28/06/2019 Reunião Paralela dos Líderes do G20, sobre Economia Digital
(Osaka - Japão, 28/06/2019) Presidente da República, Jair Bolsonaro, durante Reunião Paralela dos Líderes do G20, sobre Economia Digital.
Foto: Clauber Cleber Caetano / PR

Saudyjski książę koronny zobowiązuje się do „złagodzenia skutków” wojny na Ukrainie

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Prezydent Francji Emmanuel Macron i saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman zgodzili się podczas rozmów w Paryżu „złagodzić skutki” wojny na Ukrainie – poinformował w piątek Pałac Elizejski. Macron znalazł się pod krytyką grup broniących praw człowieka za goszczenie saudyjskiego przywódcy, który jest oskarżany o to, że stoi za zabójstwem dziennikarza „Washington Post” Dżamala Chaszukdżiego.
Reklama

Prezydent Francji Emmanuel Macron i saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman, znany jako MBS, zgodzili się pracować „w celu złagodzenia skutków” wojny na Ukrainie podczas rozmów w Paryżu – podała francuska prezydencja w oświadczeniu. „Prezydent i książę koronny Arabii Saudyjskiej podkreślili potrzebę zakończenia tego konfliktu i zintensyfikowania współpracy w celu złagodzenia jego skutków w Europie, na Bliskim Wschodzie i w szerszym świecie” – podał Pałac Elizejski.

Przed rozmowami doradcy francuskiego prezydenta wskazywali, że Macron planuje nakłonić Arabię Saudyjską do zwiększenia produkcji ropy naftowej, by pomóc w obniżeniu jej cen na świecie.

W sytuacji, gdy rosyjskie dostawy ropy i gazu są niedostępne dla krajów UE z powodu sankcji lub są wstrzymywane przez Moskwę, kraje europejskie poszukują alternatywnych źródeł paliw kopalnych. W oświadczeniu Élysée napisano, że Macron „podkreślił znaczenie kontynuowania bieżącej koordynacji z Arabią Saudyjską w odniesieniu do dywersyfikacji dostaw energii dla krajów europejskich”.

Arabia Saudyjska jest jednym z niewielu krajów na świecie, które mają zdolność do zwiększenia wydobycia. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zmniejszył w środę ilość gazu ziemnego płynącego głównym rurociągiem z Rosji do Europy do 20 proc. możliwości, zrzucając winę na problemy techniczne.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać