Mevlut Çavuşoğlu, Minister of Foreign Affairs of Turkey and HRVP Josep Borrell in Ankara, on July 6, 2020.

Turcja grozi odwetem jeśli Unia Europejska nałoży sankcję na Ankarę

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu podczas wspólnej konferencji prasowej z przedstawicielem unii ds. polityki Zagranicznej i bezpieczeństwa Josepem Borrella zapowiedział odwet Turcji wobec Unii Europejskiej, jeśli ta podejmie decyzje o nałożeniu na Ankarę sankcji w związku z niedawnym konfliktem między francuskimi i tureckimi siłami zbrojnymi na Morzu Śródziemnym.

13 czerwca doszło do niebezpiecznego incydentu między francuskimi i tureckimi siłami zbrojnymi. Turecka fregata odmówiła poddania się kontroli francuskiego okrętu będącego na misji NATO i ONZ oraz kontrolującego transporty do Libii, a ponadto włączyła system namierzania francuskiego okrętu, sugerując w ten sposób przygotowania do ataku rakietowego. W wyniku incydentu, Francja wezwała do dyskusji o relacjach Unii z Turcją. Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się 13 lipca.

Działalność tureckiego okrętu zdaniem POLITICO rozbudziło obawy UE przed aktywnością Turcji w basenie Morza Śródziemnego. Ankara rozszerzyła działalność poszukiwawczą ropy i gazu na obszarach uznanych przez Cypr i Grecję za wody terytorialne. W listopadzie UE potępiła „nielegalne wiercenia” Turcji i nałożyła sankcje na dwóch urzędników tureckiego koncernu naftowego.

Przemawiając w poniedziałek w Ankarze, Borrell powiedział, że – obecnie sytuacja [między UE a Turcją] jest daleka od ideału – dodając, że udał się do Turcji „w poszukiwaniu deeskalacji”. Ale Çavuşoğlu powtórzył swój apel do Paryża, aby ta przeprosiła. Ostrzegł ponadto UE przed nakładaniem sankcji na Turcję, grożąc odwetem „we wschodnim regionie Morza Śródziemnego”. Minister oskarżył także Brukselę o nieprzestrzeganie zobowiązań dotyczących umowy migracyjnej, którą UE podpisała z Ankarą w marcu 2016 r. W ramach porozumienia, obie strony zobowiązały się do „przyśpieszenia” trwającego procesu akcesyjnego Turcji do UE.

foto: Od lewej do prawej: Mevlüt CAVUSOGLU, turecki minister spraw zagranicznych; Josep BORRELL FONTELLES, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Prawa autorskie: Unia Europejska

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać