wheat-g1c90404e5_1920

Turcja: Ukraina osiągnęła porozumienie z Rosją w sprawie eksportu zboża

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Turcja twierdzi, że osiągnięto porozumienie z Rosją, które pozwoli Ukrainie wznowić eksport zboża przez Morze Czarne. Ma ono zostać podpisane w piątek w Stambule przez Ukrainę, Rosję, Turcję i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.
Reklama

Światowy niedobór ukraińskiego zboża od czasu inwazji Rosji 24 lutego sprawił, że milionom grozi głód. Inwazja spowodowała gwałtowny wzrost cen żywności, dlatego umowa o odblokowaniu ukraińskich portów ma kluczowe znaczenie. Około 20 milionów ton zboża utknęło w kraju.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potwierdziło, że kolejna runda rozmów pod przewodnictwem ONZ w sprawie odblokowania eksportu zboża odbędzie się w piątek w Turcji – i dokument „może zostać podpisany”. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim nocnym przemówieniu, że Kijów czeka na wiadomości „dotyczące odblokowania naszych portów”.

Departament Stanu USA z zadowoleniem przyjął wynegocjowane przez ONZ porozumienie, ale powiedział, że skupia się na pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jego wdrożenie. „Nigdy nie powinniśmy byli znaleźć się w tej pozycji w pierwszej kolejności. To była celowa decyzja ze strony Federacji Rosyjskiej” – powiedział rzecznik departamentu Ned Price.

Dyplomaci twierdzą, że plan obejmuje: – ukraińskie statki prowadzące statki z ziarnem do i z powrotem przez zaminowane wody portowe; – Rosja zgadza się na rozejm podczas przemieszczania się transportów; – Turcja – wspierana przez ONZ – kontroluje statki, by rozwiać rosyjskie obawy o przemyt broni.  Umowa ma również ułatwić rosyjski eksport zboża i nawozów przez Morze Czarne.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać