FFCBsqnXMAAkAoZ

Rząd przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
W odpowiedzi na rosnącą inflację rząd przedstawił w czwartek założenia tarczy inflacyjnej. Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki, pakiet rozwiązań obejmie trzy najważniejsze pola: ceny paliw, energii oraz żywności. Pakiet rozwiązań to łącznie 10 mld zł.
Reklama

– Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. […] Wdrażamy tarczę antyinflacyjną – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna zakłada wprowadzenie sześciu elementów:

  • obniżkę cen paliw;

Od 20 grudnia na pięć miesięcy akcyza na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE; od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Wdrożone zostaną także rozwiązania dot. opłaty emisyjnej.

  • obniżki stawki VAT na gaz ziemny z 23% na 8%;
  • obniżki stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 8% (od stycznia na trzy miesiące);
  • wprowadzenie zerowej akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • dodatku osłonowego według kryteriów dochodowych – od 400 zł do ponad 1000 zł (w zależności od gospodarstwa domowego), wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.;

Dodatek osłonowy ma rekompensować koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych, mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0%. O decyzji otrzymania wsparcia ma decydować kryterium dochodowe gospodarstw domowych.

  • oszczędności w administracji publicznej, większa efektywność wydatków publicznych, zablokowane zostanie tworzenie nowych etatów w administracji.

– Wprowadzamy pakiet rozwiązań, które wesprą gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. Co ważne, z części założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej skorzystają wszyscy Polacy. Łącznie to aż blisko 10 mld zł oszczędności – przekazało biuro Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak przekazał premier Morawiecki, Rząd będzie reagować elastycznie na skutki tarczy antyinflacyjnej. – Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji – powiedział premier. Morawiecki zapowiedział także, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen.

Oprac. KR
Źródło: KPRM, PAP
foto: Kancelaria Premiera / Twitter

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać