forum-0422785947-1856x1024

Tygodnik „Wszystko Co Najważniejsze” 377: Jan ROKITA, George FRIEDMAN, Andrius KUBILIUS, Petr HLAVÁČEK, Paweł SOLOCH, prof. Brigitte GRANVILLE, Mo IBRAHIM, prof. Luc FERRY, Mary HASELTINE …

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj


Niedziela, 13 czerwca 2021 r.
Wydanie 377, Nakład: 28 603 odbiorców

Tuż przed poniedziałkowym szczytem NATO najnowsze wydanie tygodnika „Wszystko Co Najważniejsze” poświęcamy oczywiście kwestii bezpieczeństwa Polski i naszego regionu. George FRIEDMAN arcyciekawie pisze o tym, jak Rosja Putina idzie drogą, którą wczesnej podążał ZSRR a Andrius KUBILIUS demaskuje agresywną politykę zagraniczną wschodniego sąsiada Polski, która ma maskować fatalną sytuację gospodarczą w kraju Władimira PUTINA. Bardzo polecam Państwu te teksty! W tym wydaniu też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł SOLOCH pisze o filarach bezpieczeństwa w Europie i dla Europy.

Zapraszam do lektury!

Michał Kłosowski
Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”


Jan ROKITA
Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolność 

Jan ROKITA: Bunt periojków. O szczepionce, która daje wolnośćJeśli ktoś roznosi zarazę, może podlegać z tego tytułu nawet dotkliwym restrykcjom, czyniącym z jego swobód na czas choroby niemal zupełną fikcję.


George FRIEDMAN
Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRR 

George FRIEDMAN: Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRRUpadek Związku Radzieckiego nie doprowadził do spełnienia rosyjskiego marzenia: transformacji w nowoczesny kraj europejski. Rosja nadal pozostaje znaczącą potęgą militarną, ale jest niewystarczająco silna, aby narzucić swoją wolę innym, wykorzystując do tego potencjał wojskowy. Nie może przecież zrazić do siebie takich państw jak Wielka Brytania, która mogłaby odmówić jej dostępu do swoich rynków. Podobnie jak Sowieci w latach 80., Rosjanie są dzisiaj zakładnikami geopolityki i rzeczywistości gospodarczej. To sprawia, że jest im coraz trudniej kontrolować sytuację wokół siebie. Putin oczywiście zdaje sobie z tego sprawę. Rozumie także, które kraje są dla niego ważne. I one też o tym wiedzą.


Andrius KUBILIUS
Rosja agresywną polityką maskuje swoje dramatyczne perspektywy gospodarcze 

Andrius KUBILIUS: Rosja agresywną polityką maskuje swoje dramatyczne perspektywy gospodarczeŚwiat dziś zmierza w kierunku systemu dwóch bloków. Po jednej stronie znajdą się kraje rządzone demokratycznie, także Polska i Litwa, po drugiej – państwa autorytarne, takie jak Rosja i Chiny. Pomiędzy nimi powstanie nowa kurtyna oddzielająca demokracje od autokracji.


Petr HLAVÁČEK
Rosja jako państwo-terrorysta.
Czeskie spojrzenie na Moskwę 

Petr HLAVÁČEK: Rosja jako państwo-terrorysta. Czeskie spojrzenie na MoskwęDzisiejsza Rosja jest agresywną siłą rewizjonistyczną, która ustami Putina i Ławrowa wyraża pragnienie powstania świata postzachodniego i odrodzenia rosyjskiej wielkości.


Paweł SOLOCH
Szczyt NATO. Jak zapewnić bezpieczeństwo w Europie? 

Paweł SOLOCH: Szczyt NATO. Jak zapewnić bezpieczeństwo w Europie?Działania powodujące erozję zaufania i solidarności, zarówno wewnątrz tworzącego więź transatlantycką NATO, jak i tworzącej wspólnotę europejską UE, służą jej wrogom, tym, którzy chcą podważyć istniejący ład i wrócić do sytuacji, jakiej Europa doświadczała w ubiegłym stuleciu.


Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” – wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!

Michel HOUELLEBECQ w kolejnym, nr 29, wydaniu miesięcznika "Wszystko co Najważniejsze" - wysyłkowo w Sklepie Idei oraz w EMPIKach. Zapraszamy!Michel HOUELLEBECQ, Chantal DELSOL, Jan ROKITA, Douglas MURRAY, prof. Michał KLEIBER, Mo IBRAHIM, prof. Brigitte GRANVILLE, Ludwik DORN, prof. Wojciech ROSZKOWSKI, Andrzej DUDA, Jarosław SZAREK, prof. Marek KORNAT, prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI, Mateusz MORAWIECKI, prof. Jan WOLEŃSKI, ks. prof. Stanisław KOWALCZYK, Marcin CHLUDZIŃSKI, Beata DASZYŃSKA-MUZYCZKA, prof. Aleksander SURDEJ, Piotr ARAK, prof. Jerzy ŻYŻYŃSKI, prof. Leokadia ORĘZIAK, Wiesław KOT, Roman BERCHENKO, Agaton KOZIŃSKI, Thomas GOMART…


Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI
„Europa” jako wyzwanie 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: "Europa" jako wyzwanieObserwując to, co dzieje się na ulicach Paryża, jakie są jego przedmieścia, drżą na myśl, że Warszawa mogłaby stać się dziś Paryżem Północy. A dla ludzi głęboko wierzących Polska jest już nie tyle przedmurzem, co ostatnim Okopem Świętej Trójcy, ostatnim depozytariuszem cywilizacji łacińskiej.


Prof. Brigitte GRANVILLE
Co dolega Francji? 

Prof. Brigitte GRANVILLE: Co dolega Francji?Pandemia zadziałała jak katharsis. Uwolniła aspiracje i frustracje związane z linią podziału społecznych i politycznych instytucji, rolą państwa, miejscem narodu francuskiego w Europie oraz przyszłością europejskiego modelu i wspólnej waluty.


Roman BERCHENKO
Polski geniusz w odbiorze Rosjan 

Roman BERCHENKO: Polski geniusz w odbiorze RosjanKonkurs Chopinowski w Warszawie to już prawie od stu lat przedmiot dumy i szerokiego zainteresowania rosyjskich muzyków i melomanów. Dlatego też bez wątpienia mający się odbyć w przyszłym roku w polskiej stolicy konkurs muzyczny wywoła jak najżywszy oddźwięk.


STRATEGIE


Mo IBRAHIM
Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy Afryki 

Mo IBRAHIM: Europa nie będzie bezpieczna, dopóki nie zaszczepimy AfrykiJeśli nie zadbamy o szczepienia w Afryce, stanie się ona wylęgarnią numer jeden wszelkich możliwych wariantów koronawirusa. Nacjonalizm szczepionkowy największych gospodarek świata ogranicza zdolność państw rozwijających się do pozyskiwania tych drogocennych preparatów.


Jan TOKARSKI: Liberalizm na rozdrożu

Jan TOKARSKI
Liberalizm na rozdrożu 

Justyna ORŁOWSKA: W obronie cyfrowej demokracji

Justyna ORŁOWSKA
W obronie cyfrowej demokracji 

Prof. Aleksander SURDEJ: Gospodarka w perspektywie długiego trwania

Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka w perspektywie długiego trwania 



PIĘKNO NAUKI

Prof. Luc FERRY
Zielona fala. Ekologia przestała być domeną lewicowej sekty 

Prof. Luc FERRY: Zielona fala. Ekologia przestała być domeną lewicowej sektyDziś ściera się ze sobą aż siedem wizji świata, które zgadzają się ze sobą w najważniejszej kwestii: świat idzie w złym kierunku i aby uchronić go od przepaści, potrzebne są zdecydowane działania


Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON: W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej

Prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON
W rozmowie o Europie nie zapominajmy o wzmocnieniu polityki badawczej 

Prof. Michał KLEIBER: Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19

Prof. Michał KLEIBER
Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19 


POLSKA WŁAŚNIE

Dariusz POLOWY
Nie znamy Górnego Śląska, dowodem Racibórz 

Dariusz POLOWY: Nie znamy Górnego Śląska, dowodem RacibórzCzas na powrót Górnego Śląska do swojego dziedzictwa, tylko opowiedzianego w nowy sposób.


Agaton KOZIŃSKI
Płock – miasto z pomysłem na siebie 

Agaton KOZIŃSKI: Płock - miasto z pomysłem na siebieNie da się tego zrobić, jeśli się nie ma dobrego pomysłu. Czegoś jak Haussmannowska przebudowa Paryża czy Beatlesi w Liverpoolu. W Płocku taką funkcję będzie pełnić art déco. W przyszłym roku w przepięknie wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej zostanie oddane imponujące muzeum poświęconej temu stylowi. Jego ozdobą będzie obraz Tamary Łempickiej – w Polsce znajdują się tylko dwa dzieła tej malarki (drugi obraz posiada Muzeum Narodowe w Warszawie). To muzeum – obok działającej od dawna ekspozycji secesji – stanie się herbem Płocka w XXI wieku. I sygnałem, że w każdej sytuacji można się wymyślić na nowo.


Jakub BANASZEK
Chełm – miasto realizmu magicznego 

Jakub BANASZEK: Chełm – miasto realizmu magicznegoPonad 80 proc. mieszkańców miasta stanowili przesiedleńcy ze Wschodu, dlatego też właśnie tu powstanie Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytut Prawdy i Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego. Nie ma prawdziwego pojednania bez prawdy.


KSIĘGARNIA

Paweł BŁAŻEWICZ
„Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwa 

Paweł BŁAŻEWICZ: „Gra w lekturę” kontra kryzys czytelnictwaW czytaniu domowym, jak we wszystkim, warto stawiać na współzawodnictwo, ale: z samym sobą. W ten sposób „montujemy” najlepszy silnik motywacji.


Mary HASELTINE: Cud macierzyństwa

Mary HASELTINE
Cud macierzyństwa 

Abp Fulton J. SHEEN: Znajomość siebie samego

Abp Fulton J. SHEEN
Znajomość siebie samego 

Ewa CURIE: Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu

Ewa CURIE
Jak Maria Skłodowska-Curie dokonała odkrycia radu 

Jordan PETERSON: Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna

Jordan PETERSON
Natura ludzka nie jest nieskończenie plastyczna



MULTILANGUAGE

Paweł SOLOCH: NATO Summit. Europe cannot have a self-determined defence policy without solidarity 

Paweł SOLOCH: NATO Summit. Europe cannot have a self-determined defence policy without solidarity

Jan ŚLIWA: Jews looking at themselves 

Jan ŚLIWA: Jews looking at themselves


PODCASTY

Nicolas MIAILHE: Cyfrowy kolonializm

PÉPITES

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze? 

Jak powstaje Wszystko co Najważniejsze?

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu 

„Opowiadamy Polskę światu” to pierwszy projekt budowy wizerunku Polski o globalnym zasięgu

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać