Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, nr 388: Jan ROKITA o Intelektualistach, prof. Mark JUERGENSMEYER i Erica MARAT o wojnie w Afganistanie, prof. Richard J. EVANS o pakcie Ribbentrop-Mołotow…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Reklama


Niedziela, 29 sierpnia 2021 r.
Wydanie 388, Nakład: 28 725 odbiorców

Parafrazując słowa słynnej piosenki chciałoby się zanucić i zapytać: „gdzie się podziali tamci intelektualiści?”. To też pytanie, które stawiamy w najnowszym tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze”. Polecam Państwu zwłaszcza lekturę tekstu Jana ROKITY, który pisze jak „Solidarność” wciągnęła do wielkiej polityki rzesze profesorów i artystów, tłumaczy dlaczego nie wyniknęło z tego zbyt wiele dobrego. Zaś Elizer YUDKOWSKY, amerykański badacz sztucznej inteligencji, pisze o potędze kreatywności.

Wciąż też patrzymy na wschód. Prof. Azeem IBRAHIM z wiodącego ośrodka analitycznego Newlines Institute for Strategy and Policy w Waszyngtonie pisze o litewskiej asertywności wobec Chin a prof. Richard J. EVANS przypomina historię paktu Ribbentrop-Mołotow.

Zapraszam do lektury! Publikacje na „Wszystko Co Najważniejsze” możecie też Państwo słuchać w formie podcastów i śledzić dzięki newsletterom.

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktiora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Jan ROKITA
Intelektualiści na służbie 

Jan ROKITA: Intelektualiści na służbie„Solidarność” wciągnęła do polityki, a także na jej obrzeża całe tabuny profesorów i artystów, którzy jednak wkrótce potem stali się bardziej kulą u nogi polskiej polityki aniżeli jakimś ożywczym źródłem jej autorefleksji i publicznej debaty.


Michał KŁOSOWSKI
Zróbmy sobie nowy internet 

Michał KŁOSOWSKI: Zróbmy sobie nowy internetTrzeba by zrobić nowy internet, u którego fundamentu będzie postawa użytkowników. To główny oręż. Nie netykieta, nie kultura użytkowników, nie dane. Wola ludzi. Choć w czasie rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki i transhumanizmu może to brzmieć jak herezja.


Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji 

Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencjiNiedocenienie inteligencji pociąga za sobą niedoszacowanie potencjalnej potęgi sztucznej inteligencji.


Jan ŚLIWA
Od faktów do wiedzy. Uśmiech Zofii 

Jan ŚLIWA: Od faktów do wiedzy. Uśmiech ZofiiJest ważne, by wiedza nie przesłoniła nam świata zwykłych ludzi, by rozum nie stał się obiektem kultu, by moc tworzenia i niszczenia nie dała nam przekonania, że możemy nią dysponować według własnego uznania.


Samantha de BENDERN
Białoruś. Nowa broń w hybrydowym arsenale Putina 

Samantha de BENDERN: Białoruś. Nowa broń w hybrydowym arsenale PutinaKażda nowa fala migrantów na wschodnich granicach Europy może wzmocnić nastroje antyimigranckie w krajach członkowskich. Może także wzmocnić argumenty partii i polityków krytycznych wobec migracji, którzy wskazują jej tragiczne skutki dla społeczeństw takich krajów jak Szwecja i Niemcy.


Prof. Erica MARAT
Wszystkie oczy zwrócone są teraz na Azję Środkową 

Prof. Erica MARAT: Wszystkie oczy zwrócone są teraz na Azję ŚrodkowąPięć środkowoazjatyckich państw znalazło się obecnie w centrum geopolitycznego zainteresowania całego świata.


Prof. Mark JUERGENSMEYER
Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna? 

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?Reżim Busha był zdeterminowany, by obalić reżim talibów niezależnie od tego, czy ci wypędzili bin Ladena z kraju, czy też wydali go w ręce państwa trzeciego, aby został osądzony. Uważał talibów nie tylko za wspólników Osamy bin Ladena, ale także za rodzaj ruchu terrorystycznego.


Azeem IBRAHIM
Zachód powinien pójść w ślady Litwy i zaangażować się na rzecz Tajwanu 

Azeem IBRAHIM: Zachód powinien pójść w ślady Litwy i zaangażować się na rzecz TajwanuDla Litwy i szerzej – Europy Wschodniej – ten zabieg dyplomatyczny może przynieść korzyści gospodarcze. Podczas gdy Pekin nie wywiązuje się ze swoich obietnic wobec regionu, Tajwan jest już tam widocznym inwestorem, a coraz bardziej formalne więzi dyplomatyczne mogą pomóc w stworzeniu jeszcze większych możliwości gospodarczych dla obu stron.


Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa? 

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Czy kubańskie szczepionki uratują świat Południa?Kubańskie produkty biotechnologiczne, w tym szczepionki stosowane w programach szczepień dziecięcych, były eksportowane do 49 krajów już przed pandemią. Kuba nie kryje swoich planów, w ramach których jej szczepionki przeciw COVID-19 mają być eksportowane, nie tylko do zaprzyjaźnionych Wenezueli czy Iranu.


Haruka KOSAKA
Japonia w Chopinie zakochana 

Haruka KOSAKA: Japonia w Chopinie zakochanaPewne jest, że Konkurs Chopinowski ma dla Japończyków szczególne znaczenie. Trudno nie uwielbiać czegoś, co się kocha. A kochać Chopina to po prostu wspaniała rzecz. To, że Japończycy są drugim po Polakach narodem najbardziej kochającym Chopina, jest chyba odczuwalne nawet dla samych Polaków.STRATEGIE


Prof. Bernd LUCKE
Należy unikać centralizacji polityki fiskalnej na poziomie europejskim 

Prof. Bernd LUCKE: Należy unikać centralizacji polityki fiskalnej na poziomie europejskimStrefa euro ma dziś jeszcze większe problemy niż w czasie poprzedniego kryzysu. Nie widać tego, gdyż Europejski Bank Centralny drukuje pieniądze w ogromnej skali. Skończy się to wysoką inflacją.


Piotr ARAK: Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów

Piotr ARAK
Polski Ład. Wyjdźmy z pułapki mitów 

Prof. Łukasz HARDT: Polski Ład a polityka pieniężna

Prof. Łukasz HARDT
Polski Ład a polityka pieniężna 

Prof. Teodor SEDLARSKI: Trójmorze jest naszą wspólną szansą

Prof. Teodor SEDLARSKI
Trójmorze jest naszą wspólną szansą PIĘKNO NAUKI


Prof. Philippe SILBERZAHN
Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie 

Prof. Philippe SILBERZAHN: Zasada ostrożności zabija innowacje w EuropieZasada ostrożności zabija. Zabija ludzi, ale także przemysł. Kroki podejmowane przez Komisję Europejską sprawią, że innowacje – a więc miejsca pracy i zamożność obywateli – przeniosą się na inne kontynenty.


Guy CONSOLMAGNO SJ: Pokojowe korzystanie z zasobów Układu Słonecznego

Guy CONSOLMAGNO SJ
Pokojowe korzystanie z zasobów Układu Słonecznego 

Ella ALDERSON: Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii. Smutna prawda o teleportacji

Ella ALDERSON
Możemy nigdy nie zechcieć korzystać z tej technologii.
Smutna prawda o teleportacji 


POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Richard J. EVANS
Pakt Ribbentrop-Mołotow. Pierwszy krok w kierunku wyniszczenia narodu polskiego 

Prof. Richard J. EVANS: Pakt Ribbentrop-Mołotow. Pierwszy krok w kierunku wyniszczenia narodu polskiegoHitler poinstruował swoich generałów przed inwazją, aby nie okazywali litości Polakom. Oficjalna niemiecka polityka zakładała wyniszczenie przez głód i choroby 85 proc. ludności polskiej do lat 50. XX wieku.


Jakub BANASZEK
Chełm – miasto realizmu magicznego 

Jakub BANASZEK: Chełm – miasto realizmu magicznegoPonad 80 proc. mieszkańców miasta stanowili przesiedleńcy ze Wschodu, dlatego też właśnie tu powstanie Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytut Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego. Nie ma prawdziwego pojednania bez prawdy.


Krystyna DACHTERA
Narodziny polskiej sceny operowej. We Wrocławiu 

Krystyna DACHTERA: Narodziny polskiej sceny operowej. We WrocławiuZaledwie cztery miesiące od zakończenia walk o Wrocław, które przeszły do historii pod nazwą Festung Breslau, na scenie przedwojennego Stadt-Theater odbyła się legendarna już premiera Moniuszkowskiej „Halki”. Było to wydarzenie o znaczeniu ponadnarodowym, istotne dla całego kraju, ale przede wszystkim dla polskości Wrocławia.


KSIĘGARNIA


Ewa K. CZACZKOWSKA
Siostra Faustyna. Biografia Świętej 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Siostra Faustyna. Biografia ŚwiętejSpotkanie w celi nie było złudzeniem. Siostra Faustyna wiedziała to na pewno. Już wcześniej, kilkakrotnie, widziała Pana. Mówił do niej przed wstąpieniem do zgromadzenia, przynaglając do tego kroku, i później, gdy równolegle do formacji zakonnej postępowała na drodze życia mistycznego – pisze Ewa K. CZACZKOWSKA.


Maria STIEPANOWA: W poszukiwaniu pamięci

Maria STIEPANOWA
W poszukiwaniu pamięci 

Michel HOUELLEBECQ: Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją

Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją 

Prof. Scott GALLOWAY: Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy

Prof. Scott GALLOWAY
Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy 

Leon R. KASS: Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny

Leon R. KASS
Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny MULTILANGUAGE


Prof. Mark JUERGENSMEYER: Was Afghanistan an unnecessary war? 

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Was Afghanistan an unnecessary war?

Andrzej KRAJEWSKI: Oil Revolution Started with the Poles 

Andrzej KRAJEWSKI: Oil Revolution Started with the Poles


PODCASTY


Prof. Michał KLEIBER: Unia – absolutnie tak. Jej zasadnicza rekonstrukcja – koniecznie!


PÉPITES


Ranking Szanghajski 2021: lista najlepszych uniwersytetów na świecie 

Ranking Szanghajski 2021: lista najlepszych uniwersytetów na świecie

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać