Serbia Kosowo

Serbia i Kosowo zawarły porozumienie dotyczące wzajemnych stosunków

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
„Po 12 godzinach rozmów Kosowo i Serbia osiągnęły porozumienie w sprawie realizacji wspieranej przez UE umowy, normalizującej stosunki między tymi krajami” – przekazał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Reklama

Aneks nie został jeszcze podpisany, ponieważ ”strony nie mogły znaleźć wzajemnie akceptowalnego rozwiązania tak ambitnego, jak to, które zaproponowaliśmy” – podkreślił Borrell. Albin Kurti premier Kosowa podkreśla, że to właśnie Unia Europejska musi znaleźć taki mechanizm, który spowoduje, że umowa między stronami będzie prawnie, ale i międzynarodowo wiążąca. Propozycja europejska zakłada m.in. że obie strony nie użyją przemocy w celu rozwiązania dzielących ich różnic. Wprowadzenie w życie aneksu doprowadziłoby również do wzajemnego uznania Belgradu i Prisztiny.

Propozycja strony europejskiej deklaruje także, że „Serbia nie będzie sprzeciwiać się członkostwu Kosowa w organizacji międzynarodowej”.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Reklama

Warto przeczytać