climate-change-g2e6d87de9_1920

Rekord temperatury w Wielkiej Brytanii

Share on facebook
Podziel się
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Drukuj
Wielka Brytania pobiła we wtorek swój rekord temperatury. Wstępne dane The Met Office pokazują, że na londyńskim Heathrow temperatura osiągnęła 40,2C. Wcześniej potwierdzono temperaturę 39,1°C w Surrey.
Reklama

Wstępne dane The Met Office pokazują, że na londyńskim Heathrow temperatura osiągnęła 40,2C. Jeśli się to potwierdzi, byłby to pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii, kiedy odnotowano temperaturę powyżej 40 stopni. Wcześniej potwierdzono rekord temperatury w Charlwood, Surrey, na południowy zachód od Londynu, 39,1°C. Według brytyjskiej agencji meteorologicznej Met Office przekroczyło to poprzedni krajowy rekord 38,7°C zarejestrowany w Cambridge we wschodniej Anglii w 2019 roku. „Jeśli zostanie to potwierdzone, będzie to najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Wielkiej Brytanii” – informuje agencja meteorologiczna Met Office.

Wysokie temperatury wywołały czerwony alarm w dużej części Anglii i Walii. Niektóre linie kolejowe zostały zamknięte jako środek ostrożności, a szkoły zamknięte w niektórych obszarach.

Niezwykle gorąca i sucha pogoda, która w zeszłym tygodniu ogarnęła południową Europę, wywołując pożary od Portugalii po Bałkany, przesunęła się na północ. Rekordowe temperatury miały również uderzyć we wtorek we Francję, zwiększając ryzyko wystąpienia pożarów. „Warunki suche jak na tyglu i ekstremalne upały zwiększają ryzyko wystąpienia dzikich pożarów” – czytamy w oświadczeniu służby monitorującej Copernicus.

Służba zarządzania kryzysowego organizacji ostrzegła, że duża część Europy Zachodniej znajduje się w „ekstremalnym zagrożeniu pożarowym”, a niektóre obszary w „bardzo ekstremalnym zagrożeniu pożarowym”.  Prawie 1700 strażaków z całej Francji, wspieranych przez znaczne zasoby lotnicze, walczy z dwoma dzikimi pożarami, które spaliły 4,700 hektarów lasu w Gironde. Od prawie tygodnia armie strażaków i flota samolotów bojowych walczą z pożarami, które zmobilizowały większość francuskich sił gaśniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać