Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze”, nr 372: Emmanuel MACRON, prof. Michał KLEIBER, Andrew ROBERTS, Ludwik DORN, Petr HLAVÁČEK, Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Jordan PETERSON, Mateusz MORAWIECKI, Barbara SOCHA, Vladimir PALKO, Jan ŚLIWA, Sebastian HEJNOWSKI…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Niedziela, 9 maja 2021 r.
Wydanie 372, Nakład: 28 519 odbiorców

Trudno oddzielić historię Cesarza Francuzów od tego jak dziś – także w Polsce – rozumiemy czym jest wolność. Dlatego z okazji 200. rocznicy śmierci Napoleona Bonaparte w najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” przeczytacie Państwo teksty nie tylko najwybitniejszych znawców epoki, biografów, polityków ale również filozofów zajmujących się tym właśnie zagadnieniem.

Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Emmanuel MACRON twierdzi że „Napoleon, wierny duchowi roku 1789, na trwałe wpisał w reguły kodeksu cywilnego równość ludzi w świetle prawa, a w reguły kodeksu karnego – ochronę prawną dla wszystkich”. Ks. Stanisław KOWALCZYK analizuje, co jest właściwą koncepcją wolności, a Ludwik DORN pisze o politycznych korzeniach napoleońskiej legendy. Bardzo polecam Państwu te teksty!

W najnowszym wydaniu tygodnika „Wszystko co Najważniejsze” spoglądamy również na nasz region Europy: Petr HLAVÁČEK pisze o czeskich zmaganiach z Moskwą a Vladimír PALKO wieszczy rewolucję emerytalną na Słowacji.

Zapraszam do lektury!

Michał KŁOSOWSKI
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Emmanuel MACRON
Napoleon Bonaparte jest częścią nas 

Emmanuel MACRON: Napoleon Bonaparte jest częścią nasKochamy Napoleona, ponieważ jego życie ma smak tego, co możliwe, a jednocześnie jest zaproszeniem do podjęcia ryzyka, do zaufania swojej wyobraźni, do bycia w pełni sobą. Życie Napoleona jest także pieśnią rozumu.


Andrew ROBERTS
To geniusz Napoleona tchnął go do przymierza z Polską 

Andrew ROBERTS: To geniusz Napoleona tchnął go do przymierza z PolskąNapoleon widział w Polakach ducha oświecenia, którego pragnął mieć po swojej stronie.


Ludwik DORN
Polityczne korzenie polskiej legendy napoleońskiej 

Ludwik DORN: Polityczne korzenie polskiej legendy napoleońskiejW Księstwie Warszawskim urzędowo bałwochwalczo wielbiono Napoleona, ale ówczesna polska elita polityczna pozwalała Napoleonowi wykorzystywać Księstwo Warszawskie, licząc, że otworzyło się okno możliwości wskrzeszenia Polski w historycznych granicach.


Sebastian HEJNOWSKI
„Opowiadamy Polskę światu” wchodzi do kanonu polskiej dyplomacji 

Sebastian HEJNOWSKI: "Opowiadamy Polskę światu" wchodzi do kanonu polskiej dyplomacjiInstytut Nowych Mediów ciągle znajduje nowe okazje, by opowiedzieć o Polsce, prezentując nieznane ogółowi fakty, czy to o rotmistrzu Pileckim, czy o pierwszej europejskiej konstytucji.


Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!

Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika "Wszystko co Najważniejsze" - wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!Michel HOUELLEBECQ, Chantal DELSOL, Jan ROKITA, Douglas MURRAY, prof. Michał KLEIBER, Mo IBRAHIM, prof. Brigitte GRANVILLE, Ludwik DORN, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Andrzej DUDA, Jarosław SZAREK, prof. Marek KORNAT, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Mateusz MORAWIECKI, prof. Jan WOLEŃSKI, ks. prof. Stanisław KOWALCZYK, Marcin CHLUDZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prof. Aleksander SURDEJ, Piotr ARAK, prof. Jerzy ŻYŻYŃSKI, prof. Leokadia ORĘZIAK, Wiesław KOT, Roman BERCHENKO, Agaton KOZIŃSKI, Thomas GOMART…


Prof. Michał KLEIBER
Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19 

Prof. Michał KLEIBER: Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19Przekazywania licencji nie powinny być traktowane jako złamanie praw patentowych, są one bowiem w pewnym stopniu rekompensowane finansowo, a przede wszystkim są wyrazem elementarnej etyki z jednej strony, a niezbędnym środkiem bezpieczeństwa dla zdrowia globalnej populacji z drugiej


Jan ŚLIWA
Paszporty szczepionkowe – podejdźmy do sprawy spokojnie 

Jan ŚLIWA: Paszporty szczepionkowe - podejdźmy do sprawy spokojnieNiektóre atrakcje w wesołym miasteczku nie są zalecane dla osób z chorobami serca. Przy wyjeździe do krajów tropikalnych wymagane są szczepienia. Człowieka ewidentnie chorego nie wpuszczą z innymi pasażerami do samolotu. Dlatego podejdźmy do sprawy spokojnie.


Petr HLAVÁČEK
Rosja jako państwo-terrorysta.
Czeskie spojrzenie na Moskwę 

Petr HLAVÁČEK: Rosja jako państwo-terrorysta. Czeskie spojrzenie na MoskwęDzisiejsza Rosja jest agresywną siłą rewizjonistyczną, która ustami Putina i Ławrowa wyraża pragnienie powstania świata postzachodniego i odrodzenia rosyjskiej wielkości.


Vladimír PALKO
Świadczenie rodzicielskie.
U progu rewolucji emerytalnej na Słowacji 

Vladimír PALKO: Świadczenie rodzicielskie. U progu rewolucji emerytalnej na SłowacjiIdea świadczenia rodzicielskiego wchodzi na Słowacji do fazy realizacji. Może przyczynić się do rewolucji sprawiającej, że system emerytalny będzie bardziej sprawiedliwy i zrównoważony.


Piotr BURAS
Upadek Europejskiego Funduszu Odbudowy byłby katastrofą dla Europy 

Piotr BURAS: Upadek Europejskiego Funduszu Odbudowy byłby katastrofą dla EuropyPolska może odrzucić Europejski Fundusz Odbudowy, ale wiązałoby się to z ogromnymi stratami i politycznym ryzykiem. Gdyby tak się stało, to Bruksela znajdzie kreatywne rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać środki z tego programu w innych krajach, a Polska pozostanie z niczym.


Julia MISTEWICZ
Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2021 

Julia MISTEWICZ: Miesiąc w Paryżu. Dziesięć pomysłów. Maj 2021Każdy miesiąc zaczynamy od rekomendacji tego, co w najbliższym czasie wypadałoby zobaczyć, usłyszeć, przeżyć w intelektualnej i kulturalnej stolicy kontynentu. Wybór tego, co najważniejsze!


Đorđe RADULOVIĆ
Francuskie wsparcie czarnogórskiej akcesji symbolem nadziei dla Bałkanów 

Đorđe RADULOVIĆ: Francuskie wsparcie czarnogórskiej akcesji symbolem nadziei dla BałkanówW dobie pandemii COVID-19 łatwo zapomnieć, jak bardzo rozszerzenie UE poprawia standard życia obywateli. To nie porażka, jak twierdzą eurosceptycy i populiści, lecz największe geopolityczne osiągnięcie końca XX i początku XXI wieku.


Ks. Prof. Stanisław KOWALCZYK
Szukając właściwej koncepcji wolności 

Ks. Prof. Stanisław KOWALCZYK: Szukając właściwej koncepcji wolnościWspółczesne trendy liberalno-lewicowe i neomarksistowskie maksymalizują wolność indywidualną w sferze obyczajowej oraz redefiniują wolność społeczną, pomijają natomiast czy wręcz odrzucają ideę wolności wewnętrzno-etycznej człowieka.


STRATEGIE


Mateusz MORAWIECKI
Podatki nie mogą służyć tylko silnym 

Mateusz MORAWIECKI: Podatki nie mogą służyć tylko silnymCzy to sprawiedliwe, że skromna rodzina prowadząca sklepik na osiedlu płaci podatki, a globalny koncern z sektora nowych technologii nie? Prawnicy podatkowi zajmujący się optymalizacją podatkową i cenami transferowymi mogliby napisać prawdziwą historię polskiej transformacji. Byłaby inna od obiegowych opinii.


Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania 

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Trójmorze – wspólna historia, wspólna przyszłość

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA
Trójmorze – wspólna historia, wspólna przyszłość 

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowia

Prof. Piotr CZAUDERNA
Czas zarazy – lekcja czwarta: ochrona zdrowia 



PIĘKNO NAUKI


Tomasz TUROWSKI
Gdy bioetyka spotkała pandemię 

Tomasz TUROWSKI: Gdy bioetyka spotkała pandemięZ dyskusją wokół szczepionek mamy do czynienia od ponad dwóch dekad. Temat bezpieczeństwa i etyczności wraca jak bumerang. Rozgrzewa tym bardziej, że strony sporu posługują się obrazowymi analogiami, które mają zohydzić drugą stronę. Trudno o bardziej jednoznaczny przykład, jak nauka powinna służyć ludzkości.


Prof. Piotr CZAUDERNA: Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja... I co dalej?

Prof. Piotr CZAUDERNA
Medycyna przyszłości, automatyzacja, sztuczna inteligencja… I co dalej? 

Rafael YUSTE, Darío GIL: Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki

Rafael YUSTE, Darío GIL
Dlaczego nauka powinna zrewolucjonizować świat polityki 



POLSKA WŁAŚNIE


Barbara SOCHA
Sześć filarów polityki na rzecz zwiększenia dzietności 

Barbara SOCHA: Sześć filarów polityki na rzecz zwiększenia dzietnościCzy możliwe jest odwrócenie trendów demograficznych? To chyba najczęstsze pytanie, które ostatnio słychać w kontekście demografii. Co zrobić, by zbliżyć się do poziomu zastępowalności pokoleń?


Remigiusz WITKOWSKI
„Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów…” 

Remigiusz WITKOWSKI: „Wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów…”Majowa rocznica w naturalny sposób skłania do refleksji nad tym, co pokolenia nazywają umiłowaniem ojczyzny, czyli patriotyzmem.


Agaton KOZIŃSKI
1 Maja. Święto szacunku Polaków do siebie 

Agaton KOZIŃSKI: 1 Maja. Święto szacunku Polaków do siebie1 Maja – święta jednoznacznie kojarzącego się z komunizmem, Polską Ludową – nigdy z kalendarza nie wyrwaliśmy. I dziś powoli staje się ono symbolem tego, co można uznać za istotę polskości. Współczesnym symbolem polskiej tolerancji i wzajemnego szacunku Polaków dla siebie. Cech, które kiedyś przesądzały o wyjątkowości Polski pomiędzy innymi krajami europejskimi.


KSIĘGARNIA


Jordan PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna 

Jordan PETERSON: Natura ludzka nie jest nieskończenie plastycznaIdee faszyzmu i komunizmu były całkiem racjonalne, logiczne, możliwe do udowodnienia, zrozumiałe i… straszliwie błędne.


Patrick J. DENEEN: Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki

Patrick J. DENEEN
Koniec liberalizmu jest na wyciągnięcie ręki 

Prof. Rémi BRAGUE: Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas

Prof. Rémi BRAGUE
Jaki jest sens życia? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w świecie wokół nas 

Jean-Francois NOEL: Życie odnalezione

Jean-Francois NOEL
Życie odnalezione 

bp Mikołaj ŁUCZOK OP: Za wszystko dziękujcie

bp Mikołaj ŁUCZOK OP
Za wszystko dziękujcie 



MULTILANGUAGE

アンジェイ・ドゥダ: 共和国の誇り 

アンジェイ・ドゥダ: 共和国の誇り

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Středoevropská tradice svobody 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Středoevropská tradice svobody


PODCASTY


Kornel MORAWIECKI: Co zrobiliśmy z naszą wolnością? 


PÉPITES


„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu 

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać