DC909A44-5CB9-468D-816B-4A5950324575

Trwa atak USA i Wielkiej Brytanii na rebeliantów Huti w Jemenie

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
W nocy z 11 na 12 stycznia 2024 roku Prezydent USA  Joe BIDEN  przekazał,  że siły amerykańskie i brytyjskie rozpoczęły atak na cele powiązane z rebeliantami Huti w Jemenie.

„Cztery samoloty RAF Typhoon FGR4, wspierane przez cysternę do tankowania w powietrzu Voyager, użyły bomb kierowanych Paveway IV do przeprowadzenia precyzyjnych ataków na dwa z tych obiektów Huti” – podało w oświadczeniu brytyjskie ministerstwo obrony.

Pierwsze uderzenie zostało przeprowadzone przez samoloty, a także okręty wodne i podwodne. Huta ostrzegli, że Stany Zjednoczone i Wielka Brytania „zapłacą wysoka cenę” za przeprowadzoną „rażącą agresję”.

„W ostatnich miesiącach milicja Huti przeprowadziła serię niebezpiecznych i destabilizujących ataków na żeglugę handlową na Morzu Czerwonym, zagrażając statkom brytyjskim i innym międzynarodowym, powodując poważne zakłócenia na ważnym szlaku handlowym i podnosząc ceny towarów” – napisał premier Wielkiej Brytanii Rishi SUNAK w wydanym oświadczeniu.

Ataku na Huta dokonano przy wsparciu m.in. Australii, Bahrajnu, Kanady i Holandii.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać