Nuclear power station Dukovany, Vysocina region, Czech republic

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o wsparciu odbiorców ciepła

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Sejm, 2 września 2022 r., przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Przepisy mają na celu ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i instytucji użyteczności publicznej poprzez wprowadzenie rekompensat do średnich cen wytwarzania ciepła.

Za ustawą głosowało 293 posłów, przeciw było 22, wstrzymało się 112.

„Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw wprowadza kompleksowe i najszersze rozwiązania wspierające mieszkańców domów i bloków oraz podmioty realizujące ważne zadania społeczne – m.in. szpitale, domy dziecka, organizacje, szkoły pozarządowe, noclegownie, OSP, warsztaty terapii zajęciowej i wiele innych” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Polacy, którzy ogrzewają swoje domy m.in. gazem, peletem drzewnym, drewnem kawałkowym czy olejem opałowym, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe w postaci dodatku. Natomiast, dodatek obejmujący wszystkie rodzaje paliw będzie przysługiwał instytucjom użyteczności publicznej, które nie mają dostępu do sieci gazowej ani ciepłowniczej.

„Dla odbiorców korzystających z ciepła systemowego przewidziane jest wsparcie w rekompensacie od 1100 zł do 3900 zł. Urząd Regulacji Energetyki wydaje decyzję o blokadzie stawki i rekompensacie dla ciepłowni. Ci, którzy nie korzystają z ciepła systemowego będą mogli składać wnioski w gminach. Dodatek do innych niż węgiel źródeł ciepła wynosić będzie od 500 zł dla gazu LPG do 3000 zł dla peletu” – mówiła minister Anna Moskwa.

Podczas piątkowych głosowań wprowadzono poprawkę mówiącą, że jeden dodatek energetyczny bądź węglowy będzie wypłacany tylko i wyłącznie na „jeden adres”. Jest to przeciwdziałanie celowemu lub sztucznemu dzieleniu gospodarstw domowych, aby otrzymać więcej dodatków.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać