Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 378: Michel HOUELLEBECQ, Jan ROKITA, Agata KAŁABUNOWSKA, Paul GRIMSTAD, Ewa CZACZKOWSKA, Mo IBRAHIM, prof. Krystyna IGLICKA, Marcin JAKUBOWSKI, prof. Luc FERRY, Nicholas RUDDICK …

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 20 czerwca 2021 r.
Wydanie 378, Nakład: 28 613 odbiorców

Choć wakacje zbliżają się coraz większymi krokami, świat wcale nie zwalnia. W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Bruce JONES, specjalista do spraw obronności i bezpieczeństwa na Uniwersytecie Stanforda twierdzi, że pierwszym zadaniem NATO w nadchodzących latach musi stać się ochrona Europy oraz demokratycznych państw Zachodu przed zagrożeniem ze strony Rosji. Mo IBRAHIM stawia zaś tezę, że Europa nie będzie bezpieczna dopóki Afryka nie będzie zaszczepiona. Bardzo polecam Państwu te teksty. Podobnie jak bardzo interesujący komentarz prof. Krystyny IGLICKIEJ która wskazuje, jak działać na rzecz poprawy dzietności w Polsce. W tym wydaniu tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” kolejny już raz publikujemy Michela HOUELLEBECQA.

W Empikach, dobrych salonach prasowych i wysyłkowo czeka też już na Państwa kolejne wydanie naszego miesięcznika. Motywem przewodnim „Neoimperialny projekt Putina”, o którym pisze prof. Andrzej NOWAK. W najnowszym numerze znajdziecie Państwo także duży blok tekstów poświęconych geniuszowi Stanisława LEMA, piszemy o nowej ekonomii po pandemii koronawirusa i kontynujemy debatę na temat wolności.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Michel HOUELLEBECQ
Irytująca jest konstatacja, że wciąż potrafię mieć nadzieję 

Michel HOUELLEBECQ: Irytująca jest konstatacja, że wciąż potrafię mieć nadziejęJuż więcej nie dowierzamy żartom o sensie i wszechświecie, Już wiemy, że pomiędzy ciałem a krwią jest wolna przestrzeń.


Jan ROKITA
Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolność 

Jan ROKITA: Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolnośćJeśli ktoś roznosi zarazę, może podlegać z tego tytułu nawet dotkliwym restrykcjom, czyniącym z jego swobód na czas choroby niemal zupełną fikcję.


Agata KAŁABUNOWSKA
Fala wznosząca niemieckiej skrajnej prawicy 

Agata KAŁABUNOWSKA: Fala wznosząca niemieckiej skrajnej prawicyW debacie publicznej pojawiły się hasła, których nigdy wcześniej nie odważono się tak dobitnie wypowiedzieć, takie jak „Niemcy są większe niż RFN”, czy gloryfikacja paktu Ribbentrop-Mołotow.


Prof. Bruce JONES
Musimy wspólnie obronić Europę przed Rosją 

Prof. Bruce JONES: Musimy wspólnie obronić Europę przed RosjąPierwszym zadaniem NATO w nadchodzących latach musi stać się ochrona Europy oraz demokratycznych państw Zachodu przed zagrożeniem ze strony Rosji.


Karolina W. OLSZOWSKA
NATO potrzebuje Turcji 

Karolina W. OLSZOWSKA: NATO potrzebuje TurcjiCo przyniesie szczyt NATO oraz rozmowy Erdoğan–Biden, przekonamy się już niedługo, jednak bezsprzecznie w polskim interesie jest to, aby Sojusz był stabilny, a Turcja była jego częścią.


Jest już nr 30 „Wszystko co Najważniejsze” – w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w Paryżu

Jest już nr 30 "Wszystko co Najważniejsze" - w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w ParyżuProf. Andrzej NOWAK, Nicolas TENZER, Paweł SOLOCH, Hans-Gert PÖTTERING, Jan PARYS, prof. Marco PATRICELLI, prof. Artur ANDRZEJUK, Brigit KELLE, prof. Marcina PIĄTKOWSKI, prof. Mariana MAZZUCATO, prof. Alessandra SMERILLI FMA, Jan ŚLIWA, Bogusław SONIK, Prof. Norman NAIMARK, Adam BODNAR, prof. John MILBANK, Peter SWIRSKI, Simon INGS, Eliezer YUDKOWSKY, prof. Michał KLEIBER, prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON, Jan ROKITA, Shirley APTHORP, Andrew NAGORSKI…


Nicholas RUDDICK
Solaris. Geniusz Lema w świetle arcydzieła 

Nicholas RUDDICK: Solaris. Geniusz Lema w świetle arcydziełaWartość poznawcza powieści tkwi raczej w spostrzeżeniach na temat tego, w jaki sposób ludzie konfrontują się z tajemniczym Obcym. Robimy to, jak przekonuje Lem, z nieuchronnie antropocentrycznej perspektywy, mierząc tego Obcego, nawet jeśli w najmniejszym stopniu nas nie przypomina, w skali antropometrycznej.


Marcin JAKUBOWSKI
Lem. Człowiek renesansu 

Marcin JAKUBOWSKI: Lem. Człowiek renesansuLem interesował się cybernetyką, genetyką i kosmologią (rozważał możliwość istnienia rozpatrywanego dziś na serio „multiversum” – wielu wszechświatów sąsiadujących ze sobą). Tak nadużywane dziś określenie „człowiek renesansu” znakomicie pasowało do Lema.


Paul GRIMSTAD
Stanisława Lema przepiękny zawrót głowy 

Paul GRIMSTAD: Stanisława Lema przepiękny zawrót głowyNa utwory Lema natrafiłem niegdyś w licealnej bibliotece i po dziś dzień pamiętam, że ich czytanie przyprawiło mnie o istny zawrót głowy.


STRATEGIEMo IBRAHIM
Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy Afryki 

Mo IBRAHIM: Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy AfrykiJeśli nie zadbamy o szczepienia w Afryce, stanie się ona wylęgarnią numer jeden wszelkich możliwych wariantów koronawirusa. Nacjonalizm szczepionkowy największych gospodarek świata ogranicza zdolność państw rozwijających się do pozyskiwania tych drogocennych preparatów.


Jan TOKARSKI: Liberalizm na rozdrożu

Jan TOKARSKI
Liberalizm na rozdrożu 

Justyna ORŁOWSKA: W obronie cyfrowej demokracji

Justyna ORŁOWSKA
W obronie cyfrowej demokracji 

Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania PIĘKNO NAUKI


Prof. Luc FERRY
Zielona fala. Ekologia przestała być domeną lewicowej sekty 

Prof. Luc FERRY: Zielona fala. Ekologia przestała być domeną lewicowej sektyDziś ściera się ze sobą aż siedem wizji świata, które zgadzają się ze sobą w najważniejszej kwestii: świat idzie w złym kierunku i aby uchronić go od przepaści, potrzebne są zdecydowane działania


Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej 

Prof. Michał KLEIBER: Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19

Prof. Michał KLEIBER
Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19 


POLSKA WŁAŚNIE


Prof. Krystyna IGLICKA
Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii? 

Prof. Krystyna IGLICKA: Czy Nowy Ład pomoże polskiej demografii?Podobnie jak program 500+ nie przyczynił się do pobudzenia polskiego potencjału demograficznego, tak i Nowy Ład nie daje na to nadziei. Wręcz przeciwnie – liczba urodzeń w Polsce w 2020 roku wyniosła 347,1 tys. i jest to najniższy wynik od II wojny światowej.


Jan ROKITA
Dwie dekady PO-PiS. Gladiatorzy i reformatorzy 

Jan ROKITA: Dwie dekady PO-PiS. Gladiatorzy i reformatorzyLud nie czekał na żadną „wielką reformę”, ale na spektakularne szarże i szczęk politycznego oręża. I dopiero gdy zobaczył swoich polityków w roli wściekłych gladiatorów, okładających się mieczami na scenie politycznego theatrum, poczuł prawdziwą namiętność i zapalił się do takiej polityki.


KSIĘGARNIA

Ewa K. CZACZKOWSKA
Prymas Wyszyński.
Wiara, nadzieja, miłość 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłośćPrymas uważał, że „nie ma takiej krzywdy, której nie można by przebaczyć!”. Jest to oznaką zwycięstwa „mądrości, rozsądku i miłości” .Bo miłować nieprzyjaciół to „jest szczyt chrześcijaństwa i szczyt postępu ludzkości” – pisze Ewa K. CZACZKOWSKA


Paweł BŁAŻEWICZ: „Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa

Paweł BŁAŻEWICZ
„Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa 

Mary HASELTINE: Cud macierzyństwa

Mary HASELTINE
Cud macierzyństwa 

Abp Fulton J. SHEEN: Znajomość siebie samego

Abp Fulton J. SHEEN
Znajomość siebie samego 

Ewa CURIE: Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu

Ewa CURIE
Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu MULTILANGUAGE

Paweł SOLOCH: Comment assurer la sécurité de l’Europe ? 

Paweł SOLOCH: Comment assurer la sécurité de l’Europe ?

Jan ŚLIWA: Jews looking at themselves 

Jan ŚLIWA: Jews looking at themselves


PODCASTY


Tom NICHOLS: Agonia wiedzy. Koniec ekspertów. Śmierć elit

PÉPITESRanking najlepszych uniwersytetów świata 2022 

Ranking najlepszych uniwersytetów świata 2022

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać