firefighter-2679283_1920

Trwają poszukiwania zaginionych po wybuchu fabryki chemicznej w Niemczech

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
We wtorek w Leverkusen, w zachodnich Niemczech, doszło do wybuchu w fabryce chemicznej. Rannych zostało 31 osób, a co najmniej dwie osoby nie żyją. Trwają poszukiwania 5 zaginionych. Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że zanieczyszczenia powstałe w czasie incydentu powinny ominąć Polskę.

Wybuch na terenie parku przemysłowego Chempark został wywołany przez pożar w składzie odpadów. Śledczy badają przyczynę zdarzenia. Według ministra spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii po pożarze istniało ryzyko wybuchu w drugim zbiorniku, który zawierał 100 tys. litrów wysoce łatwopalnych, toksycznych odpadów, do czego finalnie nie doszło.

We wtorek wieczorem służby poinformowały, że wskutek wybuchu zmarły 2 osoby, a rannych zostało 31 osób. Nadal trwają poszukiwanie 5 zaginionych pracowników parku.

Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy Ofiarom Katastrof zakwalifikował wypadek jako „ekstremalne zagrożenie”. Wczorajsze, pierwsze pomiary powietrza nie wykazały jednak toksycznego skażenia.

Według Polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozy przemieszczania się powietrza znad rejonu eksplozji i pożaru „na tę chwilę nie wskazują na pojawienie się [nad Polską] zanieczyszczeń wywołanych wczorajszym pożarem” Powietrze znad  Leverkusen kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku.

Źródło: PAP, REUTERS

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać

Reklama