coronavirus

Tajwan zmaga się z największym dotychczas ogniskiem wirusa COVID-19

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Tajwan, w którym do tej pory było stosunkowo mało przypadków COVID-19, stoi obecnie w obliczu najgorszej epidemii wirusa od początku światowej pandemii. W czwartek zgłoszono ponad 11 000 nowych przypadków.
Reklama

Liczba zachorowań wzrasta od końca marca. W kwietniu centralne władze wyspy ogłosiły, że nie będą już prowadzić polityki „zero COVID”, tak jak rząd chiński, w ramach której przypadki z pozytywnym wynikiem poddawane byłyby centralnej kwarantannie.

Zamiast tego rząd prosi ludzi o poddanie się kwarantannie domowej w przypadku pozytywnego wyniku testu, chyba że wystąpią u nich umiarkowane lub ciężkie objawy.

Chen Shih-chung, minister zdrowia wyspy, ogłosił w czwartek, że wykryto 11 353 nowych przypadków, a także dwa zgony. Podczas codziennego briefingu prasowego zorganizowanego przez Centralne Centrum Dowodzenia Epidemią, powiedział on, że 99,7% przypadków w obecnej epidemii nie miało żadnych objawów lub miało łagodne objawy.

Większość z 858 przypadków śmiertelnych COVID-19 na Tajwanie wystąpiła latem 2021 roku. Do tej pory było to jedyne duże ognisko pandemii na wyspie.

Pekin zamknął w czwartek niektóre miejsca publiczne i zaostrzył kontrole w innych, ponieważ większość z 22 milionów mieszkańców stolicy Chin stawiła się na masowe testy COVID-19, które mają zapobiec blokadzie podobnej do tej, jaka dotknęła Szanghaj. Większość ludzi w centrum handlowym od miesiąca znajduje się w stresującej izolacji domowej, walcząc o zaspokojenie podstawowych potrzeb. Na horyzoncie pojawiła się jednak nadzieja, ponieważ liczba nowych przypadków zmniejszyła się jeszcze bardziej, a urzędnicy powiedzieli, że skupiają się na zwiększeniu liczby szczepień wśród osób starszych.

Rosną jednak obawy, że w nadchodzących miesiącach Chiny znajdą się w pułapce gry w kółko, znosząc blokady w niektórych miejscach, a nakładając inne w innych, co spowoduje poważne straty ekonomiczne i zdenerwuje ludność. W tym tygodniu Pekin przeprowadził trzy tury masowych testów na większości obszaru miasta, zamykając wiele osiedli mieszkaniowych, biur i uniwersytetów. Zamknięto również niektóre szkoły, miejsca rozrywki i obiekty turystyczne. W stolicy odnotowano niski poziom zachorowań, ale mimo to panuje tam niepokój.

Szanghaj udostępnia więcej środków w celu zwiększenia liczby szczepień wśród osób starszych, ponieważ dzienna liczba zachorowań spada i szuka sposobu na wyjście z czterotygodniowego rygorystycznego zamknięcia.

Malezja złagodzi więcej ograniczeń związanych z wirusem COVID-19 od początku przyszłego miesiąca, w tym zniesie ograniczenia dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi oraz zrezygnuje z konieczności noszenia masek na zewnątrz.

 

 

foto: https://i0.wp.com/www.sidiblog.org/wp-content/uploads/2020/03/coronavirus.jpg?fit=1100%2C619

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać