forest-fire-3905864_1920

Rekordowy sezon pożarów w Kalifornii jest „daleki od zakończenia”

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
Pięć tygodni po wybuchu pożarów w Kalifornii, wzmacnianych rekordowymi upałami i wiatrami, załogi walczące z płomieniami w poniedziałek starały się skonsolidować swoje wysiłki w walce z żywiołem, przed powrotem zapowiadanej porywistej pogody, która ponownie może wzmocnić stan zagrożenia pożarowego.

Kalifornia tego lata straciła znacznie więcej krajobrazu z powodu pożarów niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Od połowy sierpnia pożary wybuchły na powierzchni około 3,4 miliona akrów. Poprzedni rekord pochodzi z 2018 roku, kiedy spłonęło blisko 2 miliony akrów powierzchni stanu. Od poniedziałku, według Kalifornijskiego Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (CalFire), ponad 19 000 strażaków kontynuowało walkę w 27 głównych pożarach w całym stanie. Pożary, podsycane przez ekstremalne warunki pogodowe, które naukowcy wskazali jako oznaki zmiany klimatu, zniszczyły szacunkowo 6100 domów i innych konstrukcji, zabijając 26 osób, w tym trzech strażaków. Kolejne 2 miliony akrów spłonęło w stanach Oregon i Waszyngton podczas nakładających się pożarów, które wybuchły na początku tego miesiąca, niszcząc w sumie ponad 4400 budynków i pochłaniając 10 ofiar.

Chociaż w Kalifornii w ostatnich dniach opady deszczu były niewielkie lub nie było ich wcale, nawroty ekstremalnych upałów i wichury, które przez tygodnie tworzyły warunki zapalające, ustąpiły miejsca niższym temperaturom i lżejszym wiatrom, umożliwiając strażakom ugaszenie ognisk na większej powierzchni. Oczekuje się, że przerwa pogodowa nie potrwa dłużej. Prognozy przewidują wzrost temperatur, niższą wilgotność i powrót silnych, nieregularnych wiatrów w połowie tygodnia w południowej Kalifornii, a do weekendu w północnej części stanu.

Niezależnie od postępów, jakie strażacy poczynili w tym tygodniu, rekordowy sezon pożarów Kalifornii jest daleki od zakończenia. Szczyt aktywności pożarów w przeszłości trwał do października. W tym roku miało miejsce pięć z dwudziestu największych pożarów odnotowanych w historii stanu.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać