ukraine-g152c45acf_1920

Spotkanie ambasadorów UE w Brukseli oraz zatwierdzenie pakietu pomocy dla Ukrainy w USA

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zatwierdziła pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 40 miliardów dolarów, o 7 miliardów więcej, niż wnioskował Biały Dom. Wydatki musi zatwierdzić jeszcze Senat, który w najbliższych dniach zajmie się ustawą. W Brukseli zaś, w środę, odbędzie się spotkanie ambasadorów UE.
Reklama

Prezydent Joe Biden wystąpił do Kongresu o 33 miliardy dolarów dodatkowej pomocy militarnej, ekonomicznej i humanitarnej. Z inicjatywy Demokratów pakiet został powiększony do 39 miliardów 800 milionów dolarów. Kwota ta obejmuje 6 miliardów na sprzęt wojskowy dla Ukrainy, 8 miliardów 700 milionów na uzupełnienie uzbrojenie już przekazanego Ukrainie i 3 miliardy 900 milionów na zwiększoną obecność sił USA w regionie. Izba Reprezentantów przeznaczyła 8 miliardów 800 milionów na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy, 4 miliardy na zakup sprzętu wojskowego przez Ukrainę i sojuszników USA oraz 900 milionów na pomoc uchodźcom ukraińskim, którzy osiedlą się w USA.

Pakiet pomocy dla Ukrainy poparło 368 członków Kongresu, w tym wszyscy demokraci i trzy czwarte republikanów. Pozostałych 57 republikanów było przeciw. Ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa podziękowała członkom obu partii za poparcie. Zanim ustawa trafi na biurko prezydenta Bidena, musi ją zaakceptować Senat, co jest niemal pewne. Nie jest jednak jasne, jak szybko to nastąpi.

W Brukseli spotykają się w środę unijni ambasadorowie. Jednym z głównych tematów będą sankcje wobec Rosji, w tym embargo na import ropy, które blokują Węgry. Jest oczekiwanie, że Komisja Europejska poinformuje, w jaki sposób chce rozwiązać ten problem i zmienić swoje propozycje.

Na Węgry wywierana jest presja – w Budapeszcie była przedwczoraj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, gdzie spotkała się z premierem Viktorem Orbanem, a wczoraj rozmawiał z nim przez telefon prezydent Francji Emmanuel Macron. Szef unijnej dyplomacji liczy na porozumienie do końca tygodnia.

„Wciąż jest jeszcze kilka spornych kwestii, ale mam nadzieję, że zostaną one wkrótce rozwiązane” – mówił Josep Borrell.

Na razie dyskusje toczą się na poziomie ambasadorów, ale jeśli do końca tygodnia porozumienia nie będzie, wtedy w poniedziałek zajmą się tym ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów, którzy spotykają się w Brukseli.

Unijne embargo na import ropy z Rosji ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, ale kilka krajów uzyskało obietnice okresów przejściowych. Węgry i Słowacja do końca 2024, a Czechy do połowy tego samego roku. Jednak dla władz w Budapeszcie to za mało. Chcą więcej czasu i domagają się też unijnych funduszy na inwestycje, by móc przełączyć się z rosyjskiego ropociągu na chorwacki.

We wtorek granicę z Polską przekroczyło 18100 obywateli Ukrainy – jest to wzrost w porównaniu z poprzednim dniem o 6,6 procent. Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, Straż Graniczna odprawiła 3,296 mln. osób przybywających do Polski z zaatakowanego kraju.

Obecnie 8 milionów osób jest wewnętrznie przesiedlonych w samej Ukrainie.

 

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać