Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 376: Sebastian MORELLO, Katarzyna ZYBERTOWICZ, Andrzej ZYBERTOWICZ, prof.Brigitte GRANVILLE, Jan ŚLIWA, prof.Ewa THOMPSON, abp Fulton J. SHEEN, Rafał WOŚ, prof.Tim LIBRETTI, Julia MISTEWICZ…

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj

Niedziela, 6 czerwca 2021 r.
Wydanie 376
Nakład: 28 587 odbiorców

Kolejną fazę pandemii mamy za sobą. Zapewne wielu z Państwa będzie czytać to najnowsze wydanie Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” snując plany wypoczynku, wyjazdu i próbując spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Dlatego w najnowszym wydaniu Tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” polecam Państwu zwłaszcza niezwykle interesujący esej Katarzyny ZYBERTOWICZ i Andrzeja ZYBERTOWICZA o zagadkowej architekturze cywilizacji. Mam nadzieję, że nakłoni Państwa – tak jak nakłonił mnie – do refleksji nad porządkiem, którym rządzi się nasz świat. A tym z Państwa którym bliska jest Francja, bądź którzy wybierają się nad Sekwanę rekomenduje niezwykle błyskotliwy artykuł prof. Brigitte GRANVILLE o tym, co dolega współczesnej Francji i jak może sobie ona poradzić z obecnymi kłopotami. Na osłodę zaś warto przeczytać rekomendacje Julii MISTEWICZ, by wiedzieć czym żyje intelektualna i kulturalna stolica kontynentu.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Sebastian MORELLO
Globalne elity wyjdą z pandemii jeszcze silniejsze. Lokalne społeczności słabsze 

Sebastian MORELLO: Globalne elity wyjdą z pandemii jeszcze silniejsze. Lokalne społeczności słabszeKreatorami współczesnego establishmentu są ponadnarodowe korporacje. Te nowe elity nie czują się lojalne wobec konkretnej grupy ludzi, z którą łączyłyby je więzi etniczne czy narodowe. Prowadzi to do głębokiej erozji zaufania społecznego.


Katarzyna ZYBERTOWICZ, Andrzej ZYBERTOWICZ
Zagadkowa architektura cywilizacji 

Katarzyna ZYBERTOWICZ, Andrzej ZYBERTOWICZ: Zagadkowa architektura cywilizacji* Chociaż wciąż nie wiemy, jak wiele nie wiemy na temat struktury społecznego świata, to coraz bardziej lekkomyślnie majstrujemy przy jego konstrukcji.

* Zmagania ludzkości z COVID-19 wskazują, że ufundowana na oświeceniowej rewolucji naukowo-technicznej cywilizacja sama się jakoś oślepiła.

* Społeczeństwa demokratyczne zaczną sobie ze światem nieco lepiej radzić dopiero wtedy, gdy porzucą szkodliwy dogmat: „w epoce internetu nie ma już barier komunikacyjnych”.

* Zyskaliśmy techniczne zdolności nieodwracalnej destrukcji swojej cywilizacji, zanim jeszcze dobrze zrozumieliśmy jej budowę.

* Rozważania nad architekturą ludzkiej cywilizacji pozwalają rzucić nowe światło na fale protestów, które przeszły przez Polskę na przełomie października i listopada 2020.

* Jeśli nie rozstaniemy się z pewnymi iluzjami na temat obecnej poznawczej sytuacji ludzkości, to nie sprostamy podstawowym zagrożeniom cywilizacyjnym.

* Nowo przemyślany konserwatyzm może być ścieżką wytyczania kierunków ludzkiego sprawstwa.


Prof. Brigitte GRANVILLE
Co dolega Francji?

Prof. Brigitte GRANVILLE: Co dolega Francji?Pandemia zadziałała jak katharsis. Uwolniła aspiracje i frustracje związane z linią podziału społecznych i politycznych instytucji, rolą państwa, miejscem narodu francuskiego w Europie oraz przyszłością europejskiego modelu i wspólnej waluty.


Jan ŚLIWA
Żydzi o sobie 

Jan ŚLIWA: Żydzi o sobieZachowaniu Żydów możemy się przyjrzeć obecnie, bo na naszych oczach niektórzy z nich robią wszystko, aby zniszczyć swój wizerunek i odtrącić przyjaciół. Po artykule Mashy Gessen w „New Yorkerze”, który przypisywał Polakom (narodowi i państwu) winę za śmierć 3 milionów Żydów, została przekroczona pewna granica. Było tego więcej.


Prof. Ewa THOMPSON
Puste słowa, płytka polityka 

Prof. Ewa THOMPSON: Puste słowa, płytka politykaZarówno w języku dziennikarskim, jak i akademickim istnieje współcześnie oczekiwanie, że do opisywania spraw społecznych i międzynarodowych będzie się używać określonego zestawu terminów. Znajdują się w nim pojęcia „pozytywne”, takie jak „demokracja”, „prawa reprodukcyjne”, „różnorodność”, „wielokulturowość”, „równość”, „sprawiedliwość społeczna”, „LGBTQ+” i „Black Lives Matter”. Lista znaczeń „negatywnych” jest dłuższa i obejmuje takie słowa, jak: „faszyzm”, „nacjonalizm”, „populizm”, „nierówność”, „rasizm”, „autokracja”, „biały przywilej”, „dyskryminacja” i wreszcie „mowa nienawiści”, „przestępstwa z nienawiści”, przy czym te ostatnie mają posmak orwellowskich „przestępstw myślowych”.


Prof. Tim LIBRETTI
To socjalizm, a nie kapitalizm kultywuje najwyższą formę indywidualizmu 

Prof. Tim LIBRETTI: To socjalizm, a nie kapitalizm kultywuje najwyższą formę indywidualizmuMit rozpowszechniany przeciwko socjalizmowi, będący w dużej mierze wytworem głęboko zakorzenionego antykomunizmu, mówi, że socjalizm jest wrogi i represyjny wobec jednostki w każdy możliwy sposób. Przywiązanie do tego mitu jest szkodliwe, i to nie tylko dlatego, że jest on szalenie nieprawdziwy.


Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!

Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika "Wszystko co Najważniejsze" - wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!Michel HOUELLEBECQ, Chantal DELSOL, Jan ROKITA, Douglas MURRAY, prof. Michał KLEIBER, Mo IBRAHIM, prof. Brigitte GRANVILLE, Ludwik DORN, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Andrzej DUDA, Jarosław SZAREK, prof. Marek KORNAT, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Mateusz MORAWIECKI, prof. Jan WOLEŃSKI, ks. prof. Stanisław KOWALCZYK, Marcin CHLUDZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prof. Aleksander SURDEJ, Piotr ARAK, prof. Jerzy ŻYŻYŃSKI, prof. Leokadia ORĘZIAK, Wiesław KOT, Roman BERCHENKO, Agaton KOZIŃSKI, Thomas GOMART…


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Czerwiec 2021OD REDAKCJI: Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


STRATEGIEJan TOKARSKI
Liberalizm na rozdrożu 

Jan TOKARSKI: Liberalizm na rozdrożuKryzys 2008 r. sprawił, że upadł mit doskonale racjonalnego rynku. Ale w wymiarze ekonomii politycznej możliwy jest również inny liberalizm. Taki, który do działania „niewidzialnej ręki rynku” odnosi się z daleko posuniętym sceptycyzmem. Dla którego wolność to przede wszystkim wolność człowieka.


Justyna ORŁOWSKA: W obronie cyfrowej demokracji

Justyna ORŁOWSKA
W obronie cyfrowej demokracji 

Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania 

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Trójmorze – wspólna historia, wspólna przyszłość

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA
Trójmorze – wspólna historia, wspólna przyszłość PIĘKNO NAUKI


Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej 

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczejJeżeli Europa nie weźmie się w garść i nie znajdzie nowego sposobu na wykorzystanie rodzimych talentów, aby utrzymać swoją pozycję na świecie, nie zapominając przy tym o wspólnych wartościach, takich jak swoboda badań, współpraca i pokój, jej znaczenie na arenie międzynarodowej znacznie spadnie.


Prof. Michał KLEIBER: Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19

Prof. Michał KLEIBER
Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19 

Tomasz TUROWSKI: Gdy bioetyka spotkała pandemię

Tomasz TUROWSKI
Gdy bioetyka spotkała pandemię 


POLSKA WŁAŚNIE


Paweł BŁAŻEWICZ
„Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa 

Paweł BŁAŻEWICZ: „Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwaW czytaniu domowym, jak we wszystkim, warto stawiać na współzawodnictwo, ale: z samym sobą. W ten sposób „montujemy” najlepszy silnik motywacji.


Prof. Wojciech CWALINA
Polityczna gra w zaufanie 

Prof. Wojciech CWALINA: Polityczna gra w zaufaniePolitycy tkwią w biznesie, w którym towarem jest nadzieja. Nadzieja ta wiąże się z przekonywaniem ludzi, że to właśnie ten konkretny polityk lub tylko ta partia gwarantuje skuteczne zarządzanie bezpieczeństwem narodowym, stabilność społeczną i wzrost gospodarczy kraju.


Rafał WOŚ
Pięć warunków lepszej debaty polskiej 

Rafał WOŚ: Pięć warunków lepszej debaty polskiejPolska jest zbyt dużym krajem, by zdać się jedynie na import myśli z zagranicy. Trzeba nam żywej, oryginalnej i nieoczywistej debaty publicznej. Oto kilka sposobów, jak pójść (albo przynajmniej zacząć iść) w tym właśnie kierunku.


KSIĘGARNIA


Abp Fulton J. SHEEN
Znajomość siebie samego 

Abp Fulton J. SHEEN: Znajomość siebie samegoSamopoznanie jest możliwe, człowiek jest bowiem jedynym stworzeniem, które może poznać siebie.


Ewa CURIE: Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu

Ewa CURIE
Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu 

Jordan PETERSON: Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna

Jordan PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna 

Patrick J. DENEEN: Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki

Patrick J. DENEEN
Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki 

Prof. Rémi BRAGUE: Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas

Prof. Rémi BRAGUE
Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas MULTILANGUAGE

Sławomir DĘBSKI: Nord Stream 2. German and U.S. Credibility Suffers Serious Damage 

Sławomir DĘBSKI: Nord Stream 2. German and U.S. Credibility Suffers Serious Damage

Prof. Michał KLEIBER: World awaits for temporary relaxation of intellectual property rights to vaccines against COVID-19 

Prof. Michał KLEIBER: World awaits for temporary relaxation of intellectual property rights to vaccines against COVID-19


PODCASTY


Nicolas MIAILHE: Cyfrowy kolonializm


PÉPITES


Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu 

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać