coins-g6054b4535_1920

Stopa inflacji w strefie euro wzrosła we wrześniu do 3,4%

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Według badań Eurostatu stopa inflacji w strefie euro wzrosła we wrześniu o 3,4% (w porównaniu z wrześniem 2020 r.), co jest spowodowane głównie rosnącymi cenami energii. Jak podaje GUS, w Polsce inflacja wzrosła do 5,8%.
Reklama

Wskaźnik inflacji w strefie euro jest najwyższym od 2008 r. Jak podaje Eurostat tak wysokie dane spowodowane są wysokimi cenami energii, która jest wyższa – w stosunku do ubiegłego września – o 17,4% (w sierpniu – 15,4%). W ostatnich miesiącach wzrastają zarówno ceny hurtowe gazu ziemnego, jak i ceny energii elektrycznej.

Inflacja na poziomie 3,4% jest znacznie wyższa od nowego, rocznego celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego, który mówi o wskaźniku 2%. Według grupa prognostycznej Oxford Economics, inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 4% w ciągu ostatniego kwartału tego roku, po czym spadnie do poniżej 1% pod koniec przyszłego roku. Przywódcy UE zamierzają omówić problem inflacji w strefie euro na szczycie 21-22 października.

Z rosnącą inflacją mierzy się także Polska. Według opublikowanego w piątek szacunku flash GUS, ceny we wrześniu były średnio wyższe o 5,8% (odniesienie: wrzesień 2020). W porównaniu z ubiegłym miesiącem, kiedy szacowano inflację na poziomie 5,5%, ceny we wrześniu wzrosły o 0,6%. Według ekonomistów z Banku ING, pod koniec roku inflacja może osiągnąć nawet 7%, a w 2022 r. Polska nie powinna odnotować istotnego spadku wskaźnika.

– Silna presja cenowa w Polsce to efekt m.in. utrzymującego się wysokiego tempa cen paliw (+28,6 proc. r/r) i dalszego wzrostu cen żywności (+4,4 proc. r/r we wrześniu z 3,9 proc. w sierpniu). Ceny energii w ujęciu rocznym były wyższe o 7,2 proc. r/r, w kolejnych miesiącach jeszcze przyspieszą w związku z zapowiedzianą od października podwyżką cen gazu” – poinformowali analitycy Banku ING – komentują analitycy ING.

 

Oprac: KR

 

 

Źródło: DPA, PAP
foto: grafika / PAP

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać