night-3248323_1920

Raport The Heritage Foundation nt. Inicjatywy Trójmorza: silna, dostatnia i bezpieczna Europa Środkowa i Wschodnia leży w interesie Ameryki

Podziel się
Twitter
Email
Drukuj
The Heritage Foundation, jeden z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie z siedzibą w Waszyngtonie opracował raport pt. U.S. Europe Policy in 2020 Should Focus on Invigorating the Valuable Three Seas Initiative (pl. polityka europejska USA w 2020 r. powinna skupić się na ożywieniu cennej inicjatywy trójmorza – red.).

„W 2020 r. Estonia będzie gospodarzem corocznego szczytu Inicjatywy Trójmorza. Uruchomiony w 2016 r.  projekt ma na celu ułatwienie rozwoju powiązań energetycznych i infrastrukturalnych między 12 krajami Europy Wschodniej, Środkowej i Południowej, ma na celu wzmocnienie handlu, infrastruktury, energii i współpracy politycznej między krajami graniczącymi z Adriatykiem, Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym. Silna, dobrze prosperująca i bezpieczna Europa Środkowa i Wschodnia leży w interesie Ameryki, a Trójmorze może odegrać w tym rolę. Stany Zjednoczone powinny współpracować z Estonią w celu realizacji programu, który zacieśnia współpracę między narodami Trójmorza, oferując amerykańskie wsparcie polityczne na najwyższym szczeblu dla tej inicjatywy” – czytamy w raporcie.

Jak podkreślają autorzy opracowania, silna, dostatnia i bezpieczna Europa Środkowa i Wschodnia leży w interesie Ameryki, a Inicjatywa Trójmorza może odegrać rolę we wzmocnieniu więzi transatlantyckiej.

Ponadto analitycy The Heritage Foundation zauważają, że projekt Trójmorza pozwoli USA wzmocnić transatlantyckie więzi biznesowe, energetyczne i geopolityczne z regionem, jednocześnie równoważąc wpływy Chin i Rosji oraz rekomendują władzą Stanów Zjednoczonych prowadzenie ścisłej współpracy z Estonią, gospodarzem szczytu Trójmorza w 2020 r., w celu opracowania programu, który zacieśni współpracę między narodami objętymi inicjatywą.

WARTO PRZECZYTAĆ: Raport The Heritage Foundation nt. Inicjatywy Trójmorza

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.

Warto przeczytać