Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 393: prof. Michał KLEIBER, Zofia GOŁUBIEW, Eric ZEMMOUR, Prof. Dariusz GAWIN, Justyna ORŁOWSKA, Satoru NAGAO, Robin NIBLET, prof. Roberto RABEL, Michel HOUELLEBECQ……

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Niedziela, 3 października 2021 r.
Wydanie 393
Nakład: 28 764 odbiorców

Próby znalezienia odpowiedzi na najważniejsze, globalne wyzwania gwałtownie przyśpieszyły w ostatnich miesiącach. Czy dlatego, że próby przed którymi stoi Zachód stały się bardziej realne i wymagające? Powstały nowe sojusze, zmienia się charakter i rola instytucji.

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” piszemy o tych wyzwaniach z polskiej i europejskiej perspektywy. Dariusz LIPIŃSKI w tekście o Unii Europejskiej pokazuje, że każdy dotychczasowy kryzys UE był szansą na reformę i wzmocnienie. Dariusz GAWIN analizuje zaś dynamikę, jaką w relacjach międzynarodowych wywołało powstanie nowego sojuszu Anglosasów. O AUKUS piszą też w tym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” eksperci z Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii i USA.

Pisząc o wyzwaniach, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”, prof. Michał KLEIBER twierdzi, że rola instytucji edukacyjnych, uniwersytetów i szkół wyższych, jest kapitałem nie do przecenienia. Kapitałem, dzięki któremu społeczeństwo może stawiać czoła wyzwaniom przyszłości. O przyszłości i technologiach w tym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” pisze też minister Justyna ORŁOWSKA. 

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego 


Prof. Michał KLEIBER
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota 

Prof. Michał KLEIBER: Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złotaWykorzystując doświadczenia z przeszłości i tworząc kapitał intelektualny na przyszłość, właśnie teraz decydujemy o naszym losie na nadchodzące, trudne, ale także fascynujące lata. Świadomość naszej wspólnej za to odpowiedzialności przesądza o znaczeniu edukacji i nauki – najważniejszych elementów w osiąganiu mądrej synergii, płynącej z rozumienia przeszłości, świadomego działania w teraźniejszości i aktywnego kształtowania przyszłości.


Dariusz LIPIŃSKI
Nie zabijajmy Europy! 

Dariusz LIPIŃSKI: Nie zabijajmy Europy!Historia integracji europejskiej pokazuje, że najgłębsze jej kryzysy są reakcją na zbyt daleko idące zapędy federalistyczne.


Teksty przybliżające historię Polski w największych mediach na świecie, m.in. w Rosji, Francji i Palestynie

Teksty przybliżające historię Polski w największych mediach na świecie, m.in. w Rosji, Francji i PalestynieOd 17 września w mediach wielu krajów świata pojawiają się teksty z kolejnej odsłony projektu “Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy czy historyka Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości jak wolność i solidarność.


Dariusz GAWIN
Podzielony Zachód i peryferyjna Europa 

Dariusz GAWIN: Podzielony Zachód i peryferyjna EuropaZachód rozpadł się na wspólnotę Anglosasów, gotową do rywalizacji z Chinami o to, kto będzie wytyczał kierunek dziejów powszechnych, oraz na Europę, która chciała sprytnie zachować neutralność w tym sporze, a stała się w najlepszym wypadku strefą peryferyjną globalnej polityki.


Satoru NAGAO
Chiny budują Wielki Mur na Morzu Wschodniochińskim 

Satoru NAGAO: Chiny budują Wielki Mur na Morzu WschodniochińskimChiny próbują otoczyć Tajwan na Morzu Wschodniochińskim. Jednak im bardziej będą zaostrzać sytuację, tym bardziej instytucjonalizowana będzie współpraca Japonii, USA i Tajwanu.


Prof. Roberto RABEL
AUKUS. Kolejny akronim, który powinniśmy zapamiętać czy może wręcz symbol tektonicznej zmiany? 

Prof. Roberto RABEL: AUKUS. Kolejny akronim, który powinniśmy zapamiętać czy może wręcz symbol tektonicznej zmiany?Asertywna polityka Chin w ostatnich latach wywołała wiele napięć. Bliska współpraca Australii, USA i Wielkiej Brytanii jest symptomem zmian, nie przyczyną.


Sidharth KAUSHAL
AUKUS. Wszyscy zyskują – z wyjątkiem Francji 

Sidharth KAUSHAL: AUKUS. Wszyscy zyskują - z wyjątkiem FrancjiWiele uwagi poświęcono dyplomatycznym skutkom porozumienia AUKUS. Pakt ten przynosi również znaczące korzyści strategiczne krajom członkowskim.


Nr 32 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 32 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie IdeiNajnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizm 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Jacek Malczewski. Polskość i uniwersalizmGdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą – pisał Jacek Malczewski. Malarz wybitny, który zawsze podkreślał, że jego największą inspirację stanowi krajobraz polskiego świata przyrody.


Kai-Olaf LANG
Niemcy chcą pozostać krajem, który jednoczy Europę 

Kai-Olaf LANG: Niemcy chcą pozostać krajem, który jednoczy EuropęJeśli Niemcy chcą mieć wpływ na losy Unii Europejskiej, to potrzebują do tego partnerów. Ze wszystkich części Unii.


Eric ZEMMOUR
W demokracji liberalnej nikt się nie liczy z wolą ludu 

Eric ZEMMOUR: W demokracji liberalnej nikt się nie liczy z wolą luduEuropa podzielona jest na cztery części – z jednej strony mamy podział ekonomiczny wewnątrz strefy euro, między Północą i Południem, a z drugiej podział kulturowy i tożsamościowy, niemal filozoficzny, między Zachodem i Wschodem. Albo jeden z tych modeli pogodzi wszystkie pozostałe, albo europejskie imperium rozpadnie się na kawałki.



STRATEGIE


Davide TENTORI, Alberto GUIDI
Jeden z najważniejszych dziś globalnych wyścigów, to ten o kontrolę nad półprzewodnikami 

Davide TENTORI, Alberto GUIDI: Jeden z najważniejszych dziś globalnych wyścigów, to ten o kontrolę nad półprzewodnikamiPandemia sprawiła, że półprzewodniki stały się ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Zaczyna się geopolityczny wyścig o światowe przywództwo w produkcji tych mikroskopijnych komponentów.


Forum Wizja Rozwoju: 3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.I)

Forum Wizja Rozwoju
3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.I) 

Forum Wizja Rozwoju: 3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.II)

Forum Wizja Rozwoju
3W jako przyszłość zrównoważonej gospodarki (cz.II) 

Kai-Olaf LANG: Unia Europejska - wspólnota ryzyka

Kai-Olaf LANG
Unia Europejska – wspólnota ryzyka 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Piotr DŁUGOSZ
Kolejne stracone pokolenie? 

Prof. Piotr DŁUGOSZ: Kolejne stracone pokolenie?Pandemia COVID-19 naruszyła dotychczasowy porządek świata i zmieniła funkcjonowanie wielu podsystemów społecznych. Jednym z nich jest subsystem edukacyjny, który musiał się dostosować do nowej sytuacji poprzez bezprecedensową zmianę trybu funkcjonowania polegającą na przejściu szkół na nauczanie zdalne.


Prof. Michał KLEIBER: Po pierwsze - edukacja

Prof. Michał KLEIBER
Po pierwsze – edukacja 

Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji

Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji 



Jarosław KORDZIŃSKI
Nie zmieniajmy obowiązku szkolnego. Zmieńmy szkołę 

Jarosław KORDZIŃSKI: Nie zmieniajmy obowiązku szkolnego. Zmieńmy szkołę 

Pozbawianie dzieci możliwości korzystania z powszechnej edukacji to pomysł grupy osób, którą stać na to, by zapewnić dzieciom rozwój w atrakcyjnych i efektywnych warunkach. Tyle że to jest oferta dla wąskiego marginesu.



POLSKA WŁAŚNIE


Zofia GOŁUBIEW
Józef Czapski w Krakowie.
Opowieść o kolekcji, która przewędrowała całą Europę 

Zofia GOŁUBIEW: Józef Czapski w Krakowie. Opowieść o kolekcji, która przewędrowała całą EuropęOpowieść o Józefie Czapskim w Muzeum Narodowym w Krakowie to długa historia wielkiej hojności i – z drugiej strony – ogromnej wdzięczności. Od bardzo wielu lat muzeum czuło się bowiem dłużnikiem rodziny Czapskich.


Justyna ORŁOWSKA
Odpoczynek nie hańbi. Warto inwestować w wolny czas 

Justyna ORŁOWSKA: Odpoczynek nie hańbi. Warto inwestować w wolny czasTechnologie, które służą optymalizacji naszej pracy, mogą nam też pomóc ciekawiej wykorzystać czas wolny. Państwo wspiera takie działania coraz odważniej.


Tomasz URYNOWICZ
Kraków zasługuje na zdecydowanie więcej niż program i obietnice – na wizję i sprawne zarządzanie 

Tomasz URYNOWICZ: Kraków zasługuje na zdecydowanie więcej niż program i obietnice – na wizję i sprawne zarządzanieKraków po pandemii będzie potrzebował mocnego restartu, jasnego i klarownego programu odbudowy swej pozycji i długofalowego rozwoju – nie pojawią się one w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi w 2023 roku, a tym bardziej podczas kampanii parlamentarnej, bez względu na to, kiedy te wybory się odbędą.


KSIĘGARNIA


Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją 

Michel HOUELLEBECQ: Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracjąEuropa nie ma ani wspólnego języka, ani wspólnych wartości, ani wspólnych interesów; mówiąc w skrócie, Europa nie istnieje, nigdy nie będzie stanowić jednego narodu, a tym bardziej wsparcia dla ewentualnej demokracji.


Krzysztof GAWKOWSKI: Odnowa

Krzysztof GAWKOWSKI
Odnowa 

Prof. Scott GALLOWAY: Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy

Prof. Scott GALLOWAY
Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość

Ewa K. CZACZKOWSKA
Prymas Wyszyński.
Wiara, nadzieja, miłość 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Siostra Faustyna. Biografia Świętej

Ewa K. CZACZKOWSKA
Siostra Faustyna. Biografia Świętej 



MULTILANGUAGE


Prof. Roberto RABEL: AUKUS. Just another acronym or symbol of tectonic change? 

Prof. Roberto RABEL: AUKUS. Just another acronym or symbol of tectonic change?

Roger Moorhouse’s article about 17 September 1939 from „We are telling the world about Poland” appeared in Russia in a version censored by the authorities 

Roger Moorhouse’s article about 17 September 1939 from "We are telling the world about Poland" appeared in Russia in a version censored by the authorities


PODCASTY


Peter SWIRSKI: Miłego końca świata! Czytając Stanisława Lema | podcasty „Wszystko Co Najważniejsze”


PÉPITES


„PLUS MINUS Rzeczpospolitej”: „Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie” 

"PLUS MINUS Rzeczpospolitej": "Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie"

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać