Unknown-2

Szwecja ostrzega swoje społeczeństwo przed atakiem Rosji

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Rząd Szwecji ostrzega swoich obywateli przed lekceważeniem Rosji i nawołuje obywateli do poważnego traktowania zagrożenia inwazji na kraj. „Jest oczywiste, że obecne działania Rosji dają nam wszystkim powód, aby traktować je niezwykle poważnie” – powiedział Ulf KRISTERSSON, premier Szwecji. 

Podkreślił również, że największym zasobem każdego kraju jest jego wspólna wola obrony, a szwedzki paszport nie tylko umożliwia swobodną podróż, ale także zobowiązuje do obrony ojczyzny. Głos zabrał również minister obrony Pal Jonson, według którego nie można wykluczyć ataku zbrojnego na Szwecję, oraz minister obrony cywilnej Carl Oskar Bohlin. Nawołuje on do „mentalnego przygotowania się na wybuch wojny”.

Według Szwedzkich mediów jest to bezprecedensowy apel w historii kraju. Szwecja nie znajdowała się w stanie wojny od ponad 200 lat, a zdaniem niektórych, rząd „straszy” obywateli perspektywą konfliktu zbrojnego. 

Władze zapowiedziały powrót obowiązkowej służby cywilnej, w ramach której szkoleni będą pracownicy służb ratowniczych. Planowana jest także inicjatywa promująca wstępowanie do armii.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać