hylland ERIKSEN. Bjørn LOMBORG. Zofia GOŁUBIEW. Alessandro TOMMASI. Prof. Richard BUTTERWICK-PAWLIKOWSKI. Agaton KOZIŃSKI. Prof. Mikołaj MALINOWSKI. Prof. Andrzej NOWAK…


Mathilde MESNARD
Dynamiczna Polska wychodzi z kryzysu obronną ręką 

Mathilde MESNARD: Dynamiczna Polska wychodzi z kryzysu obronną rękąPo 1992 roku polska gospodarka nie przestawała rosnąć, a poziom dochodów obywateli zbliżał się do poziomu dochodów w zamożnych krajach europejskich. Kryzys wywołany przez COVID-19 osłabił jednak tę dynamikę.


Mateusz MORAWIECKI
Silna gospodarka ważna dla bezpieczeństwa 

Mateusz MORAWIECKI: Silna gospodarka ważna dla bezpieczeństwaŚwiat powoli wychodzi z pandemii koronawirusa, ale jednocześnie wchodzi w nową epokę niepewności. W obliczu nowych zagrożeń i wyzwań trzeba nowego spojrzenia na geopolityczne realia. To siła krajowych gospodarek będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.


Marek DIETL
Rynki kapitałowe Trójmorza – potencjał do wykorzystania 

Marek DIETL: Rynki kapitałowe Trójmorza – potencjał do wykorzystaniaW Unii Europejskiej są dwa obszary szybkiego wzrostu gospodarczego – na zachodzie Irlandia, a na wschodzie dwanaście krajów Trójmorza, których wzrost gospodarczy od przystąpienia do UE wyniósł 2,8 proc. rocznie. Międzynarodowi inwestorzy jeszcze nie w pełni wykorzystali możliwości, które daje szybki rozwój tego regionu.


Prof. Aleksander SURDEJ
Giełda w kapitalizmie solidarnego społeczeństwa 

Prof. Aleksander SURDEJ: Giełda w kapitalizmie solidarnego społeczeństwaW ciągu 30 lat Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była świadkiem i uczestnikiem odtworzenia rynku kapitałowego w centrum Europy. Jej otwarcie w 1991 roku w dawnym gmachu partii komunistycznej symbolizowało odrzucenie komunizmu i wybór systemu gospodarki kapitalistycznej.


Instytut Nowych Mediów
Gospodarka kluczem do bezpieczeństwa – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu” 

Instytut Nowych Mediów: Gospodarka kluczem do bezpieczeństwa – kolejna odsłona globalnego projektu „Opowiadamy Polskę światu"W ponad 50 mediach na całymświecie ukażą się w najbliższym tygodniu teksty o sile polskiej gospodarki, ważnej dla bezpieczeństwa Polski i Europy, z ciekawymi podpowiedziami dla innych. Teksty autorstwa polskiego premiera, prezesa Giełdy Papierów wartościowych, ekspertów OECD ukażą się w ramach najnowszej odsłony “Opowiadamy Polskę światu”.


Prof. Krzysztof ŁAZARSKI
Dwa kraje, dwa umysły 

Prof. Krzysztof ŁAZARSKI: Dwa kraje, dwa umysłyW sposobie walki z pandemią widać zasadnicze różnice między Francją i Wielką Brytanią. Skąd się one biorą? To wynik procesów historycznych trwających od średniowiecza.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora Mitoraja 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Lot anioła i archeologia estetyki. Wspomnienie Igora MitorajaBył jednym z najwybitniejszych artystów przełomu XX i XXI wieku. Przywrócił światu powab klasycznego piękna. Inspirował się antykiem: tekstami greckich poetów i okruchami rzeźb. Jego sztukę charakteryzują oniryczny wdzięk i poetyka fragmentu.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Październik 2021Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Gavin DIXON
Chopin na Wyspach.
Brytyjscy laureaci Konkursu Chopinowskiego 

Gavin DIXON: Chopin na Wyspach. Brytyjscy laureaci Konkursu ChopinowskiegoWielka Brytania ma długie i bliskie związki z muzyką Fryderyka Chopina.



STRATEGIE


Davide TENTORI, Alberto GUIDI
Jeden z najważniejszych dziś globalnych wyścigów, to ten o kontrolę nad półprzewodnikami 

Davide TENTORI, Alberto GUIDI: Jeden z najważniejszych dziś globalnych wyścigów, to ten o kontrolę nad półprzewodnikamiPandemia sprawiła, że półprzewodniki stały się ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Zaczyna się geopolityczny wyścig o światowe przywództwo w produkcji tych mikroskopijnych komponentów.


Forum Wizja Rozwoju: 3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.I)

Forum Wizja Rozwoju
3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.I) 

Forum Wizja Rozwoju: 3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.II)

Forum Wizja Rozwoju
3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.II) 

Kai-Olaf LANG: Unia Europejska - wspólnota ryzyka

Kai-Olaf LANG
Unia Europejska – wspólnota ryzyka 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Kolejne stracone pokolenie? 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Kolejne stracone pokolenie?Pandemia COVID-19 naruszyła dotychczasowy porządek świata i zmieniła funkcjonowanie wielu podsystemów społecznych. Jednym z nich jest subsystem edukacyjny, który musiał się dostosować do nowej sytuacji poprzez bezprecedensową zmianę trybu funkcjonowania polegającą na przejściu szkół na nauczanie zdalne.


Prof. Michał KLEIBER: Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota

Prof. Michał KLEIBER
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota 

Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji

Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji 



POLSKA WŁAŚNIE


Rafał DUTKIEWICZ
O Solidarności, o tym, co międzynarodowe, i o uniwersytetach 

Rafał DUTKIEWICZ: O Solidarności, o tym, co międzynarodowe, i o uniwersytetachTo, co czynię w tej chwili, jest tworzeniem, snuciem swoistej narracji. Ta zaś jest częścią procesu, który często określamy kształtowaniem tkanki społecznej – pisze Rafał DUTKIEWICZ. Tekst wygłoszony na uroczystości przyznania Doktoratu Honoris Causa Politechniki Wrocławskiej.


Piotr DŁUGOŁĘCKI
To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej 

Piotr DŁUGOŁĘCKI: To była jedna z największych akcji pomocy Żydom podczas II wojny światowej19 maja 1943 r. zastępca sekretarza generalnego MSZ Gustaw Potworowski zwracał się do Aleksandra Ładosia: „Ministerstwo było ostatnio informowane przez organizacje żydowskie, jakoby istniała możność indywidualnego ratowania żydów przed uśmierceniem ich ze strony Niemców na zasadzie paszportów krajów Ameryki Południowej”.


KSIĘGARNIA


Petr FIALA
Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemy 

Petr FIALA: Koniec beztroski. O Europie, demokracji i polityce, jakiej nie chcemyKryzys gospodarczy i związane z nim zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne będą tym, co prawdopodobnie rozstrzygnie o dalszych losach Unii Europejskiej i poszczególnych krajów.


Michel HOUELLEBECQ: Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją

Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją 

Krzysztof GAWKOWSKI: Odnowa

Krzysztof GAWKOWSKI
Odnowa 

Prof. Scott GALLOWAY: Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy

Prof. Scott GALLOWAY
Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Ewa K. CZACZKOWSKA
Prymas Wyszyński.
Wiara, nadzieja, miłość 


MULTILANGUAGE


Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part 

Eryk MISTEWICZ: Nous étions et nous sommes en Europe. Nous n’allons nulle part

Prof. Michał KLEIBER: A Look at the Post-Transformation History of the Polish Research Sector 

Prof. Michał KLEIBER: A Look at the Post-Transformation History of the Polish Research Sector


PODCASTY


Prof. Mike ROSENBERG: Media wobec politycznej nawałnicy | Podcasty Wszystko Co Najważniejsze”


PÉPITES


„PLUS MINUS Rzeczpospolitej”: „Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie” 

"PLUS MINUS Rzeczpospolitej": "Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie"

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać