Tygodnik „Wszystko co Najważniejsze” nr 391: Prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Roger MOORHOUSE, Karol NAWROCKI, Agaton KOZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, Kai-Olaf LANG, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Katarzyna SAKS, Prof. Aleksander SURDEJ…

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj

Niedziela, 19 września 2021 r.
Wydanie 391, Nakład: 28 741 odbiorców

Jeśli zastanawiają się Państwo, skąd biorą się nieporozumienia na tle historii najnowszej i jak to, co wydarzyło się w XX wieku, wpływa na współczesne relacje między krajami serdecznie polecam Państwu arcyciekawy tekst prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO opublikowany w najnowszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze”. Tekst ten to część kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, dobrze już przecież Państwu znanego. Tym razem, z tekstem prezesa IPN, Karola NAWROCKIEGO i artykułem Rogera MOORHOUSE’a jesteśmy nawet w Rosji, opowiadając o Polsce i naszej historii. A wszystkie teksty z najnowszej odsłony projektu przeczytacie Państwo jak zawsze na łamach  „Wszystko Co Najważniejsze”, do czego serdecznie zapraszam!

Michał KŁOSOWSKI


17 września teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” w mediach w Rosji i w kilkudziesięciu innych krajach

17 września teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu” w mediach w Rosji i w kilkudziesięciu innych krajachTeksty z “Wszystko co Najważniejsze” trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur.


Prof. Wojciech ROSZKOWSKI
Antypolonizm musi mieć swoje granice 

Prof. Wojciech ROSZKOWSKI: Antypolonizm musi mieć swoje granicePodstawą agresywnej propagandy jest stałe powtarzanie kłamstw wedle zasady, że mimo sprostowań zawsze coś w pamięci odbiorcy pozostanie, oraz zasady, iż w małe kłamstwa mało kto wierzy, a przed wielkim kłamstwem trudno się obronić. Jeśli stale słyszymy, że Polska ponosi odpowiedzialność za Holocaust, a nawet za wybuch II wojny światowej, to trzeba sobie powiedzieć wprost, że mamy do czynienia z konsekwentną i agresywną propagandą antypolską, czyli antypolonizmem. Warto zadać sobie też pytanie, jaki jest cel tych działań, ale o to trzeba by pytać przede wszystkim nadawców całej tej kłamliwej propagandy.


Karol NAWROCKI
Polska. Jej drugie imię to Historia 

Karol NAWROCKI: Polska. Jej drugie imię to HistoriaChcemy, abyście poznali niezwykłą historię Polski, bo Polska jest nie tylko jednym z najbardziej doświadczonych historią państw na świecie, ale czerpie z tego siłę do walki o najbardziej uniwersalną ludzką wartość – wolność.


Roger MOORHOUSE
Nigdy uczciwie nie rozliczono tej wojny 

Roger MOORHOUSE: Nigdy uczciwie nie rozliczono tej wojnyRelacje Polski z sąsiadami nadal stanowią wyzwanie – na wschodzie agresywna i zapatrzona w przeszłość Rosja, na zachodzie ta część państw UE, które zachowują się tak, jakby zupełnie chciały zapomnieć o przeszłości.


W Rosji artykuł Rogera Moorhouse’a o 17 IX 1939 z „Opowiadamy Polskę światu” ukazał się z cenzorską ingerencją władz rosyjskich

W Rosji artykuł Rogera Moorhouse’a o 17 IX 1939 z "Opowiadamy Polskę światu" ukazał się z cenzorską ingerencją władz rosyjskichRosyjska “Nowaja Gazieta” opublikowała artykuł brytyjskiego historyka Rogera Moorhouse’a o II wojnie światowej, w tym – o 17 września 1939 roku, usuwając jednak fragment tekstu w związku z istniejącym w Rosji zakazem prawnym zrównywania działań ZSRR i III Rzeszy.


Agaton KOZIŃSKI
Wojna o prawdę historyczną z Rosją potrwa jeszcze wiele lat 

Agaton KOZIŃSKI: Wojna o prawdę historyczną z Rosją potrwa jeszcze wiele latPutin sięga przede wszystkim po podtrzymywanie mitu wielkiego zwycięstwa w 1945 r. A każdy, kto staje na drodze i próbuje ten mit podważyć, staje się wrogiem Rosji. Teraz takim wrogiem stała się Polska. Wszystko dlatego, że Warszawa przestała biernie akceptować mity polityki historycznej wykuwane na Kremlu. Każda okazja do ataku historycznego na Polskę jest dobra.


Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA
Przezwyciężyć ekonomiczne dziedzictwo II wojny światowej 

Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA: Przezwyciężyć ekonomiczne dziedzictwo II wojny światowejPolska jest jednym z krajów, które w XX wieku doświadczyły największych zniszczeń. W czasie II wojny światowej zginęło 6 mln Polaków. Zwycięskie mocarstwa zmieniły nasze granice. W zamian za Kresy Polska otrzymała zniszczony Śląsk i Pomorze.


Nr 32 „Wszystko co Najważniejsze” już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie – w Sklepie Idei

Nr 32 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie IdeiNajnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
Hierarchia wartości i spraw.
XI Kongres Polska Wielki Projekt 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Hierarchia wartości i spraw. XI Kongres Polska Wielki ProjektKongres od ponad dekady jest miejscem dyskusji na temat stanu Rzeczypospolitej, wyzwań przed nią stojących oraz strategii, które trzeba obrać, by tym wyzwaniom sprostać.


Prof. Jerzy MIZIOŁEK
Chopin jako Dante 

Prof. Jerzy MIZIOŁEK: Chopin jako DanteAutor „Boskiej Komedii”, zmarły dokładnie 700 lat temu, nieustannie inspiruje poetów, pisarzy i filmowców. Jego oblicze i wizje uwieczniali najwybitniejsi artyści, wśród nich Rafael, Michał Anioł i Delacroix, który ukazał Dantego najpiękniej – wpisał go w oblicze Chopina.


Prof. Aleksander SURDEJ
Budżet roku wyborczego. Jak to się robi we Francji? 

Prof. Aleksander SURDEJ: Budżet roku wyborczego. Jak to się robi we Francji?Demokratyczne rządy mają prawo do kierowania strumieni pieniędzy na programy przeznaczone dla potencjalnych wyborców; jest to przywilej każdego rządu większościowego. Co więcej, dopóki nie destabilizuje to gospodarki, jest to dość łagodny koszt starań o wygranie wyborów – czy dzieje się to we Francji, Kanadzie, czy gdzieś indziej.



STRATEGIE


Kai-Olaf LANG
Unia Europejska – wspólnota ryzyka 

Kai-Olaf LANG: Unia Europejska - wspólnota ryzyka„Projekt europejski znajduje się w głębokich kłopotach, ale zasługuje na to, by go bronić” – przekonywał Timothy Garton Ash w 2019 r., na chwilę przed wybuchem pandemii. Tylko czy Europa sama tego chce?


Michał KOŁODZIEJSKI: Operacja powstrzymania imigrantów. Doświadczenia Australii

Michał KOŁODZIEJSKI
Operacja powstrzymania imigrantów.
Doświadczenia Australii 

Lee EDWARDS: Ameryka musi podjąć zdecydowane działania przeciwko chińskiej kradzieży i szpiegostwu

Lee EDWARDS
Ameryka musi podjąć zdecydowane działania przeciwko chińskiej kradzieży i szpiegostwu 

Prof. Bernd LUCKE: Należy unikać centralizacji polityki fiskalnej na poziomie europejskim

Prof. Bernd LUCKE
Należy unikać centralizacji polityki fiskalnej na poziomie europejskim 



PIĘKNO NAUKI


Prof. Michał KLEIBER
Po pierwsze – edukacja 

Prof. Michał KLEIBER: Po pierwsze - edukacjaW jakie absolutnie podstawowe kompetencje powinna wyposażać swych absolwentów szkoła?


Eliezer YUDKOWSKY: Siła inteligencji

Eliezer YUDKOWSKY
Siła inteligencji 

Prof. Philippe SILBERZAHN: Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie

Prof. Philippe SILBERZAHN
Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie 



POLSKA WŁAŚNIE


Katarzyna SAKS
Kultura tradycyjna musi być przekazywana z pokolenia na pokolenia 

Katarzyna SAKS: Kultura tradycyjna musi być przekazywana z pokolenia na pokoleniaMamy w Polsce wiele narzędzi wspierających tradycyjną kulturę wsi. Jednak wciąż przed nami namysł nad tym, jak zachęcić młodych do włączenia się w transmisję wartości, wiedzy, historii i kultury obszarów wiejskich.


Piotr KOŚCIŃSKI
Obrona Grodna przed Sowietami 

Piotr KOŚCIŃSKI: Obrona Grodna przed SowietamiGdy kilka lat temu tworzyliśmy film o obronie Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r., myśleliśmy przede wszystkim o polskim widzu. Jednak później powstała białoruska wersja filmu, a w końcu także angielska, dzięki której trafi on do tych, którzy o sowieckiej agresji z 1939 r. nie wiedzą nic.


KSIĘGARNIA


Ewa K. CZACZKOWSKA
Prymas Wyszyński.
Wiara, nadzieja, miłość 

Ewa K. CZACZKOWSKA: Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłośćPrymas uważał, że „nie ma takiej krzywdy, której nie można by przebaczyć!”. Jest to oznaką zwycięstwa „mądrości, rozsądku i miłości” .Bo miłować nieprzyjaciół to „jest szczyt chrześcijaństwa i szczyt postępu ludzkości” – pisze Ewa K. CZACZKOWSKA


Ewa K. CZACZKOWSKA: Siostra Faustyna. Biografia Świętej

Ewa K. CZACZKOWSKA
Siostra Faustyna. Biografia Świętej 

Maria STIEPANOWA: W poszukiwaniu pamięci

Maria STIEPANOWA
W poszukiwaniu pamięci 

Michel HOUELLEBECQ: Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją

Michel HOUELLEBECQ
Unia Europejska nie została wymyślona po to, żeby być demokracją 

Prof. Scott GALLOWAY: Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy

Prof. Scott GALLOWAY
Chrońmy ludzi, a nie miejsca pracy; chrońmy miejsca pracy, a nie korporacje; chrońmy korporacje, a nie akcjonariuszy 



MULTILANGUAGE


Roger Moorhouse: This war has never been honestly accounted for 

Roger Moorhouse: This war has never been honestly accounted for

Кароль Навроцкий: Польша. Ее второе имя это История 

Кароль Навроцкий: Польша. Ее второе имя это История


PODCASTY


„Szczepimy się, aby uzyskać wolność” | 32. numer „Wszystko Co Najważniejsze”


PÉPITES


„PLUS MINUS Rzeczpospolitej”: „Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie” 

"PLUS MINUS Rzeczpospolitej": "Profesjonalna opowieść o Polsce rozchodzi się w świecie"

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać